Rotaryanlerden 'değişim' sözü

Rotaryanlerden 'değişim' sözü
Rotaryanlerden 'değişim' sözü

ULUSLARARASI Rotary 2440 Bölge Federasyonu, 2021-2022 dönemi hedef ve projelerini düzenlenen basın toplantısı ile tanıttı. ‘Hizmetlerimizle hayatları değiştirelim’ teması ile görevi devraldığını belirten Rotary 2440 Bölge Federasyon Başkanı Nedim Atilla, toplumsal cinsiyet eşitliği ve gerçek gıda konularında önemli projeler ve toplum yararına hizmetler üreteceklerini söyledi.

Uluslararası Rotary 2440 Bölge Federasyonu 2021-2022 Dönemi, Nedim Atilla'nın federasyon başkanı görevini devralmasıyla 1 Temmuz 2021 tarihinde ‘Hizmetlerimizle hayatları değiştirelim’ dönem teması ile başladı. Sekizinci Grup Çeşme, Efes, Gündoğdu, Konak, Kuşadası Güvercinada ve Urla Rotary Kulüpleri ev sahipliğinde projelerin tanıtımı amacıyla bir basın toplantısı düzenlendi. Toplantıda konuşan Rotary 2440 Bölge Federasyon Başkanı Nedim Atilla, 3 Temmuz tarihinde her yeni dönem başlangıcında olduğu gibi Anıtkabir'i ziyaret ettiklerini belirtip, "Rotaryenler, çağdaş uygarlığın kazanımlarıdır. Laik cumhuriyete bağlı olduklarını akıllarından çıkarmazlar. Biz halka, topluma dokunmak istiyoruz. Toplum birlikleri sayımız artacak. Köyde, mahallede, okulda, hastanede halkımızla beraber olmak istiyoruz. Rotary'nin öncelikli 7 odak alanı olan, barış ve anlaşmazlıkların çözümü-temiz su ve hijyen, hastalıkların önlenmesi ve tedavisi, anne ve çocuk sağlığı temel eğitim ve okuryazarlık ekonomik ve toplumsal kalkınma ile çevre ve sürdürülebilir dünyadır. Yeni dönemde bu öncelikli alanlarla ilgili önemli çabalarımız devam ederken bunlara ek olarak çok önemli bulduğumuz alanlarda da yeni ekipler oluşturduk ve çalışmalara başladık. Bu dönemde toplumsal cinsiyet eşitliği ve gerçek gıda konularında önemli projeler ve toplum yararına hizmetler üreteceğiz" dedi.

Toplumsal cinsiyet eşitliğinde, toplumda kadınların daha özgür, daha önde bireyler olması ve kız çocuklarının eğitimi konusunda çalışacaklarını dile getiren Atilla, toplum sağlığını ve yaşamını etkileyen en önemli konuların başında yer alan gerçek gıdanın temiz ve sağlıklı topraklarda genetiği değiştirilmiş organizmalar olmadan doğal yöntemlerle üretilebildiğini kaydederek işlenmiş gıdalar üzerine projeler üreteceklerini ifade etti. Organ bağışı konusunda İzmir’in henüz istenen düzeyde olmadığını kaydeden Atilla, yapılan bağışların istenen düzeyde olmadığına dikkati çekti. 30 Haziran 2022’ye kadar olan 1 yıllık süreçte, üretecekleri tüm projelerin hayata dokunacağını belirten Atilla, İzmir’de ilk kez yapılacağını vurguladı.

İZMİR’DE TRANSPLANT OYUNLARI DÜZENLENECEK

Toplantıda komite başkanları tek tek söz alarak bu dönem yürütecekleri projeler konusunda bilgi verdi. Türkiye’de 27 bin 150 kişinin organ nakli için beklediğini anlatan Organ Bağışı Komitesi Başkanı Merve Baykan, nakil ve bağışta öncü şehir İzmir’de UR 2440 Bölge Federasyonu çatısı altında transplant oyunlarının düzenleneceğini, organ nakli olan kişilerin katılımıyla bir Spor organizasyonu yapacaklarını açıkladı. Dünyada organ bağışında üst sıralarda olan ülkelerin başarısının doktorlar, yerel yönetimler, nakil olmuş olanlar, basın, hükümet ve en önemlisi sivil toplum kuruluşlarından oluştuğunu kaydeden Baykan, "Biz de bu bilinçle, 27 bin kişiden fazla organ nakli bekleyen hastanın olduğu ülkemizde bu oyunlara ev sahipliği yapıyor olmanın heyecan, gurur ve mutluluğunu yaşıyoruz. Canlı vericili nakillerde ilk sırada yer alan ülkemiz ne yazık ki organ bağışında son sıralarda yer alıyor. Bağış beklerken yaşamını kaybeden çok oluyor. Organ bağışında ülkemizi çıta atlatmaya hazırız" dedi. Toplantıda konuşan Gerçek Gıda Komitesi Başkanı Şengül Kavasoğlu, ne yediğini bilmenin herkesin hakkı olduğuna dikkat çekerek "Gerek kırsal alanda gerekse kentlerde yaşıyor olsun, her insan gıda üretiminin bir parçasıdır. Gerçek gıda, sorumluluk hisseden her bireyin üretim ve tüketim tercihlerini gözden geçirmesi ve bu konuda bilinçlenmesi ile yükselecektir” diye konuştu. Toplumsal Cinsiyet Eşitliği, Kadın ve Çocuk Hakları Komitesi Başkanı Banu Dinçer ise şunları söyledi:

"Toplumdaki her birey, cinsel kimliğe bakılmaksızın, ekonomik ve toplumsal hayatta karar alma mekanizmalarında, eşit olarak yer aldığında, kadın ve çocuklar tüm haklarından faydalandıklarında, dünya gerek ekonomik gerekse sosyal olarak daha adil, daha barış dolu ve daha yaşanır bir yer olacaktır. Biz Rotaryenler, bu amaç doğrultusunda çalışıyor ve toplumumuzda bu konuda farkındalık yaratmayı amaçlıyoruz."

Rotary'de 2021-2022 yılı projelerinin anlatıldığı basın toplantısı, Federasyona bağlı kulüplerin bir kısmının dönem projelerini sunmalarının ardından sona erdi.

Nevra UÇKAÇ / İZMİR, (DHA)

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS