{$ day.Temps.HighTemp $} °

Taze meyve ihracatında pestisit sorununa Şili modeli önerisi

Taze meyve ihracatında pestisit sorununa Şili modeli önerisi
Taze meyve ihracatında pestisit sorununa Şili modeli önerisi

İZMİR, (DHA) - MANİSA'nın Alaşehir ilçesinde, yaş meyve ve sebze ihracatında pestisit nedeniyle yaşanan sorunlara çözüm için toplantı düzenlendi. Toplantıda, üretim aşamasında pestisit denetimlerinin yapılması ve Şili örneğinde olduğu gibi feromon tuzak kullanımını 3 yıl süreyle zorunlu hale getirilmesi halinde sorunun aşılabileceği paydasında buluşuldu.

Taze meyve sebze sektörü, 2021 yılında gerçekleştirdiği 3 milyar 82 milyon dolarlık ihracatının 1 milyar 13 milyon dolarını gerçekleştirdiği Rusya Federasyonu'na ihracatta pestisit nedeniyle yasaklarla karşı karşıya kaldı. Rusya Federasyonu, Türkiye'den üzüm, portakal, greyfurt, biber ve nar ithalatına pestisit nedeniyle yasak getirdi. Bu kapsamda, Türkiye'nin taze meyve sebze üretim ve ihracat merkezlerinden Alaşehir'de Manisa İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından düzenlenen, 'Yaş Meyve ve Sebze İhracatında Yaşanan Sorunlar ve Çözüm Önerileri' isimli toplantı düzenlendi. Pestisit sorununun masaya yatırıldığı toplantıya, Alaşehir Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Salonu'ndaki toplantıya Manisa İl Tarım ve Orman Müdürü Metin Öztürk, Alaşehir İlçe Tarım ve Orman Müdürü Musa Akkaynak ve Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Gökmen Kaya, Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Hayrettin Uçak, Başkan Yardımcı Cengiz Balık ve Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Vural Güleç ve Alaşehir'de yerleşik taze meyve sebze ihracatı yapan firma yetkilileri katıldı.

'ZORUNLU HALE GETİRİLMESİ İSTENDİ'
İhracatçılar, üzümde salkım güvesinin önüne geçmek ve bilinçsiz pestisit kullanımı nedeniyle oluşan kalıntı sorununu önlemek için feromon tuzak kullanımının zorunlu hale getirilmesini istedi. İhracatçılar ayrıca, üreticilerin ürünlerini hasat yapmadan önce analiz yaptırarak 'Hasat Sertifikası' almasını ve bu sertifika ile ticarete konu ürününün satışını yapabilmesi uygulamasının hataya geçirilmesini de talep etti.
Alaşehir'in en önemli ürünü üzümde oluşan salkım güvesiyle mücadelede Şili'yi örnek gösteren Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Hayrettin Uçak, "Şili feromon tuzak kullanımını 3 yıl zorunlu hale getirdi. Sonrasında salkım güvesinden kurtuldular. Alaşehir bağ alanlarının yoğun olduğu monopol bir bölge. Tarım ve Orman Bakanlığı, feromon tuzak kullanımını 3 yıl süreyle zorunlu hale getirir, desteklerini de artırırsa başarıya ulaşır. Sonrasında diğer bölgelerde bu model hayata geçirilir" dedi.
Uçak, taze meyve sebze sektöründe, bilinçsiz pestisit kullanımı nedeniyle meydana gelen kalıntıların oluşmasında ihracatçıların bir etkisi olmamasına rağmen, mevcut sistemde cezalandırılanın ihracatçı olduğuna dikkati çekti. Uçak, ihracatçılar olarak Türkiye'de üretilen 55 milyon tonluk taze meyve sebzenin katma değerini bulması için çaba gösterdiklerini kaydetti.

'GÜNAH KEÇİSİ İHRACATÇI OLUYOR'
"Üretim olmadan ihracat olamaz" diyen Uçak, şöyle devam etti:
"Ancak ihracatçılar olarak ilaç kalıntısından muzdaribiz. İlaç kalıntısında günah keçisi ihracatçı oluyor, cezasını ihracatçı ödüyor. Taze meyve sebzeler, üreticiden devletin içinde olduğu bir sistemle analize alınsın. Mevcutta analiz paketlemeden sonra yapılıyor. Kalıntı çıktığı zaman parti başına 27 bin TL ceza ödediğimiz gibi, ürünler imha ediliyor. Bu ürünü biz üretmedik ama cezası bize kesiliyor."

'RUSYA ALMAZSA ÜZÜMLER YERLERE DÖKÜLÜR'
Üzümün en büyük ihraç pazarı Rusya Federasyonu olduğunu hatırlatan Uçak, "Rusya Federasyonu, Türkiye'den üzüm ithalatını yasakladı. Bunun dışında portakal, greyfurt, biber ve nar da yasak. Rusya Federasyonu üzüm almazsa Alaşehir'de üzüm yerlerde sürünür, değerini bulamaz. Yaş meyve, sebzede Rusya olmazsa mevcut ihracatımızın yüzde 40-50'si kayba uğrar. Tarım ve Orman Bakanlığı, üreticiler, ihracatçıların ortak çözüm bulması şart" diye konuştu.

'MANİSA'DA İHRACAT BİRİNCİ SIRADA'
Yaş meyve, sebze sektörünün dinamik ve ihracat potansiyeli yüksek bir sektör olduğunun altını çizen Manisa İl Tarım ve Orman Müdürü Metin Öztürk, taze meyve sebzeyi üretmenin yanında değerinde pazarlamanın da çok önemli olduğuna dikkati çekti. Öztürk, “Değerinde pazarlayamazsak katma değeri düşüyor. Manisa özellikleri gereği ihracatçı bir şehir. İhracatçılarımızın önünü açmak için çalışıyoruz. Manisa İhracat 2023 Vizyonu Çalışması yaptık. Manisa'da çalışmalarımızda ihracatı birinci sıraya koymuş durumdayız. Alaşehir yaş meyve sebze ihracatının en önemli merkezlerinden biri konumunda. 25-27 Şubat tarihleri arasında Tarım ve Orman Bakanımız Bekir Pakdemirli başkanlığında yapılacak toplantıda buradan çıkan önerileri Tarım ve Orman Bakanlığımıza taşıyacağız" dedi.

'AB'DE 5 MARKET ZİNCİRİNİN GIDADA KENDİ KONTROL SİSTEMLERİNİ GELİŞTİRDİ'
Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkan Yardımcısı Cengiz Balık, Rusya Federasyonu'nun son yıllarda MRL değerlerine yoğunlaştığını, Türkiye'de ruhsatı olmayan ilaçların analizlerde çıkmasının direkt yasaklama nedeni olduğunu söyledi. Balık, Avrupa Birliği'nde 5 market zincirinin gıdada kendi kontrol sistemlerini geliştirdiklerinin altını çizip, "Bu marketler AB'nin MRL değerlerini de kabul etmiyorlar. AB, MRL değerlerinin yüzde 50'sini istiyorlar. AB'ne taze meyve sebze ihracatımız bu nedenle geriliyor" dedi. (DHA)

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS