Türk ve Suriyeli gençlerden şiddete karşı sanat

Türk ve Suriyeli gençlerden şiddete karşı sanat
Türk ve Suriyeli gençlerden şiddete karşı sanat

YAŞAR Üniversitesi UNESCO Göç Kürsüsü iş birliğiyle hayata geçirilen proje kapsamında, Türk ve Suriyeli gençler toplumsal cinsiyete dayalı şiddete dikkat çekmek amacıyla birlikte çalışıp 50 bin kumaş parçasından oluşan tablo yaptı.


Birleşmiş Milletler'in (BM) her yıl düzenlediği Toplumsal Cinsiyete Dayalı Şiddetle Mücadelede Kampanyası kapsamında, Yaşar Üniversitesi UNESCO Göç Kürsüsü işbirliğiyle hayata geçirilen projeyle öğrenciler ve çeşitli ülkelerden göçmen gençler, bu soruna dikkat çekmek için 50 bin kumaş parçasından oluşan kolaj bir tablo ortaya çıkardı. Sanatçı Semih Beceren'in koordinasyonuyla 16 günde tamamlanan eser, Selçuk Yaşar kampüsünde sergilendi.


BM Mülteciler Yüksek Komiserliği tarafından BM'nin cinsel ve cinsiyete dayalı şiddeti sonlandırmak amacıyla yer yıl düzenlediği 16 günlük aktivizm programına, Yaşar Üniversitesi de destek verdi. İzmir Göç İdaresi Müdürlüğü'nün de desteklediği etkinlik kapsamında, bu yıl kumaşlarla uygulanan özgün teknikle bu soruna dikkat çeken bir sanat eseri ortaya çıkarmak için sanatçı Semih Beceren önderliğinde bir araya gelen Türk ve Suriye, Irak İran gibi ülkelerden gelen göçmen gençlerden oluşan toplam 45 kişi, atölye çalışması gerçekleştirdi. Yaşar Üniversitesi'nde UNESCO Uluslararası Göç Kürsüsü Yürütücüsü ve Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı Doç. Dr. Ayselin Yıldız'dan 'Göç Politikaları' dersini alan gönüllü öğrenciler de etkinliğe katılarak projeye destek verdi.


 Ortak toplumsal sorunlar üzerinde birlikte çalışabilmenin göçmenler ile yerel gençler arasında yeni arkadaşlıkların kurulmasına ve sosyal dayanışmanın artmasına imkan verdiğini belirten Doç. Dr. Ayselin Yıldız, göç ile ilgili çalışan kurumlarının gençleri çalışmalara dahil eden benzer projelerinin önemine dikkat çekti.


İZMİR, (DHA) 


 


 


 


Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS