Karatay Belediyesi 2020'de 134 hayvanı sağlığına kavuşturdu

Karatay Belediyesi 2020'de 134 hayvanı sağlığına kavuşturdu
Karatay Belediyesi 2020'de 134 hayvanı sağlığına kavuşturdu

 Muhammed Salih BÜYÜKSAMANCI/KONYA,(DHA)- KARATAY Belediyesi Hayvanat Bahçesi, çocuklara hayvan sevgisini aşılaması ve hayvanların yakından tanınmasına imkân sağlamasının yanında aynı zamanda İç Anadolu Bölgesi’nin de önemli bir hayvan tedavi ve rehabilitasyon merkezi konumunda. Bu kapsamda doğada yaralı halde bulunan ve merkeze getirilen 134 hayvan, 2020’de tedavi edilerek sağlığına kavuşturuldu. Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca; “Bölge için önemli bir rehabilitasyon merkezi olan hayvanat bahçemize getirilen can dostlarımız büyük bir hassasiyetle tedavi ediliyor. Çünkü bizler, yaratılanı Yaradan’dan ötürü seviyor, Karatay’ımızın yaşamaktan mutluluk duyulan bir ilçe olması için elimizden gelen tüm gayreti gösteriyoruz” dedi.
Konya’nın ilk ve tek hayvanat bahçesi, Karatay Belediyesi Hayvanat Bahçesi, 73 türde 617 hayvana ev sahipliği yapıyor. Karatay Şehir Parkı’nın yanında yer alan Karatay Hayvanat Bahçesi, her gün yüzlerce kişinin ziyaret ettiği, çocuklara hayvan sevgisini aşılayarak, hayvanları yakından tanımalarına imkân sağlayan önemli bir merkez. 
Karatay Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü ekiplerinin yanı sıra hayvan severler, tarafından doğada yaralı halde bulunan binlerce hayvan da aynı zamanda İç Anadolu Hayvan Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi’nde deneyimli ve uzman veterinerler tarafından tedavi edilerek sağlığına kavuşturuldu. Tedavileri tamamlanan hayvanlar ise rehabilite edildikten sonra yeniden doğaya bırakılıyor. 
Bu kapsamda 2020’de tedavi için  getirilen 134 hayvan sağlığına kavuştu. Tedavi sonrasında ise hayvanlar, yine uzman veterinerler tarafından rehabilitasyon sürecine sokularak eski yaşamlarına daha hızlı adapte olmaları sağlanmış oluyor. Rehabilitasyon süreci tamamlanan hayvanlar, doğada hayatta kalabilecek beceri ve yeteneğe ulaştıktan sonra ekipler tarafından doğal yaşam alanlarına bırakılıyor. 
Bu kapsamda da ilçenin çeşitli yerlerine Karatay Belediyesi tarafından yerleştirilen kedi, köpek ve kuş beslenme odaklarına düzenli olarak yiyecek, yem ve su bırakılıyor.
Karatay Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü ekipleri, söz konusu çalışmalarla 2020 yılı içerisinde Karatay’daki 19 adet köpek, 10 adet kedi besleme istasyonu ve 200 adet kuş evine toplamda yaklaşık 40 ton köpek maması, 4 ton kedi maması bıraktı.
Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, hayvanat bahçesinin 73 türden 617 hayvana ev sahipliği yaptığını söyleyerek, tesisin aynı zamanda bölge için de önemli bir hayvan tedavi ve rehabilitasyon merkezi olduğuna dikkat çekti.
Başkan Hasan Kılca, şunları söyledi:
“Karatay Hayvanat Bahçemizi her gün yüzlerce vatandaşımız ziyaret ediyor. Özellikle çocuklarımız burada dünyanın farklı bölgelerine ait hayvanlara büyük ilgi gösteriyorlar ve doğanın büyük parçası olan hayvanları birebir görüp onlara karşı sevgi ve koruma duyguları gelişiyor. Çocuklara hayvan sevgisini aşılayarak çocukların hayvanları daha yakından tanımalarına imkân sağlayan tesisimiz, hayvan severlerin doğada buldukları yaralı hayvanların tedavi edilmesi ve rehabilite olmaları için de çok önemli. Bugüne kadar binlerce hayvanı sağlığına kavuşturduktan sonra rehabilite eden ekiplerimiz, bu dostlarımızı rehabilite süreçlerinin ardından yeniden doğal yaşam alanlarına bırakıyor. Son günlerine geldiğimiz 2020’de de bu konuda önemli gayretlerimiz oldu. Çünkü bizler, yaratılanı Yaradan’dan ötürü seviyor, Karatay’ımızın yaşamaktan mutluluk duyulan bir ilçe olması için elimizden geleni yapıyoruz. Her canlının önemini bilerek, bir canlının canının yanması bize olmuş kabul ederek hizmetlerimizi bu düsturla yapmaya çalışıyoruz.” 
 

 

 

 

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS