Kırklareli Valisi Bilgin: İlkokula kadar kara lastik giydim

Kırklareli Valisi Bilgin: İlkokula kadar kara lastik giydim
Kırklareli Valisi Bilgin: İlkokula kadar kara lastik giydim

Vahit İŞBAŞARAN/KIRKLARELİ(DHA)-KIRKLARELİ Valisi Osman Bilgin, "Ben ilkokula kadar hiç ayakkabı giymedim. Kara lastik giydim ama içerisinde çorap yoktu" dedi.


Kırklareli Üniversitesi'nde Kargiyer Günleri'ne katılıp, öğrencilerle bir araya gelen Vali Osman Bilgin, öğrencilere biyografisini ve hayat tecrübelerini aktardı. Annesinin vasiyeti üzerine avukatlık mesleğini bırakarak, mülki idare amirliği görevlerine başladığını söyleyen Bilgin, Türkiye'nin birçok ilinde görev yaptığını anlattı. Hayatından kesitler veren Bilgin, hayatı boyunca birçok hüzne, sevince ve yokluğa tanıklık ettiğini  ifade etti. Bireyin sadece üniversite okumasının ve eğitim almasının yeterli olmadığına vurgu yapan Bilgin, hayatı anlamak için yaşanması gerektiğini dile getirdi. Bilgin, "Hayatta yaşadıklarınız tecrübelerinizdir. Eğer acı bir şey yaşamıyorsanız, zorluk çekmiyorsanız, acının anlamını ve zorluğu bilemezsiniz. Bu nedenle de hayatınızda karşılaştığınız tüm sorunlara çaresiz kalırsınız. Ben ilkokula kadar hiç ayakkabı giyemedim. Kara lastik giydim ama içerisinde çorap yoktu. 5 kilometre yol yürüyerek, okulumuzun sobasını kendimiz yakardık. Biz bu günleri yaşayarak bugünlere geldik" diye konuştu.


Vali Bilgin,  bu mesleği seçtiği için çok mutlu olduğunu ifade ederek, "Kendimize değil, önce çevremize faydalı olmalıyız. Eğer ülkeye, ailenize, çevrenize faydanız yoksa o milletin unsuru bile değilsiniz bana göre. Bu tabii benim anlayışım. Sizin dışınızdakilere ne kadar fayda sağlarsanız, o kadar insansınız. Bakın, ailenize, çocuklarınıza demiyorum. Birinci kural hayatta sizden başlarına yaralı olmak. Ben bu nedenle bu mesleği seçtiğim için çok mutluyum.Türkiye ile dünyayı karşılaştırmak için öncelikle bulunduğunuz ülkenin değerini anlamanız gerekiyor. Bugün dünyadaki yaklaşık 100 ülke bizim 1930'lu yıllarımızı yaşıyor. Elektrik yok, su yok. İsmini duymadığınız birçok ülke vardır. Bizim köylerimiz onların şehirlerinden çok daha iyi şartlarda" dedi.


Konuşmaların ardından öğrenciler Vali Bilgin'e sorular yöneltti. Kırklareli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bülent Şengörür, Bilgin'e plaket takdim etti. 


Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS