Körfez Belediye Başkanı Şener Söğüt: Körfez turizmin kalesi olacak

Körfez Belediye Başkanı Şener Söğüt: Körfez turizmin kalesi olacak
Körfez Belediye Başkanı Şener Söğüt: Körfez turizmin kalesi olacak

Nabi YAZICI/KÖRFEZ(Kocaeli)(DHA)- KOCAELİ'nin Körfez ilçe başkanı Şener Söğüt 1 yılın değerlendirmesini yaptı. Söğüt Körfez ilçesinin Doğu Roma İmparatorluğu döneminden kalan, 640'lı yıllarda yapıldığı tahmin edilen Evliya Çelebi'nin seyahatnamesinde de bahsi geçen Hereke Kalesi'nde restorasyon çalışmalarını tamamladıklarını ve Körfez ilçesinin turizmin kalesi olacağını söyledi. 
Tütünçiftlik Necmettin Erbakan Kültür Merkezi’nde ki toplantıya AK Parti Kocaeli Milletvekili İlyas Şeker, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Yaşar Çakmak, ilçe başkanları, oda başkanları ile vatandaşlar katıldı. 
Pandemi önlemleri alınarak düzenlenen toplantıda, girişte vatandaşlara hijyen kitleri dağıtıldı. Geride bıraktıkları 1 yılı değerlendiren ve verdikleri sözleri tuttukların söyleyen Şener Söğüt, "Göreve gelir gelmez önce tasarruf tedbirlerini ele aldık. Çalışanlarımızın performansını daha etkin bir şekilde çalışmalarımızı sürdürmek için, personelimizden ve öz kaynaklarımızdan en üst seviyede faydalanmak için planlı bir çalışma gerçekleştirdik." dedi. 
"TURİZMİN DE KALESİ OLACAK"
İlçenin turizmin kalesi olacağını söyleyen Söğüt konuşmasını şöyle sürdürdü:
"Göreve geldiğimizde yapımı devam eden projeleri önceliğimize aldık. Bölge için Turizmin de kalesi olacak; Doğu Roma İmparatorluğu döneminden kalan, 640'lı yıllarda yapıldığı tahminedilen Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesinde de bahsi geçen Hereke Kalesi’nde restorasyon çalışmalarını tamamladık.20 bin m2 kullanım alanına sahip Körfez Kampüsü’nde eğitim başladı. Bu yıl yeni Meslek Yüksek Okulları’nın da açılacağı kampüste, önümüzdeki yıl da 4 yıllık Ulaştırma ve Lojistik Bölümü öğrenci alımına başlayacak. 2 bin öğrencinin bulunduğu kampüs, 2 senede 6 bin öğrenci kapasitesiye ulaşacak. Ayrıca Hereke’de 10 bin metrekarelik alanda yeni bir kampüs yapıyoruz. Sarnıç Han ve İlimtepe Kültür Merkezi gibi bölgeye sosyal ve ekonomik olarak katkı sağlayacak olan projeleri de tamamladık, hak sahiplerine tapularını teslim ettik. Ayrıca Yarımca-İlimtepe Yolu’nu da Büyükşehir Belediyemizin verdiği destek ile tamamlayarak kullanıma açtık. Toplamda bu yol için 9 bin 140 ton asfalt kullandık." dedi. 
"SPOR BİZİM ÖNEMLİ"
İlçede yeni imar yollarının açıldığını söyleyen Söğüt, "Yarımca-İlimtepe yolunu açarken, Tütünçiftlik’ten İlimtepe’ye çıkacak ikinci bir yol içinde projemizi hazırladık, ihale sürecine girdik. Kent içinde trafik ağını da genişletmek ve ulaşımı rahatlatmak adına adımlar attık. Ağadere Caddesi ve Bankalar Caddesi’nin yükünü hafifletmek adına Dalyan Sokak’ı hizmete açtık. Yeni imar yolları açarken, mevcut yollarında bakım ve onarımlarını gerçekleştirdik.Kocaeli Büyükşehir Belediyemiz tarafından Orhangazi Anadolu Lisesi içerisinde hayata geçirilen Kapalı Spor Salonu tamamlandı. Güney Mahallesi’nde hayata geçireceğimiz kapalı spor salonu içinde Gençlik ve Spor Bakanımız gerekli müjdeyi verdi. En kısa süre içerisinde de çalışmalar başlayacak ve Körfez büyük bir kapalı spor salonuna kavuşacak. Spor bizim için önemli. Binlerce gencimizi akademilerimizde eğitirken, ilçemiz genelindeki spor kulüplerine de 2019’da 500 bin lira, 2020’de de bu rakamı yüzde 10 arttırarak yardımda bulunduk."
Yılların sorunu haline gelen Kabakoz’da sorunun çözüldüğünü söyleyen Söğüt konuşmasını şöyle sürdürdü:
"Tapularını teslim ettik. Ayrıca Samsunlular Mahallesi olarak bilinen Barbaros Mahallesi ve Güney Mahallesi’nin bir kısmını kapsayan, dolum tesislerine yakınlığı dolayısıyla ‘Riskli Alan’ için bölgedeki vatandaşların taşınması için Büyükşehir Belediyesi ile birlikte yürütülen çalışmalarda sona geldik. Konutlar için rezerv bölgeyi belirledik. Aynı zamanda altyapıları yeniledik. Özel gereksinimli çocuklar için okulu hayata geçirdik. Camileri tamamladık, mezarlığı genişlettik. Sokak hayvanları için bakım merkezini hayata geçirdik. Tır ve kamyon parklarını ilçemize kazandırdık." dedi.

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS