Lüleburgaz, düşman işgalinden kurtuluşunu kutladı

Lüleburgaz, düşman işgalinden kurtuluşunu kutladı
Lüleburgaz, düşman işgalinden kurtuluşunu kutladı

 

Uğurcan KARAOĞLU/LÜLEBURGAZ (Kırklareli) (DHA)- KIRKLARELİ'nin Lüleburgaz ilçesinin düşman işgalinden kurtuluşunun 98’inci yıldönümü çeşitli törenlerle kutlandı.

Lüleburgaz’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 98’inci yıl dönümü etkinlikleri büyük bir coşkuyla başladı. Koronavirüs önlemleri çerçevesinde sınırlı sayıda temsilcinin katıldığı çelenk sunma etkinliği Yeni Tören Alanı’nda gerçekleştirildi. Etkinliğe Lüleburgaz Kaymakamı Salih Yüce, Kırklareli Milletvekilleri Turabi Kayan Vecdi Gündoğdu, Lüleburgaz Belediye Başkanı Murat Gerenli, 65'nci Mekanize Piyade Tugay Komutanı Mehmet Kurugül ile siyasi parti temsilcileri, meclis üyeleri ile dernek temsilcisi katıldı.  

Lüleburgaz Belediye Başkanı Murat Gerenli, , Atatürk Anıtı’na çelenk sunduktan sonra günün anlam ve önemine ilişkin konuşma yaptı. Gerenli, Lüleburgaz’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 98’inci yıldönümünü pandeminin gölgesinde ve İzmir depreminin acıları altında kutladıklarını belirterek, 8 Kasım coşkusunu aynı heyecan ve kararlılıkla kutlayacaklarını söyledi. Gerenli, "Pandemiyle mücadele ettiğimiz, 10 gün önce yaşadığımız İzmir depreminde kaybettiğimiz canların acısını derinden hissettiğimiz ve depremin yaralarını sarmak için seferber olduğumuz bugünlerde, Lüleburgaz’ımızın düşman işgalinden kurtuluşunun 98’inci yıl dönümünü, heyecanını ve mutluluğunu yaşıyoruz" dedi. 


Gerenli, Kurtuluş Savaşı’nın 7 düvele karşı kazanıldıktan sonra Lüleburgaz’ın esaret günlerinden kurtulduğunu belirterek, "Bize bu güzel duyguları yaşatan, özgür, bağımsız ve onurlu bireyler olarak yaşamamızı sağlayan başta ebedi başkomutan eşsiz lider Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve dava arkadaşları olmak üzere, bu toprakları vatan yapan, bu vatan için canlarını, kanlarını seve seve veren bütün şehit ve gazilerimizi saygı, minnet ve özlemle anıyorum" dedi. 

'ORTAK GÖREV CUMHURİYETE SAHİP ÇIKMAK'

Lüleburgaz’ın düşman esaretinden kurtulduğu gün olan 8 Kasım’ın her yıl büyük bir coşkuyla kutlandığını kaydeden Gerenli, "İşte bugün o büyük coşkunun Lüleburgaz’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 98’inci yıl dönümünü kutluyoruz. Atamızın dediği gibi bugün hepimize düşen ortak görev, ulusal değerlere, bilince, Cumhuriyete sahip çıkmak, Çanakkale’yi, Kurtuluş Savaşı’nı kazanan ruhu korumak ve bu bilinci gelecek kuşaklara aktarmaktır. Bu bilinçle Atatürk ilke ve devrimlerinin rehberliğinde çağdaş Cumhuriyet kenti olan Lüleburgaz, demokrasi ve hoşgörü içerisinde aydınlık geleceğe yürüyecek, bayramlarını ve kurtuluş gününü coşkuyla karnaval havasında kutlamaya devam edecek. 8 Kasım, Lüleburgaz’ın kurtuluşunun 98’inci yılı kutlu olsun" ifadelerini kullandı.

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS