Spotçular taşınma kararına sıcak bakmıyor

Spotçular taşınma kararına sıcak bakmıyor
Spotçular taşınma kararına sıcak bakmıyor

İZMİR Büyükşehir Belediyesi'nin Konak'ın İkiçeşmelik bölgesinde bulunan spotçuların kaldırılmasına yönelik çalışmalarına, bölgedeki esnaf sıcak bakmıyor. Kentin merkezi bölgesinde yıllardır faaliyet gösteren spotçular, kararın gözden geçirilmesini istiyor.

Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, geçen temmuz ayında Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) meclis toplantısında, İzmir Saat Kulesi ile Kadifekale'nin bağlandığı noktanın kentteki en güzel turistik yerlerinden olduğunu belirterek, bu nedenle İkiçeşmelik bölgesinde bulunan spotçuların kaldırılacağını açıkladı. Soyer'in bu açıklamasını değerlendiren esnaf, taşınma kararına sıcak bakmıyor. Yaklaşık 300 spotçu dükkanının henüz nereye taşınacağı netleşmezken, esnaf ise kararın kendileri ile paylaşımamasına tepki gösteriyor. Beyaz eşyadan koltuk takımına, büro malzemesinden bilgisayara kadar çeşitli ikinci el ürünlerin bulunduğu İkiçeşmelik'te 1996 yılından bu yana esnaflık yaptıklarını söyleyen Sami Kaya (37), bölgeden memnun olduklarını ve gitmek istemediklerini söyledi. Kaya, "Buranın ürün satış potansiyeli daha iyi. Taşınma kararı kesinleşirse ne yapacağımızı bilmiyorum" dedi.

'ORAYA GİDERSEK SATIŞ YAPAMAYIZ'

Baba mesleği olduğunu belirttiği spotçuluğu 25 yıldır yaptıklarını anlatan esnaflardan evli ve iki çocuk babası İlker Bozkaya (36), kendilerine taşınma konusunda tebligat gelmediğini, sadece Bornova'nın Çamdibi Mahallesi'nde bulunan MTK Tekstilciler Çarşısı'nda taşınacaklarına yönelik bazı duyumlar aldıklarını belirtti. Bozkaya, "Oraya taşınırsak, kimse gelmez. Burası İzmir'in merkezi" dedi. Belediyeden kimsenin gelip bir şey sormadığını, esnafın taleplerini dinlemediklerini ileri süren İlker Bozkaya, şunları söyledi:

"Buradan çok sayıda kişi ekmek yiyor. Gelin önce taşınma konusundaki kararı bizimle paylaşım. Biz spotçuların kaldırılacağını yazılan haberler sayesinde öğrendik. Ne olacağını bilmiyoruz. Oraya gidersek satış yapamayız. Burası ayak altında, vatandaş hemen geliyor. Turiste İkiçeşmelik'te bir şey olduğunda önce esnaf koşuyor."

'İLLA TAŞIYACAKLARSA BAŞKA YER OLSUN'

Fikret Fidan (29) isimli esnaf da, "MTK'ya taşınmak istemiyoruz. Buradan gitmek istemiyoruz ama illa kaldıracaklarsa daha merkezi ve düz bir yer olmalı. Burada işlerimiz şükür akmasa da damlıyor. Ama oranın bize ne getireceğini bilmiyoruz. MTK'da bu kadar malı nereye koyacağız. Ayrıca orada mallarımızı bir gecede çalarlar. Başka bir yer olmalı" diye konuştu. 32 yıldır İkiçeşmelik'te esnaflık yaptıklarını söyleyen Abdullah Gencel (60) ise, şunları söyledi:

"Bize taşınma konusunda gelen bir tebligat yok. Taşınmaya yönelik kararı sağdan soldan duyduk. Ne yapacaklar burada, dükkanları mı yıkacaklar? Dükkan benim kendi mülküm. İstediğimiz işi yapamayacak mıyız? Biz imalatçı veya üretici değiliz. Alıp satıyoruz."

Umut KARAKOYUN/ İZMİR, (DHA)

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS