Çevre amaçlı tarım arazilerinin korunması programı sonuçları yüz güldürüyor

Çevre amaçlı tarım arazilerinin korunması programı sonuçları yüz güldürüyor
Çevre amaçlı tarım arazilerinin korunması programı sonuçları yüz güldürüyor

Vahit İŞBAŞARAN/KIRKLARELİ(DHA)-KIRKLARELİ’nde 2018yılında uygulamaya başlanan ÇATAK (Çevre Amaçlı Tarım Arazilerinin Korunması) Programı kapsamında çalışma yapılan alanlarda sonuçlar üreticileri memnun ediyor. 


Merkez Kayalı köyünde 2018 yılında başlanan ve üç yıl sürecek olan çalışma ilk yılın sonunda farkını ortaya koymaya başladı. Yaklaşık 2.244 dekar alanda organik madde miktarının arttırılması ve toprak PH değerlerinin düzenlenmesi olarak yapılan uygulamada toprak analiz sonuçlarına göre çiftlik gübresi, tarım kireci veya jips uygulaması yapıldı. Çalışmaların değerlendirilmesi amacıyla Tarım ve Orman  İl Müdürü Funda Eylem Özel ile Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü R. Emrah Yalçın yapılan çalışmaların sonuçlarını yerinde incelediler. Yerinde yapılan saha incelemesinde toprakların korunması ve gelecek nesillere sağlıklı bir şekilde aktarılması açısından çok önemli olduğu, ayrıca üç yıllık çalışmanın daha ilk yılında yaratılan farkın üreticileri memnun etmesi çalışmanın başarısını gösterdiğini belirtti.


Çatak programına katılan Kayalı köyü üreticilerinden Mustafa Yaprak, içinde bulunduğumuz ayçiçeği tarlasında toprak analizi sonuçlarına göre çiftlik gübresi ve jips uygulaması yaptığını ve sonuçlardan çok menün olduğunu, ayrıca çatak programında bulunan arazilerde meydana gelen bu olumlu gelişmenin diğer üreticiler üzerinde bir farkındalık yarattığını, örnek teşkil ettiğini belirtti.


Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS