Türkiye, oriental tütün üretiminde dünya lideri

Türkiye, oriental tütün üretiminde dünya lideri
Türkiye, oriental tütün üretiminde dünya lideri

EGE Tütün İhracatçıları Birliği Başkanı Ömer Celal Umur, Türkiye'nin dünya tütün üretiminde 7'nci sırada yer alırken, oriental tütün üretiminde dünya lideri olduğunu vurguladı.

Yaprak tütün ve tütün mamulleri ihracatı 2021 yılının ilk çeyreğinde, 2020 yılının aynı dönemine göre yüzde 28 düşüş yaşadı. 2020 yılının ocak- mart döneminde 218 milyon dolar olan tütün ve tütün mamulleri ihracatı, 2021 yılının ilk çeyreğinde 157 milyon dolar olarak kayıtlara geçti. Tütün mamulleri ihracatı 111.5 milyon dolar olurken, yaprak tütün ihracatı 46 milyon 13 bin dolar olarak gerçekleşti. Yaprak tütün ihracatında ilk üç ülke 14 milyon dolarlık ihracatla Amerika Birleşik Devletleri, 6,7 milyon dolarlık tutarla Belçika ve 3,7 milyon dolarlık Türk tütünü talebiyle Endonezya olurken üç ülke yaprak tütün ihracatımızdan yüzde 50 pay aldı. Tütün mamulleri ihracatında ise; İran 20.2 milyon dolarla birinci sırada yer alırken, Irak 10.8 milyon dolarla ikinci, İsrail ise 8.7 milyon dolarla üçüncü oldu.

Yaprak tütün ticaretinde sürdürülebilir üretim ve ihracatın sağlanması amacıyla Ege Tütün İhracatçıları Birliği üyesi yaprak tütün ihracatçısı firmalarının temsilcilerinin katılımıyla 'Sürdürülebilirlik Çalışma Grubu' kuruldu. Ege Tütün İhracatçıları Birliği Başkanı Ömer Celal Umur, "Tütün tarımıyla ilgili çeşitli konularda çözüm ve proje önerilerinin görüşüleceği çalışma grubunun çalışmaları doğrultusunda üretim, çevre, altyapı, işgücü, tütün tarımında su kullanımı gibi alanlarda çeşitli projelerinin oluşturulmasını bekliyoruz. Sürdürebilirliğin üretimden ihracata kadar her alanda tartışılmaz bir konu haline geldiği günümüzde, yaprak tütün tarımı ve ihracatının doğaya çok daha az zarar vererek, sürdürülebilir bir üretim ekosistemde sağlanabilmesi için, çalışma grubundan çıkarak hayata geçecek fikirler büyük önem taşıyor" diye konuştu.

Türk tütün sektörünü başarıya ulaştıran potansiyelin temel etkenlerini; dünya standartlarını rahatlıkla karşılayabilen üretim teknolojisi, ürün kalitesi ve üreticilerle yapılan sözleşmeli üretim olarak sıralayan Umur, "Yaprak tütün üretiminde yapılan sözleşmeli üretimler sayesinde Türkiye'de toplam 5 bin civarında köyde tütün üretilirken, yaklaşık 60 bin aile geçimini tütün üretiminden sağlıyor" dedi.

İZMİR, DHA)

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS