hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Tire Dereli Barajı'nda sona gelindi

  Tire Dereli Barajında sona gelindi
  expand

  Tire Dereli Barajı'nda sona gelindi

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Saliha TEMİZ / TİRE (İzmir), (DHA)-İZMİR'in Tire ilçesinin tamamlandığında 3'üncü barajı olacak Dereli'de sona gelindiği bildirildi. Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürü Mehmet Akif Balta, 1420 dekar araziye can verecek baraj inşaatında yüzde 99 fiziki gerçekleşme oranına ulaşıldığını belirtip, "Hedefimiz ağustos ayı sonunda barajdaki tüm imalatlarımızı tamamlamak" dedi.

  Türkiye'nin en verimli havzalarından Küçük Menderes'e bir baraj daha geliyor. 1420 dekar araziye can verecek olan Tire Dereli Barajı'nda sona gelindiği bildirildi. Yaz aylarıyla birlikte hızlanan inşaatta yüzde 99 fiziki gerçekleşme oranına ulaşıldığını duyuran DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta, devam eden çalışmaların da birkaç hafta içerisinde tamamlanacağını söyledi. Balta, barajın tüm imalatlarıyla birlikte ay sonunda bitirileceğini belirtip, 'Dereli Barajı Tire'ye hayırlı olsun' dedi.

  'HEDEFİMİZ AĞUSTOS AYI SONUNDA BARAJDAKİ TÜM İMALATLARIMIZI TAMAMLAMAK'
  Tire Dereli barajında bahar aylarında su tutulduğunu hatırlatan DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta, "2023 yılı performans hedeflerimiz arasında yer alan Tire Dereli Barajı'nda tüm sıyırma kazılarını, kondüvi, su alma yapıları ve batardo imalatlarını tamamladık. 450 bin metreküplük gövde dolgusunu tamamladık. Çok az bir riprap imalatımız kaldı. Vana odası mekanik montajlarımızı da birkaç hafta içerisinde bitireceğiz. Hedefimiz ağustos ayı sonunda barajdaki tüm imalatlarımızı tamamlamak" diye konuştu.

  Gövdesi kil çekirdekli kum çakıl dolgu olarak, projelendirilen Dereli Barajı'nın gövde yüksekliğinin temelden yüksekliği 45 metre olduğunu belirten DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta, barajda 720 bin metreküp su tutulacağını kaydetti.

  1420 DEKAR ARAZİYİ MODERN SULAMAYLA TANIŞTIRACAK
  Daha önce Yenişehir ve Eskioba Barajları'nı tamamlayarak Tireli üreticilerin hizmetine sunduklarını hatırlatan Balta, ilçenin 3'üncü barajı olacak Dereli'nin 1420 dekar araziyi daha modern sulamayla tanıştıracağına dikkati çekti.

  Baraj sayesinde bölgedeki sulama maliyetlerinin düşeceğini ve ürün çeşitliliğinin artacağını vurgulayan DSİ Genel Müdürü Balta, Tire Dereli Barajı sayesinde bölge üreticisinin 2023 yılı rakamlarıyla her yıl ortalama her yıl 7 milyon 700 bin lira ek gelir elde edeceğini belirtti.(DHA)
  FOTOĞRAFLI

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow