İzmirli kadın üreticiler fidelerle buluştu

İzmirli kadın üreticiler fidelerle buluştu
İzmirli kadın üreticiler fidelerle buluştu

İZMİR'in 30 ilçesindeki üretici kadınlara 250 bin domates fidesi dağıtıldı. Sağlıklı gıdaya ulaşmanın verimli tarım politikalarıyla mümkün olduğunu söyleyen Vali Yavuz Selim Köşger, bunu sağlamada büyük rolü olan kadın üreticilere teşekkür etti.  
Tarım ve Orman Bakanlığı'nın Yerli ve Milli Çeşitleri Yaygınlaştırma Projesi kapsamında kadın üreticilere yerli fide dağıtımı devam ediyor. Geçen 12 Nisan'da Vali Yavuz Selim Köşger'in katılımıyla 330 bin yerli ve milli domates, biber, patlıcan ve salatalık fidesi, 15 bin üretici kadınla buluştu. 19 Nisan'da ise 1 milyon 300 bin domates, biber, patlıcan fidesinin, bakanlığın yüzde 75 desteğiyle yaklaşık 5 bin üreticinin tarlalarında ekimi gerçekleşti. Vali Yavuz Selim Köşger, aynı program çerçevesinde 30 ilçedeki İzmirli kadınlara 250 bin domates fidesini ücretsiz dağıttı.
Vali Köşger, İl Tarım ve Orvman Müdürlüğü bahçesinde, İzmir'in 30 ilçesindeki üretici kadınlara 250 bin domates fidesi dağıtım etkinliğine katıldı. Konuşan Vali Köşger, İzmir'in tarımda önde gelen şehirlerden biri olduğunu, sebze meyve yetiştiriciliğinde öncü şehir olarak yaklaşık 2 milyon fideyi toprakla buluşturduklarını ifade etti. Merkez ilçelerdeki kadın üreticilere yönelik bir program hazırladıklarını belirten Köşger, "Bugün de 250 bin fidanı toprakla buluşturmak üzere bir araya geldik. Tarım bütün zamanlarda en stratejik sektördür. Vazgeçilmez olan gıda kaynağımız tarım vasıtasıyla elde ediliyor. Tarımı en sağlıklı ve verimli şekilde yapmamız lazım. Sağlıklı gıdaya ulaşmanın başka yolu yok. Geni değiştirilmemiş, GDO'lu olmayan yerli milli fidanlarla tarımı yürütmeye çalışıyoruz" dedi.
Kadın üreticilerin büyük yük taşıdığını anlatan Köşger, "Evvelden beri kadınların yükü ağırdır. Özellikle kırsal alandaki kadınların yükü daha da ağır. Parçalanan toprak yapısı ya da kente göç eden erkekler dolayısıyla kadınların yükü ağırlaşıyor. Kadın çiftçilerimize müteşekkiriz. Sağlıklı gıdaya erişim noktasında kendileri için, çocukları için, tüm ülke için gayret gösteriyorlar. Daha sağlıklı günlerde, daha sağlıklı beslenerek yaşamayı ümit ediyorum" diye konuştu.  
Daha sonra kadınlara fide dağıtımı gerçekleştirildi.

Nevra UÇKAÇ / İZMİR, DHA)

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS