Torosların kahramanları kitaba taşındı

Torosların kahramanları kitaba taşındı
Torosların kahramanları kitaba taşındı

BİLAL Saygılı Camii ve Külliyesi Derneği Kültür Yayınları tarafından  'Torosların Kınalı Kuzuları' isimli kitabı yayınlandı. Aynı zamanda Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) İzmir Şube Başkanı da olan Bilal Saygılı Camii ve Külliyesi Derneği Başkanı Bilal Saygılı, kitabın 1911-1974 yıllarında Adana'nın Feke, Kozan, Saimbeyli ve Tufanbeyli ilçelerinden savaşlara katılıp şehit düşenlerin künyeleri ve bölgeye özel arşiv çalışması ile bir araya getirdiğini söyledi.

Bilal Saygılı Camii ve Külliyesi Derneği Kültür Yayınları tarafından 'Torosların Kınalı Kuzuları' isimli kitap hazırlandı. 1911-1974 yıllarında Adana'nın Feke, Kozan, Saimbeyli ve Tufanbeyli ilçelerinden savaşlara katılıp şehit düşenleri konu alan 335 sayfalık kitap, Türkiye Yazarlar Birliği İzmir Şube Başkanı Eğitimci-Yazar Levent Ertekin tarafından kaleme alındı. Kitap, derneğe gelenlere ücretsiz olarak dağıtılacak. Bir şehit torunu olarak kitabı 'vefa kitabı' olarak nitelediğini belirten MÜSİAD İzmir Şube Başkanı Bilal Saygılı, "Bizler zor ve bir o kadar da değerli coğrafyanın çocuklarıyız. Bugün huzurlu, başımız dik şekilde bu topraklarda yaşıyorsak bu vatanımız için şehadete koşan kahramanlarımız sayesindedir. Bizler için her şehit ve gazimiz, istiklalimizin ve istikbalimizin sembolüdür. Onları hatırlamak bizler için kutlu bir vazifedir. Yeni nesiller aziz şehitlerimizin izini takip ederek köklerini hatırlayacak, vatanının ve toprağının bilincinde olacaktır. Hazırlanan eserde, Adana'nın Feke, Kozan, Saimbeyli, Tufanbeyli ilçelerini kapsayan 1911-1974 yıllarında Trablusgarp Savaşı'ndan Balkan Harbi'ne, I. Dünya Savaşı'ndan İstiklal Harbi'ne, Kore Savaşı'ndan Kıbrıs Barış Harekatı'na katılan ve çeşitli cephelerde şehit olan yaklaşık 600 kınalı kuzuya künyeleriyle birlikte yer verildi" dedi. Saygılı, Saimbeyli eşrafından merhum Dişçi Hacı Ahmet Saygılı'nın torunu olarak ahde vefa duygusuyla ecdadından miras kalan bu coğrafya için küçük bir katkıda bulunmak amacıyla kitabı hazırladıklarını kaydetti.

Kitapta, 1911-1974 yılları arasında Feke, Kozan, Saimbeyli ve Tufanbeyli bölgesinde vatanımız için şehadet şerbetini içen devletin askeri arşivlerinde yer almış aziz şehitlerin yer aldığını vurgulayan Saygılı, "Bu vesile ile bize mukaddes vatanımızı emanet eden tüm şehitlerimizi, şükran, rahmet ve minnetle bir kez daha yad ediyorum. Ruhları şad, mekanları cennet olsun" diye konuştu.

'GELECEK KUŞAKLARA ŞEHİTLERİMİZİ ANLATMAK, TARİHLE BAĞLARINI KUVVETLENDİRMEK İSTEDİK'

Yazar Levent Ertekin ise kitabın kaleme alınmasında nirengi noktasının tarihsel sorumluluk ve vebal olduğunu belirtti. Ertekin, kitapta yer alan bilgilerin resmi kayıtlardan alındığını aktarıp, şunları söyledi:

"Bu önemli çalışmamızı İstiklal Marşı'mızın 100. yılına ithaf ettik. İstiklalimizi bugünlere taşıyan, vatanımız için Allah yolunda canlarını feda eden aziz şehitlerimizi bir kez daha yad etmek istedik. Bizler bugünkü neslimize ve gelecek kuşaklara şehitlerimizi anlatmak, tarihle bağlarını kuvvetlendirmek için bu çalışmayı yaptık. Vatan için toprağa düşmüş o şanlı ecdada torunlarının Fatihalar ile sunduğu bir buket olarak bu kitabı okuyucuya sunuyoruz" dedi.

İZMİR, (DHA)

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS