{$ day.Temps.HighTemp $} °

İki şehir, kardeşliklerini tescilledi

İki şehir, kardeşliklerini tescilledi
İki şehir, kardeşliklerini tescilledi

Ömer KOÇ/KAHRAMANMARAŞ, (DHA)- KAHRAMANMARAŞ ve Trabzon'un kardeşliği, her iki şehrin büyükşehir belediye meclislerinde alınan kararla tescillendi.

Yıllardır kardeşlikleriyle bilinen ve bu kardeşlikten dolayı şehirlerindeki en önemli caddelerine kardeş şehrinin adlarını veren Kahramanmaraş ve Trabzon, kardeşliği resmiyete almaya karar verdi. Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi ile Trabzon Büyükşehir Belediyesi, Eylül Ayı Meclis Toplantıları'nda aldıkları kararla 'Kardeş şehir' unvanını tescilledi.

GÜNGÖR: ASIRLARDIR VAR OLAN BİR KARDEŞLİĞİ RESMİYETE DÖKTÜK

Kararın ardından bir açıklama yapan Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör, iki şehir arasında kardeşlik hukukunun en az 500 yıl öncesine dayandığını belirtti. Kahramanmaraş ve Trabzon’un kadim dostluk bağlarının birçok tarihi kaynakta ele alındığını hatta edebi eserlere de konu olduğunu ifade eden Güngör, "Kadim dostum ve kardeşim Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanımız Murat Zorluoğlu’yla yaptığımız görüşmeler neticesinde, gönüllere kazınmış bu kardeşlik bağının resmiyette olmadığı anlaşıldı. Biz de Belediye Meclislerimizde bu konuyu gündeme taşıyarak kardeşliğimizi resmiyete de döktük. 16'ncı yüzyılın en büyük âlimlerinden Maraşlı Saçaklızade Osman Efendi kardeşliğimizin en net örneklerindendir. Bu dostluk, Milli Mücadele döneminde Trabzon Belediyesi'nin aldığı bir kararla, şehrin en işlek caddesine Maraş Caddesi verilmesiyle pekiştirilmiştir. Sonrasında, Kahramanmaraş'ımızın en merkezi caddesine de Trabzon Bulvarı adı verilmiştir. Biz aldığımız kararla, asırlardır var olan bir kardeşliği resmiyete döktük. Şehirlerimizin belediye meclislerine şükranlarımı sunuyor, Trabzon'umuza selam ve sevgilerimi iletiyorum" diye konuştu.

ZORLUOĞLU: ASIL ÖNEMLİ OLAN GÖNÜL KARDEŞLİĞİ

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu ise iki şehrin kadim kardeşliğinin resmiyet kazanmasından memnuniyet duyduğunu ifade ederek şunları söyledi:

"Kadim ve şanlı tarihe sahip Trabzon ve Kahramanmaraş’ın bilinenin aksine kardeş şehir ilişkisine yönelik meclis kararının bulunmadığının tespit edilmesi üzerine hemen harekete geçtik. Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyemizle Eylül ayı meclis toplantılarımızda aldığımız kararlarla, kardeş şehir unvanı tescillenmiş bulunmaktadır. Tabii ki asıl önemli olan gönül kardeşliği. İki şehir arasındaki bağ o kadar kuvvetli, kardeşlik duygusu o kadar yüksek ki kardeş şehir olma noktasında Meclis kararının bugüne kadar sorgulanmamasını ben şahsen normal karşılıyorum. Kıymetli mevkidaşım ve kadim dostum Kahramanmaraş Belediye Başkanımız ile her iki şehrin meclis üyelerine teşekkür ediyor, bu vesileyle kardeş Maraş halkına selam ve sevgilerimi iletiyorum."

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS