Başsavcı Yazıcı: Suça karışan bireylerde okuma oranları düşük

Başsavcı Yazıcı: Suça karışan bireylerde okuma oranları düşük
Başsavcı Yazıcı: Suça karışan bireylerde okuma oranları düşük

Ömer KOÇ/KAHRAMANMARAŞ, (DHA)- KAHRAMANMARAŞ Cumhuriyet Başsavcısı İlker Yazıcı, suçun nedenleri, kişiyi suça iten sebeplerin değerlendirilmesinde elde edilen verilerde eğitim seviyelerinin öne çıktığını belirterek, "Veriler bize özellikle adli suçlara karışan bireylerde okuma oranlarının da oldukça düşük olduğu gözlenmektedir. Bu veriler bize bireyin suça yatkınlığı ile eğitimsizliği arasında ve yine okuma alışkanlığının olmaması ile doğrudan bir ilişki olduğunu ortaya koymaktadır" dedi.

Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü'nce tüm Türkiye'de başlatılan 'Ceza İnfaz Kurumları Kütüphaneleri İçin Kitap Bağışı Kampanyası' Kahramanmaraş Adalet Sarayı'nda düzenlendi. Kampanya kapsamında Kahramanmaraş Valisi Ömer Faruk Coşkun, Cumhuriyet Başsavcısı İlker Yazıcı, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Arif Şen, Dulkadiroğlu Belediye Başkanı Necati Okay, Baro Başkanı Avukat Burak Gül ve kurum amirlerinin katılımıyla tören gerçekleştirildi. Törende konuşan Başsavcı İlker Yazıcı, çağdaş ceza infaz rejimlerinin en bariz amacının suça karışan bireye eylemine orantılı bir cezanın temel insani şartlar sağlanarak çektirilmesi olarak belirlendiğini ancak bu temel amacın yanında kişiyi suça iten nedenlerin en aza indirilmesinin sağlanması olduğunu söyledi.

Suçun nedenleri ve insanları suça iten sebeplerle ilgili yapılan değerlendirmelerde elde edilen verilerde eğitimin ön plana çıktığını ifade eden Yazıcı, şöyle devam etti:

"Suçun nedenleri, kişiyi suça iten sebeplerin değerlendirilmesinde ise elde edilen veriler bize özellikle adli suçlara karışan bireylerin genel olarak okuma yazma oranlarındaki düşüklüğü yada temel eğitim seviyelerinin yani ilk, orta ve lisans eğitimlerinin  bir çoğunda ya hiç olmadığı yada tamamlanamadığını göstermektedir. Aynı şekilde suça karışan bireylerde okuma oranlarının da oldukça düşük olduğu gözlenmektedir. Bu veriler bize bireyin suça yatkınlığı ile eğitimsizliği arasında ve yine okuma alışkanlığının olmaması ile doğrudan bir ilişki olduğunu ortaya koymaktadır. O halde ceza infaz kurumlarında bulunan hükümlülerle ilgili olarak ilk yapılması gereken eğitim seviyelerinin ve okuma alışkanlıklarının her şekilde arttırılmasını sağlamak olmalıdır. Hatta mesleki eğitim faaliyetleri ile de bu çalışmalar hükümlünün infaz sonrasında toplumsal yaşam içinde yeniden suça karışmasını gerektirmeyecek mesleki bilgi ve donanıma sahip olmasına imkan vermelidir. Bu kitap bağışı kampanyamız hükümlü ve tutuklularımızın ceza infaz kurumlarında kaldıkları süre boyunca kişisel gelişimlerinin ve süregelen her türlü eğitim faaliyetlerinin yapılacak okumalar ile daha da üst seviyelere çıkarılması amaçlanmaktadır."

Başsavcı İlker Yazıcı, konuşmasının devamında Adalet Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlıkları tarafından belirlenen esaslar çerçevesinde Kahramanmaraş E Tipi Kapalı Cezaevi, Türkoğlu Kampüs Ceza İnfaz Kurumları'nda hükümlü ve tutuklulara yönelik eğitim-öğretim ile mesleki eğitim faaliyetlerinin yürütüldüğünü söyledi.

Konuşmanın ardından Vali Ömer Faruk Coşkun, Başsavcı İlker Yazıcı ile diğer davetliler kampanyaya kitap bağışında bulundu.

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS