Projeleriyle yarışan ortaokul öğrencileri ödüllendirildi

Projeleriyle yarışan ortaokul öğrencileri ödüllendirildi
Projeleriyle yarışan ortaokul öğrencileri ödüllendirildi

İZMİR'de, Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) ve TÜBİTAK iş birliğinde düzenlenen 13. Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri İzmir Bölge Yarışması'nda dereceye giren proje sahibi öğrenciler ödüllendirildi. Finale kalan öğrenciler büyük bir heyecan ve sevinçle ödüllerini aldı.

13. Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri İzmir Bölge Yarışması'nda dereceye giren projeler 25-27 Mart tarihlerinde Kültürpark Fuar Alanı'nda sergilenirken, ödül töreni Dokuz Eylül Üniversitesi Sabancı Kültür Sarayı'nda gerçekleştirildi. Törende 10 projeye üçüncülük, 10 projeye ikincilik, 15 projeye ise birincilik ödülü verildi. Açılışta konuşan 13. Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri İzmir Bölge Yarışması Koordinatörü Prof. Dr. Gül Ünal Çoban, bu yarışma ile öğrenciler arasında bilimsel katılımı arttırmayı amaçladıklarını söyleyerek iki aşamada yapılan yarışmaya yaklaşık 12 bin başvuru yapıldığını dile getirdi. İzmir'in yanı sıra Aydın, Muğla, Manisa ve Uşak gibi illerinden 898 proje paşvurusu yapıldığını anlatan Çoban, bunlar arasından 100'ünü bölge sergisine davet ettiklerini belirterek "En fazla başvuru 164 proje ile matematik alanında yapıldı. Akademisyenler tarafından yapılan ön değerlendirmenin ardından ilk 3 belirlendi. Bu öğrencilerimiz 29 Nisan- 3 Mayıs tarihlerinde Elazığ'da yapılacak Türkiye finaline katılacak. Bu bilimsel merakın hiç sönmemesini diliyorum. Bu etkinlik kazanma yada kaybetme üzerinden değerlendirilmesin. Yarışmaya katılan tüm öğrencilerimizi tebrik ederim" dedi.

"YENİ İCATLARI ORTAYA ÇIKARABİLECEK BİR NESİL GELİYOR"

Ege Bölgesi'nde birbirinden değerli akademik çalışmalara imza atacak öğrencilerin başarılarıyla gururlandıklarını ifade eden İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Yahşi de Türk bayrağını dalgalandırmak için çok güzel bir neslin var yetiştiğini belirtti. Aklıselim olarak yetişen öğrencilerin dünyanın dört bir yanında patent almış, girişimcilik ruhunu yakalamış bir nesil olduğunu söyleyen Müdür Yahşi şöyle konuştu:

"Bu ruhla, dünyada yeni icatları ortaya çıkarabilecek bir neslin geldiğini görüyoruz. Kalbi selim olarak da merhametli, adil, şefkatli ve kalbi bu ülke için atan bir nesil yetişiyor. Zevk sahibi, sanatta, kültürde, edebiyatta, tiyatroda kendini yetiştiren öğrencilerimizin var olması bizim en büyük zenginliğimiz. TÜBİTAK projeleri güzel bir arena. Bu proje kapsamında çok ciddi, disiplinli bir çalışma yapılmış. Okullardaki bu çalışmaya destek veren öğretmenlerimize teşekkürler. Liselerde, üniversitelerde nice patentlerin, girişimci ruhların bu öğrencilerimiz sayesinde karşımıza çıkacağını biliyoruz. Öğrencilerimizin isimlerini sadece bu salonlarda değil Aziz Sancar gibi dünyanın dört bir yanındaki salonlarda zikredilmesini temenni ediyorum."

DEÜ Genel Sekreteri Dr. Sait Tiryakioğlu ise üniversiteleri ev sahipliğinde düzenlenen yarışmanın ödül töreninde geleceğin bilim insanları ve üniversitelerinden mezun olmaya aday öğrencilerin bulunduğunu söyleyerek hepsini canı gönülden kutladığını ifade etti. Tiryakioğlu, "Bilim, insanın dünyayı anlamaya çalışmasıdır. Bu süreç küçük yaşlarda eğitimle başlar. Bu yarışmalar size kendinizi tanımanızı, kabiliyetlerinizi keşfetmenizi ve arkadaşlarınızla ortak çalışma yapmanızı sağlayarak gelecekte güzel bir iş sahibi olmanıza katkıda bulunur" diye konuştu.

Konuşmaların ardından proje sahibi öğrencilere teşekkür belgeleri ile birlikte ödülleri verildi.

Nevra UÇKAÇ / İZMİR, (DHA)

 

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS