İzmir Ticaret Odası'nda gündem kentsel dönüşüm

İzmir Ticaret Odası'nda gündem kentsel dönüşüm
İzmir Ticaret Odası'nda gündem kentsel dönüşüm

İZMİR Ticaret Odası'nın (İZTO) ekim ayı meclis toplantısı Konak Belediye Başkanı Abdül Batur'un katılımıyla gerçekleştirildi. Konak'ta 500 hektarlık alanın kentsel dönüşümü için planların hazır olduğunu aktaran Batur, kararlılıkla dönüşümü hayata geçirmek istediklerini söyledi.

İZTO ekim ayı olağan meclis toplantısının konuğu Konak Belediye Başkanı Abdül Batur oldu. Toplantıda konuşan İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, İzmir'in merkezini oluşturan Konak ilçesinin iş dünyası açısından bir kesişim noktası olduğunu belirterek Kemeraltı Çarşısı, Kızlarağası Hanı, Kadifekale, Agora, Saat Kulesi, Asansör gibi birçok kültürel mirası barındıran ilçede birçok oda üyesinin hizmet verdiğini kaydetti. Batur'un önce Narlıdere'de şimdi de Konak'ta başarılı kentsel dönüşüm çalışmaları yaptığını dile getiren Özgener, Batur'a meslek komitelerinin beklentilerini içeren bir dosya takdim ettiklerini ifade etti. İzmir'i derinden etkileyen depremin birinci yıldönümünü hatırlatan Mahmut Özgener, "Kentimiz için en önemli gündem maddelerinden birinin kentsel dönüşüm olduğuna inanıyoruz. Kentimiz içinde sıkışmış, üretim kapasitesini geliştirme olanağı bulamayan sektörlerimiz için modern olanaklara sahip yerleri bulmak adına devamlı araştırma halindeyiz, ancak kentimizde alan üretme konusunda çok zorlandığımızı da ilgili her platformda dile getiriyoruz. En büyük dezavantajlarımızdan biri eskiyen yapı envanterimiz. Sadece Konak değil kentimizin büyük ilçeleri olan başta Karabağlar ve Buca olmak üzere Bornova, Karşıyaka, Bayraklı'da da bu ihtiyaç fazlasıyla var. Kentsel dönüşüm konusunda devletimizin kredi olanaklarını geliştirmesi gerektiğini düşünüyoruz. Geniş bir geri ödemesiz dönem, uzun vadeler ve kira öder gibi ev sahibi olma fırsatı, mevcut evlerde oturan vatandaşlarımızın da ikna olmasına ve harekete geçmesine sebep olacaktır" dedi.

'EĞİTİM KART PROTOKOLÜ İMZALANDI'

Meclis toplantısında yaptığı konuşmada 2020 yılında İzmir Büyükşehir Belediyesi ile 'Eğitim Kart' protokolü imzaladıklarını kaydeden İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Özgener, aynı protokolün Konak Belediyesi ile hayata geçirilmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Özgener, protokolün pek çok sektörde olduğu gibi pandemi sürecinde ekonomik ve finansal sıkıntı yaşayan kırtasiye sektörüne can suyu olduğunu savundu. Hem İzmir Büyükşehir hem de Konak Belediyesi'nin ihtiyaç sahibi öğrencilere ulaştırdığı eğitim kartları sayesinde, öğrenciler ve ailelerine de destek verileceğini anlatan Özgener, "Bu protokol sayesinde esnafımıza ve tüccarımıza da destek oluyoruz. Sosyal belediyecilik anlayışı ile yaptıkları bu katkı nedeniyle huzurlarınızda kendilerine bir kez daha teşekkür etmek istiyorum" dedi.

'KONAK'TA KENTSEL DÖNÜŞÜM İÇİN SÖZ VERDİK'

Konak Belediye Başkanı Abdül Batur ise toplantıda yaptığı konuşmada Narlıdere'de 20 yıl görev yaptığını hatırlatarak doğup büyüdüğü bir yerde görev yapmanın önemli bir deneyim olduğuna dikkat çekti. Narlıdere'de kentsel dönüşümle ilgili çalışmalar yürüttüklerini anlatan Batur, "2000 yılında kentsel dönüşümün adı bilinmezken Narlıdere'de bu konudaki ilk çalışmaları yaptık. Bugünkü uygulamalara bir temel oluşturan çalışmalarımız vardı. Kenti yeniledik"dedi. Kentsel dönüşüm alanında yaptıkları çalışmaların bir neticesi olarak Konak'ta göreve geldiğini ifade eden Batur, "Konak'ta kentsel dönüşüm yapılacak alanları dolaşırken vatandaşların tek isteği o bölgenin Narlıdere gibi olması ve değer kazanmasıydı. Tek beklenti buydu. Gültepe'de akşamları çay içecek yer olmamasından şikayet ediyorlardı. Yaklaşık 30 yıldır kimse elini sürmemiş. Biz söz verdik. Konak yapı envanterinin en eski olduğu ilçe. Deprem gerçeğimiz var. Bir yıl önce bu gerçeği yaşadık. Deprem gelecek diyoruz. Bilim insanları uyarıyor. Yerel yönetimler olarak elimizi çabuk tutmalıyız. Revizyon planları hazırlayacak zamanımız yok. Güvenli ve depreme dayanıklı binaları revize etmeliyiz. Bölgeyi yeniden planlamak mümkün ama uygulamada sıkıntı var. Gültepe planlarını 1 senede bitirdik. Bütün parti gruplarının desteğiyle planları meclisten geçirdik" ifadelerini kullandı.

'MAHKEME KARARLARINA KARŞI MÜCADELE EDİYORUZ'

Konak'ta bir buçuk yıl gibi kısa bir sürede 500 hektarlık alanın planlamasını yaptıklarını anlatan Batur, 17 kamu kurumundan görüş alarak planları askıya çıkardıklarını kaydetti. Bölgenin süratle değişmesi gerektiğinin altını çizen Batur, şöyle devam etti: "Vatandaşların yüzde 85'i değişimi istiyor. Şehir Plancıları Odası'na bu planları 3 kez sunduk. 59'uncu gün planlarımız mahkemeye verildi. Biz odaların kentin içinde olması gerektiğine inanıyoruz. Ama şehir plancıları odasındaki arkadaşlar öneri getireceğine planları mahkemeye taşıyor. Biz, sizler gibi kentin katledilmesine karşıyız. Nüfus artışı ve ev artışı olmadan, sosyal tesis alanlarını sağlamak şartıyla hak sahiplerine haklarını verecek şekilde bir plan yapsınlar ben onu uygularım. Biz bu mahkeme kararlarına karşı mücadele ediyoruz. Gültepe'yi yeniden hayata geçirmek için kararlıyız. Kentsel dönüşüm öncelikli çalışmalarımız olacak. Vatandaşları ikna edip yerinde dönüşümü sağlayacağız. Bu bizim boynumuzun borcudur. Genel başkanı da her ziyaretimde kentsel dönüşümü soruyor. Odalar ve kamu kurumları ile iyi ilişkiler içinde Konak'ı belli bir noktaya getirip 2024'de Konak'ta değişim olduğunu kanıtlamak istiyoruz. Seçim beyannamemizin yüzde 65'ini yerine getirdik."
Toplantı Batur'un meclis üyelerinin sorularını yanıtlamasının ardından sona erdi.

Nevra UÇKAÇ / İZMİR,DHA

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS