Mahçiçek: Nesillerimize bir destandır kurtuluş mücadelemiz

Mahçiçek: Nesillerimize bir destandır kurtuluş mücadelemiz
Mahçiçek: Nesillerimize bir destandır kurtuluş mücadelemiz

Ömer KOÇ/KAHRAMANMARAŞ, (DHA)- KAHRAMANMARAŞ'ın Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek, Kahramanmaraş’ın düşman işgalinden kurtuluşunun yıldönümü nedeniyle yayınladığı mesajında, "Kendi imkanlarıyla düşmanı toprağından kovan aziz hemşerilerimin hakkıdır ve nesillerime bir destandır kurtuluş mücadelemiz" dedi.


21 Ocak 1920’de başlayan destancı mücadelenin 12 Şubat sabahına kadar 22 gün 22 gece sürdüğünü belirten Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek, mücadelenin soğuk kış şartlarında gerek çete, gerek sokak savaşlarıyla sürdürüldüğünü ve Maraş’ın düşmanın eline bırakılmadığını kaydetti. Mahçiçek, şöyle devam etti:


"Yaşlısıyla, genciyle, kadınıyla ve çocuğuyla, her biri ayrı bir kahramanlık hikâyesi yazan Maraş halkı, çok ağır bedeller ödese de sonunda vatanını teslim etmemiştir. Birlik ve beraberlik örneğini en güzel şekilde sergileyen Maraş halkı, istiklâlin ve istikbalin öncüsü bir memleket olarak tarihte yerini almıştır. Kendi imkânlarıyla savaşıp, Fransız askerlerini temiz topraklarından kovan Maraş halkı, tüm vatanda Milli Mücadele ruhunun da simgesi haline gelmiştir.


Sadece kendi şehrini değil, çevre illere de müdafaaya yardıma giden kahraman Maraşlı, oralarda da çetin mücadeleler vermiş ve düşmanın Anadolu topraklarında yeri olmadığını göstermiştir. Böyle aziz ve onurlu bir mücadeleyle kazanılan Maraş topraklarımız gerçekten mübarek şehitlerimizin kanıyla sulanmıştır. Bizler bu onurlu mücadelenin farkında olarak yarınlarımızı ve nesillerimizi ona göre şekillendirmek için var gücümüzle çalışıyoruz.


100'üncü yıl kurtuluş etkinlikleri kapsamında şehrimize gelen medarı iftiharımız tarihçi, akademisyen ve yazar, Prof. Dr. İlber Ortaylı Hocamız da, Milli Mücadele konferansında 'Her türlü siyasetin üstünde bir zenginliktir Kahramanmaraş. Mühim olan buranın yaşaması, refahının devam etmesi, kültürel kimliğinin korunmasıdır' diye ifade etmiştir.


12 Şubat bizim için bir bayram, sevinç ve haklı bir gururdur. Bu topraklarda kanının son damlasına kadar mücadele eden aziz şehitlerimi rahmetle anıyor, nesillerimize de ilham olmasını diliyorum."Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS