KAYSO Başkanı Büyüksimitci'den 'Suudi Arabistan' açıklaması

KAYSO Başkanı Büyüksimitci'den 'Suudi Arabistan' açıklaması
KAYSO Başkanı Büyüksimitci'den 'Suudi Arabistan' açıklaması

KAYSERİ, (DHA) - KAYSERİ Sanayi Odası (KAYSO) Yönetim kurulu Başkanı Mehmet Büyüksimitci, "Suudi hükümeti tarafından 1 Ekim'den itibaren 'Made in Turkey' damgalı mallara ambargo uygulayacağı konuşuluyor. Suudi Arabistan'ı aklı selime davet ediyor, bu yanlış karardan bir an önce dönmelerini umuyoruz" dedi.
KAYSO Eylül ayı olağan meclis toplantısı ve 6 ayda bir yapılan ortak meslek komitesi toplantısı videokonferans sistemi üzerinden yapıldı. Toplantının açılış konuşmasını yapan KAYSO Meclis Başkanı Abidin Özkaya, Türkiye'nin haksız ithamlarla ve baskılarla olumsuz bir hava estirilerek köşeye sıkıştırılmaya çalışıldığını belirterek, "Ülkemizin her şeye rağmen alınan yerinde tedbirlerle dünyada pozitif ayrılan birkaç ülkeden birisi olacaktır. Bunu da 3’üncü çeyrek büyüme rakamları ile ispatlayacağız. Biz ülke olarak 2020 yılını sıfıra yakın bir büyüme ile kapatacak gibiyiz" dedi.
KAYSO Yönetim Kurulu Başkanı Büyüksimitci, Suudi Arabistan tarafından Türk mallarına ambargo uygulandığı yönündeki haberlere değinerek, "Suudi hükümeti tarafından 1 Ekim'den itibaren 'Made in Turkey' damgalı mallara ambargo uygulayacağı konuşuluyor. Suudi Arabistan’ı aklı selime davet ediyor, bu yanlış karardan bir an önce dönmelerini umuyoruz" diye konuştu.
'SÜRECİ EN İYİ YÖNETEN ÜLKELERDEN BİRİ OLDUĞUMUZU DÜŞÜNÜYORUM'
İkinci çeyrek büyüme rakamlarına değinen Büyüksimitci, "Türkiye ekonomisinin yılın ikinci çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 9,9 küçüldü. Pandemiden dolayı adeta hayatın durduğu ikinci çeyrekte ülke olarak bizde payımıza düşeni almış olduk. 2019'un aynı dönemine göre İngiltere yüzde 21,7, Fransa yüzde 19, İtalya yüzde 17,3, Almanya yüzde 11,6 küçüldü. Bu rakamlara baktığımızda Avrupa ekonomilerine kıyasla bizim ekonomimizin daha pozitif ayrıştığını söyleyebiliriz. Coğrafyamızdaki zorluklara ve ihracat pazarlarındaki daralmaya rağmen süreci en iyi yöneten ülkelerden biri olduğumuzu düşünüyorum. Üçüncü ve dördüncü çeyrekte daha hızlı bir çıkış yakalayarak, ilk iki çeyrekteki kayıplarımız telafi edeceğiz. İnşallah 2020 yılını da 0,1 bile olsa büyüme ile kapatacağımıza inanıyorum" ifadesini kullandı.
İhracat rakamlarına da değinen Büyüksimitci, TÜİK verilerine göre Kayseri’nin temmuz ayı ihracatının bir önceki aya göre yüzde 14 oranında bir artışla 206 milyon dolara çıktığını söyledi. Bir önceki yılı göre de yüzde 4,15 civarında bir atış olduğunu belirten Büyüksimitci, Kayseri'nin ihracatta toparlamasının Türkiye ortalamasına göre daha iyi durumda olduğunu belirterek, artış hızının böyle devam etmesi durumunda geçen yılın rakamlarını yakalayacaklarını sözlerine ekledi.

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS