MÜSİAD İzmir Şube Başkanı Saygılı: Türkiye ekonomisi her geçen gün büyüyor, güçleniyor

MÜSİAD İzmir Şube Başkanı Saygılı: Türkiye ekonomisi her geçen gün büyüyor, güçleniyor
MÜSİAD İzmir Şube Başkanı Saygılı: Türkiye ekonomisi her geçen gün büyüyor, güçleniyor

MÜSTAKİL Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) İzmir Şube Başkanı Bilal Saygılı, Türkiye'nin 2021 yılı ilk çeyrekte yüzde 7 büyümesi ekonomiye güvenin teyidi olduğunu açıklayarak, "Türkiye ekonomisi her geçen gün büyüyor, güçleniyor" dedi.

MÜSİAD İzmir Şube Başkanı Bilal Saygılı, yaptığı yazılı açıklamada, yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) bütün negatif etkilerine rağmen yılın ilk çeyreğinde gerçekleşen yüzde 7'lik bu büyümenin, iş dünyasının Türkiye ekonomisine olan güvenini teyit eder nitelikte olduğunu belirtti.

Yüzde 7 büyümenin takdire şayan olduğunu ifade eden Saygılı,  “Türkiye ekonomisi tüm dünyayı etkileyen salgın koşullarına rağmen canlılığını devam ettiriyor. Dünyada yaşanan daralmaya karşın Türkiye'nin büyümeyi sürdürmesinde sağlam ekonomik temellerin ve zamanında alınan tedbirlerin etkisi çok güçlü oldu" dedi.

Türkiye'nin beklentileri aşarak ilk çeyrek büyümesiyle OECD ülkeleri arasında zirvede yer almayı başardığının altını çizen Bilal Saygılı, "Güney Kore'nin yüzde 1.8, Fransa'nın yüzde 1.2, ABD'nin yüzde 0.4 büyüyebildiği, euro bölgesindeki Almanya, İtalya ve Rusya gibi ülkelerin ise küçülme açıkladığı bu dönemde Türkiye ekonomisinin Çin'in ardından dünyanın gelişmiş 20 ülkesi (G20) içerisinde de en çok büyüyen ekonomi olması, geçtiğimiz yıl olduğu gibi 2021 yılı genelinde de diğer ülkelerden pozitif ayrışacağımıza işaret etmektedir" ifadelerini kullandı.

GÜÇLÜ VE SÜRDÜRÜLEBİLİR BÜYÜMEYE DEVAM

Saygılı, "İlk çeyrekte iç talep büyümenin lokomotifi oldu. Yatırımların ve net dış talebin, tedarik zincirlerinde 'near-shoring (yakında üretmek)' trendinin özellikle Çin'den Türkiye'ye doğru kayması, lojistik maliyetlerin artmasıyla birlikte çok ciddi bir talep oluşturdu, bu da büyümeye pozitif bir katkı verdi. Yatırımlardaki artış memnuniyet vericidir. Bilhassa makine ve teçhizat yatırımlarının yüzde 30.5 artmış olması da kalıcı ve reel bir büyüme sinyali vermesi bakımından önemlidir. Özellikle sanayi sektörüne yönelik yıllık bazlı 11.7 puanlık genişleme ve imalat sanayi özelinde kaydedilen yüzde 12.2'lik büyüme, yılın ilk çeyreğine yönelik büyüme verisinde belirleyici bir rol oynamıştır. Tarımda kaydedilen yüzde 7.5'luk büyüme ve hizmetler sektöründeki yüzde 5.9'luk gelişme de büyümede olumlu bir rol üstlenmiş, yüzde 2.8 büyüyen inşaat sektörü ise toparlanma sinyali vermiştir" diye konuştu.

Saygılı şöyle devam etti:

"Haziran ayı itibarıyla 'kademeli normalleşme' sürecinin sona ermesi ve bu kapsamda birçok kısıtlamanın kaldıracağına yönelik beklenti ışığında Türkiye ekonomisindeki pozitif büyüme eğiliminin önümüzdeki dönemde de hız kesmeden süreceğine inanıyoruz. Şimdi 'normalleşme' ile üreterek sürdürülebilir sağlıklı büyümeyi devam ettirmeliyiz. Güçlü ve sürdürülebilir büyüme için yüksek teknolojiye dayalı, katma değeri yüksek üretime ağırlık vermek mecburiyetindeyiz. Bu bağlamda ilk çeyrek verileri, pandemiden çıkışın habercisidir. Yüzde 7'lik büyüme, yatırım, üretim ve ticaretin merkezinin Türkiye olduğunu dünyaya göstermiştir."

İZMİR, (DHA)

 

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS