Temiz Enerji Atölyeleri'nde görev alacak öğretmenlere sertifika

Temiz Enerji Atölyeleri'nde görev alacak öğretmenlere sertifika
Temiz Enerji Atölyeleri'nde görev alacak öğretmenlere sertifika

İZMİR Kalkınma Ajansı tarafından, Enerji Sanayicileri ve İş Adamları Derneği ortaklığında yürütülen ve İzmir'de Temiz Enerji ve Temiz Teknolojiler konusunda bir kümelenme oluşturmayı amaçlayan BEST For Energy Projesi kapsamında, hayata geçirilecek Temiz Enerji Atölye Uygulaması, Eğiticilerin Eğitimi Programı ile başladı. Ortaokul öğrencilerinde, temiz enerji konusunda farkındalığı artırmak amacıyla gerçekleştirilecek Temiz Enerji Atölyeleri uygulama öncesinde eğitim programını tamamlayan 40 öğretmene sertifikaları verildi.

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü ev sahipliğinde 4-5 Kasım 2021 tarihinde gerçekleştirilen Temiz Enerji Atölyeleri Eğiticilerin Eğitimi Programı'nın ilk gününde, iklim değişikliği ve temiz enerji, rüzgar enerjisi, güneş enerjisi, jeotermal enerji ve biyokütle enerjisi konularında temel ve güncel bilgiler, konusunda uzman eğitmenler tarafından katılımcı öğretmenlere bilgiler verildi. Programın ikinci gününde ise Temiz Enerji Atölyesi'nde kullanılacak olan içerik ve temiz enerji temalı STEM malzemeleriyle ilgili uygulamalı eğitim yapıldı. İlk etapta 1500 öğrencinin katılması hedeflenen 'Temiz Enerji Atölyeleri' uygulamasına 22 Kasım 2021 tarihinde ortaokullarda başlanacak. Her hafta farklı bir okulda düzenlenecek atölye çalışmalarında temiz enerji konusunda İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü EBA Ekibi desteğiyle geliştirilen içerikler ile öğrencilere temel bilgiler verilirken, temiz enerji temalı STEM Robotik kitleriyle öğrencilerin temiz enerji uygulamaları yapmaları sağlanacak. Temiz Enerji Atölyeleri'nde, öğrencilerin bir yandan temiz enerji konusundaki farkındalığı artırılırken bir yandan da yenilikçi düşünme, takım çalışması, problemlere yaratıcı çözümler üretme, planlama, değerlendirme yapabilme, araştırma yapma, buluş yapabilme becerileri geliştirilecek. Temiz Enerji Atölyeleri kapsamında geliştirilen içerikler, EBA üzerinden Türkiye'deki tüm öğrencilerin kullanımına da açılacak.

YÜZLERCE ÖĞRENCİYE YANSIYACAK
Eğiticilerin Eğitimi Programını tamamlayan öğretmenlere sertifikalarını veren İzmir İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Mehmet Yiğit, konuşmasında, temiz enerji gibi güncel ve önemli konuyu, modern eğitim teknik ve malzemelerini kullanarak öğrencilere ulaştırmanın kendilerini çok heyecanlandırdığını belirtti. Uygulayarak ve sürece dahil olarak öğrenmenin önemini vurgulayan Yiğit, Eğiticilerin Eğitimi Programı'na katılan her bir öğretmene kazandırılan temiz enerjinin önemi ve iklim değişikliği ile mücadele vizyonunun çarpan etkisi ile yüzlerce öğrenciye yansıyacağını söyledi.

'ÇOCUKLARA VE GENÇLERE YÖNELİK FAALİYETLERE YER VERDİK'
İzmir Kalkınma Ajansı Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Murat Çelik ise "BEST For Energy Projemiz ile İzmir'de geliştirmeyi amaçladığımız Temiz Enerji ve Temiz Teknoloji kümesinin en önemli ihtiyaçlarından birisi nitelikli insan kaynağı. Temiz Enerji Atölyeleri ile bu insan kaynağını ortaöğretim çağından itibaren yetiştirmeye çalışıyoruz" dedi. BEST For Energy Projesi tasarlanırken çocuklara ve gençlere yönelik faaliyetlere de yer verdiklerini vurgulayan Çelik, gelecekte geliştirdikleri yeni teknolojilerle iklim değişikliği ile mücadeleye katkı sağlayacak mühendislerin ve kurdukları firmalar ile istihdam ve katma değer sağlayacak teknoloji girişimcilerinin sayısının artmasına Temiz Enerji Atölyelerinin büyük katkı sağlayacağına inandığını kaydetti.

İZMİR, (DHA)

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS