Hocalı katliamında ölenler Talas'ta anıldı

Hocalı katliamında ölenler Talas'ta anıldı
Hocalı katliamında ölenler Talas'ta anıldı

KAYSERİ, (DHA) - AZERBAYCAN'ın Hocalı kasabasında 1992 yılında Ermeniler'in saldırısı sonucu ölenler, Talas ilçesinde anıldı.

Talas Belediyesi tarafından yaptırılan Hocalı Parkında düzenlenen anma törenine, Talas Belediye Başkanı Mustafa Yalçın, daire müdürleri ve öğrenciler katıldı. Hocalı katliamında ölenler dualarla anıldı. Törende konuşan Talas Belediye Başkanı Mustafa Yalçın, Türkiye ve Azerbaycan devletleri arasındaki bağa dikkat çekerek, “Azerbaycan denince akla hemen ‘İki devlet tek millet’ sloganı gelir. Bundan 28 yıl önce yaşanan katliamda olduğu gibi Hocalı katliamı bugün de içimizde hissettiğimiz büyük bir acıdır. Hocalı katliamı benim için ayrı bir anlam ifade ediyor. Ben daha önce Van’da görev yapıyordum. Van, daha önce Ermeni işgaline uğramış bir şehirdir. Van’da da bir Ermeni Mezalimi yaşanmıştır, tıpkı Azerbaycan’da yaşanan 613 soydaşımızı katlettikleri gibi” ifadelerini kullandı.

Uluslararası güçlerin dünya genelindeki emellerine de değinen Başkan Yalçın, "Toplumlar ve insanlar arasından din, dil, ırk gibi farklılıkları körükleyerek çatışmaya dönüştüren uluslararası mihraklar, insanların mutsuzluğu için çalışıyor. Din, dil, ırk fark etmeksizin hiçbir insana zarar gelememesi en büyük temennimizdir. Türk milliyetçileri ve maneviyatçıları olarak Kur’an’a, devlete ve bayrağa bağlı bir şekilde bu tür zulümlere karşı gelmeye devam edeceğiz "dedi.

Anma töreni, Hocalı Parkı’nda bulunan Hocalı Anıtı’na çelenk konulması ve karanfiller bırakılmasıyla son buldu.Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS