{$ day.Temps.HighTemp $} °

Sıfır noktasından DEÜ Bayrakbilim Müzesi'ne kutsal emanet

Sıfır noktasından DEÜ Bayrakbilim Müzesi'ne kutsal emanet
Sıfır noktasından DEÜ Bayrakbilim Müzesi'ne kutsal emanet

Hudut karakollarında dalgalanan bayraklar, sergilenmek üzere Kara Kuvvetleri Komutanlığı tarafından Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Bayrakbilim ve Türk Bayrakları Müzesi'ne emanet edildi. DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, sınırın sıfır noktasından gelen şanlı Türk Bayraklarını hak ettiği şekilde koruyacaklarını söyledi.

Milli Savunma Bakanlığı Kara Kuvvetleri Komutanlığı, Türkiye-Yunanistan sınırındaki Pazarkule ile Sancaktar, Türkiye-Suriye sınırında bulunan Topraktutan ve Türkiye-İran sınırındaki Bülent Aydın hudut karakollarında şerefle dalgalanan Türk Bayraklarını sergilenmek üzere DEÜ Bayrakbilim ve Türk Bayrakları Müzesi'ne emanet etti. DEÜ Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanı Öğr. Gör. Çetin Bayram tarafından DEÜ Rektörlüğüne getirilen şanlı Türk Bayrakları, sergilenmek üzere DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar tarafından Müze Müdürü Öğr. Gör. Ömer Durmaz'a teslim edildi.

"BAYRAĞIMIZA HER ZAMAN VE HER YERDE SAHİP ÇIKMAYA DEVAM EDECEĞİZ"
Türkiye'de ilk olma özelliği taşıyan Dokuz Eylül Üniversitesi Bayrakbilim ve Türk Bayrakları Müzesi'nin her geçen gün yeni bağışlarla zenginleştiğini söyleyen DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, "Kara Kuvvetleri Komutanlığımız Türkiye'nin dört bir yanında sınırın sıfır noktasında şerefle dalgalanan şanlı Türk bayraklarını, sergilenmek üzere müzemize emanet etti. Kara Kuvvetleri Komutanlığımıza teşekkür ediyor, bizlere emanet edilen ay yıldızlı bayraklarımızı hak ettiği şekilde koruyacağımızın sözünü veriyoruz. DEÜ mensupları olarak bağımsızlığımızın sembolü, şehitlerimizin kutsal emaneti olan bayrağımıza her zaman ve her yerde sahip çıkmaya devam edeceğiz. Ülkemizin dört bir yanında vatan nöbeti tutan Mehmetçiklerimize kolaylıklar diliyor, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere şehitlerimizi ve kahramanlarımızı rahmetle anıyor; gazilerimize sağlık diliyorum" dedi.

YUNANİSTAN SINIRINDAN İKİ BAYRAK

Kara Kuvvetleri Komutanlığının Bayrakbilim ve Türk Bayrakları Müzesi'ne bağışladığı Türk Bayraklarından ikisi Türkiye'nin Yunanistan sınırından geldi. Edirne'nin Karaağaç Mahallesi'nde yer alan Pazarkule Hudut Karakolu'ndan ve İpsala ilçesinde yer Sancaktar Hudut Karakolu'ndan gelen ay yıldızlı şanlı bayraklar, sınırda vatan nöbeti tutan Türk askerine eşlik ettikten sonra, müzeye bağışlandı. Sınırın sıfır noktasında dalgalanan diğer iki Türk Bayrağı ise Türkiye'nin İran ve Suriye sınırlarından getirilerek üniversiteye teslim edildi. İran sınırından gelen bayrak, Türkiye'nin en doğu ucu olan Iğdır'ın Aralık ilçesi Dilucu Sınır Kapısı'nda dalgalanıyordu. İsmini 15 Temmuz hain darbe girişimi sırasında Genelkurmay Başkanlığı Karargâhında şehit edilen Bülent Aydın'dan alan İran sınırındaki hudut karakolundan getirilen ay yıldızlı şanlı Türk Bayrağı, 798 metre yükseklikteki hakim tepede dalgalandıktan sonra Kara Kuvvetleri Komutanlığı tarafından DEÜ'ye teslim edildi. Türkiye-Suriye sınırının en güney ucundan gelen bayrak ise, Hatay'ın Yayladağı ilçesinde 557 metre yükseklikteki Topraktutan Hudut Karakolu'nda kullanılıyordu.

Bayrakbilim ve Türk Bayrakları Müzesi'ne bir bağış da Dokuz Eylül Üniversitesi'nin asırlık çınarı, hocaların hocası DEÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi emekli öğretim üyesi Prof. Dr. Adnan Gülerman'dan geldi. Bir dönem hocalığını da yaptığı DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar'ı ziyaret eden Prof. Dr. Gülerman, 1950 yılında Çanakkale'de kendisinin bulduğu ve 1922 yılında bölgedeki kahraman Türk askerleri tarafından kullanıldığı tahmin edilen süngüyü Bayrakbilim ve Türk Bayrakları Müzesi'ne bağışladı. Rektör Hotar, Gülerman'a kıymetli bağışları nedeniyle teşekkür etti.

İZMİR, (DHA)

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS