Lüleburgaz'da ‘Sıbyan Mektebi’nin müze olması için imza kampanyası

Lüleburgaz'da ‘Sıbyan Mektebi’nin müze olması için imza kampanyası
Lüleburgaz'da ‘Sıbyan Mektebi’nin müze olması için imza kampanyası

Vahit İŞBAŞARAN/LÜLEBURGAZ(Kırkladeli),(DHA)-KIRKLARELİ’nin Lüleburgaz illçesinde Sıbyan Mektebi’nin tarih müzesi olması için başlatılan imza kampanyası sürüyor.

Lüleburgaz’da geçtiğimiz aylarda restorasyon çalışmalarına başlanılan, Mimar Sinan’ın ustalık dönemi eserlerinden 450 yıllık Sokollu Mehmet Paşa Külliyesi’nin önemli bir parçası Sıbyan Mektebi için başlatılan imza kampanyasına bir destek de Lüleburgaz Kent Konseyi’nden geldi. Lüleburgaz Kent Konseyi bu kapsamda Kongre Meydanı’nda koronavirüs önlemleri kapsamında Sıbyan Mektebi’nin tarih müzesi ya da evi olması için imza kampanyası başlattı. Kısa sürede çok sayıda vatandaşın destek verdiği imza kampanyasının Cuma gününe kadar sürebileceği belirtildi. Öte yandan kampanyaya bir destek de Lüleburgaz Belediye Başkanı Dr. Murat Gerenli ve eşi Aysu Yetim Gerenli ile vatandaşlar da destek verdi,

'GEÇMİŞİNİ BİLMEYEN GELECEĞİNE YÖN VEREMEZ'

Sıbyan Mektebi’nin Lüleburgaz tarihi için çok önemli bir eser olduğunu söyleyen Başkan Gerenli, söz konusu eserin tarih evi ya da müzesi olması için son derece uygun olduğunu söyledi. Gerenli, “Lüleburgaz halkına, bütün STK’lara ve bugün de özellikle Lüleburgaz Kent Konseyi’ne çok teşekkür ediyorum. Geçmişini bilmeyen geleceğine yön veremez. Lüleburgaz halkı bu bilinçte bir halktır. Lüleburgaz’ın en önemli tarihi eseri olan ve geleceğe taşımamız gereken Sokollu Mehmet Paşa Külliyemizin hemen başlangıcındaki Sıbyan Mektebi var. Sıbyan Mektebi bu külliyenin önemli parçalarından birisidir. Bugüne kadar farklı amaçlarla kullanılmıştı. Lüleburgaz halkı, hem de gelecekte çocuklarımızın tarihimizi iyi bilmeleri için Sıbyan Mektebi Lüleburgaz’da bir tarih müzesi ya da tarih evi olabilmek için son derece uygun bir yerdir” dedi.

'TARİH MÜZESI YAPMAK İSTİYORUZ'

Sıbyan Mektebi’nin en güzel şekliyle değerlendirmek istediklerini söyleyen Başkan Gerenli, Lüleburgaz Belediyesi’nin mektebi tarih müzesi yapmak için gerekli iradeye sahip olduğunu belirtti. Gerenli, “Elbette buranın en güzel şekliyle değerlendirilmesini istiyoruz. Bunun için de burada Lüleburgaz’ın Traklar’dan başlayan tarihinden, özellikle Sokollu Mehmet Paşa Külliyesi’ni de içerisinde barındırıp tanıtacak ve günümüze kadar tarihini anlatacak bir tarih evi ya da tarih müzesi yapmak istiyoruz. Bu iradeye sahibiz. Kültür envanterimizi hazırladık. Bununla ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Hem doğal hem de tarihi kültür varlıklarımızın envanterini çıkardık. Bunlarla beraber son derece modern, içerisi tarih kokan ve tarihi dokusunu koruyan bir tarih evi yaratmak istiyoruz. Lüleburgaz halkının da bunu sahiplenmesini canı gönülden istiyorum” ifadelerini kullandı.

 

 

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS