Yaşar Üniversitesi'ne 'Jean Monnet Kürsüsü' onuru

Yaşar Üniversitesi'ne 'Jean Monnet Kürsüsü' onuru
Yaşar Üniversitesi'ne 'Jean Monnet Kürsüsü' onuru

YAŞAR Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi ve Avrupa Birliği (AB) Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Doç. Dr. Gökay Özerim'e, Avrupa Komisyonu tarafından 'Türkiye-AB İlişkilerinde Göç' başlıklı Jean Monnet Kürsüsü'ne layık görüldü. Kürsü faaliyetleri kapsamında, birçok ders, çalıştay, seminer, yaz okulu ve araştırma faaliyeti düzenlenecek.

Avrupa Komisyonu tarafından Avrupa Birliği çalışmaları ile ilgili konularda uzmanlaşmış akademisyenlere verilen Jean Monnet Kürsüleri, kurumlara alanda prestij sağlamanın yanı sıra akademisyenlere üç yıl boyunca alanları ile ilgili olarak akademik faaliyetler düzenleme, araştırmalar gerçekleştirme olanağı tanıyor. Üç yıldır koordinatörlüğünü yaptığı 'Göç ve Güvenlik' konulu AB Jean Monnet projesi önceki ay tamamlanan Yaşar Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi ve AB Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Doç. Dr. Gökay Özerim, komisyon tarafından 'Türkiye-AB İlişkilerinde Göç' başlıklı kürsüye layık görüldü. Bu kürsü, 2019 döneminde Türkiye'de hayata geçirilen 4 Jean Monnet Kürsüsü'nden biri oldu.

Yaşar Üniversitesi akademisyenleri, öğrencileri ile İzmir Valiliği, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) temsilcilerini bir araya getiren 'Türkiye-AB İlişkilerinde Göç Kürsüsü' açılış toplantısı, Selçuk Yaşar Kampüsü'nde gerçekleştirildi. Açılış toplantısına katılan Yaşar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cemali Dinçer, "Üniversitemiz, uluslararası işbirlikleri ve ürettiği AB projeleri ile toplumla iç içe olma hedefleri doğrultusunda sosyal katkı yaratmaya devam ediyor. 2005 yılından bu yana yürüttüğümüz 100'den fazla AB projesi ile Türkiye'de Erasmus+ ve diğer AB fonlarında en aktif şekilde yer alan üniversitelerden biriyiz" dedi.

Rektör Prof. Dr. Dinçer, son 10 yılda farklı fakültelerde beş Jean Monnet Modülü, iki kürsü ve bir network projesi yürütüldüğünü belirtirken farklı disiplinleri bir araya getiren bir çalışmanın örneği olan yeni kürsünün önemini vurgulayarak şunları söyledi: "Günümüzde dünyada ve Türkiye'de önemli bir sosyal konu haline gelen göç alanında Türkiye-AB İlişkilerinde Göç Kürsüsü ile analitik ve işbirliğine dayalı çözümler sunulmasına katkı sağlanacak."

'GÖÇ KONUSU BİRLİKTE ÇALIŞILMALI'

Kürsü Koordinatörü Doç. Dr. Gökay Özerim ise 3 yıllık program dahilinde gerçekleştirilecek faaliyetleri anlatarak, "Göç konusu sadece devletler düzeyinde yönetilebilecek bir nitelik taşımamakta. Akademi, sivil toplum, kamu kuruluşları ve özel sektörün birlikte çalışmasını gerektiren bir alan niteliğindedir. Kürsüyü hazırlarken özellikle disiplinler arası bir yaklaşım temelinde, akademi, sivil toplum, kamu kurumları ve özel sektörü bir araya getirmeyi hedefledik. Bu paydaşları bir araya getiren faaliyetler tasarladık. Son üç yıldır yürüttüğümüz göç konulu yaz okullarımız devam ederken hem üniversitemiz öğrencilerinin hem de bahsettiğimiz bu farklı paydaşların temsilcilerinin yararlanabilecekleri dersler, seminerler ve uzaktan öğrenme faaliyetlerini sunabileceğiz" diye konuştu.

İZMİR, (DHA)

 

 

 

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS