Vali Köşger’den gençlere tavsiye

Vali Köşger’den gençlere tavsiye
Vali Köşger’den gençlere tavsiye

İZMİR Valisi Yavuz Selim Köşger, İmam Hatipliler ve Mezunlar Derneği (İMHAD) Gençlik ve Spor Kulübü tarafından düzenlenen 'Karar Alma Mekanizmalarına E-Katılım ve Gençlik Projesi' kapsamındaki toplantıda gençlerle söyleşti. Çoğunluğu üniversite öğrencilerinden oluşan katılımcılarla, kamu diplomasisi ve bürokrasi tecrübelerini paylaşan Vali Köşger, program sonunda kendisine yöneltilen soruları da yanıtladı.
Vali Yavuz Selim Köşger, İMHAD Gençlik ve Spor Kulübü tarafından düzenlenen 'Karar Alma Mekanizmalarına E-Katılım ve Gençlik Projesi' kapsamındaki toplantıya katıldı. Çoğunluğu üniversite öğrencilerinden oluşan katılımcılarla, kamu diplomasisi ve bürokrasi tecrübelerini paylaştı.
Toplantı açılışında yaptığı konuşmada, gençliğe yönelik projeleri her zaman anlamlı bulduğunu belirten Vali Köşger, projeye emeği geçenlere ve katkı sunanlara teşekkür ederek, Türkiye’nin gerek batıdaki gerekse doğudaki ülkelere karşı mukayeseli üstünlüğünün, iyi eğitilmiş gençler olduğunu kaydetti. Vali Köşger, "Batı’da Müslüman kökenli toplumlar, bozulmayan aile yapıları dolayısıyla çocuk sahibi olmaya devam ediyor. ‘50 yıl sonra Fransa nüfusunun şu kadarı Müslüman olacak, Almanya nüfusunun şu kadarı Müslüman olacak’ şeklindeki, kendince perspektifleri ve ülkelerinde Müslüman nüfusun çoğalıyor olmasından dolayı endişeye kapılmaları İslamofobiyi doğurdu. Doğu ülkelerinde ise çocuklara yeterli eğitimi veremiyorlar. Türkiye’nin birçok jeostratejik avantajının yanında gelecekle ilgili bir zenginliği var. Stratejik üstünlüklerimizden birisi gençlerimiz. Eğitilmiş, geleceğe hazırlanmış, kendi değerleri ve kökleri üzerinde, tüm dünyayı dolaşıp faydalı bilgileri ülkesine getirip, sentezleyip, ülkesi ve dünya için yeni bir anlayışa dönüştüren gençler bizim istikbalimiz. Bu anlamda sizlerin buradaki çalışmalarını da üniversitelerimizin yaptıkları çalışmaları da önemsiyoruz" dedi.  
Sözlerine kamu diplomasisi bağlamındaki değerlendirmeleriyle devam eden Vali Köşger, akademik eğitim aldığı uluslararası ilişkiler alanındaki tecrübelerine de aktardı. Toplantının soru-cevap bölümünde ise, gençlere önce kendilerine ve devletlerine güvenmeleri çağrısında bulunan Vali Köşger, bugünün gençliğine kıymet bilmeme ve çabuk demoralize olmaları konusunda ise eleştiri yöneltti.Toplantı, Vali Köşger’in; uluslararası politikalara ilişkin ideal perspektiften demokrasi uygulamalarına, mülki idarenin temel prensiplerinden e-devlet ve CİMER projelerine, kamu-STK ilişkilerinden sosyal medya aracılığıyla halkla ilişkilere kadar pek çok konuya ilişkin soruları yanıtlamasıyla sona erdi.

İZMİR, DHA)

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS