Malatya'da kamunun yaz uygulaması 15 Mayıs'ta başlıyor

Malatya'da kamunun yaz uygulaması 15 Mayıs'ta başlıyor

MALATYA, (DHA)- MALATYA'da, kamu kurumlarında yaz dönemi kıyafet uygulaması 15 Mayıs Salı günü itibariyle başlıyor.

15 Eylül 2018 sabahına kadar devam edecek olan uygulama kapsamında erkek memurların kravat takma ve ceket giyme zorunluluğu da son buluyor. Başbakanlık genelgesine göre; yaz döneminde kamu kurum ve kuruluşlarındaki klimaların da 22 ila 24 derece arasına ayarlanması gerekiyor.

Devlet Memurları Kanunu'na göre kamu kurumlarında 15 Mayıs 2018 Salı günü başlayacak yaz dönemi kıyafet uygulaması 15 Eylül 2018 Pazartesi günü mesai başlama saatine kadar devam edecek. Valilik, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu kapsamında kamuda çalışan memurların 15 Mayıs 2018 tarihinden itibaren yaz dönemi kılık kıyafet uygulamasına uymaları için resmi bir yazı yayınladı. Uygulamayla, kamu kurum ve kuruluşlarında görevli erkek personelin ceket giymesi ve kravat takması zorunlu olmayacak. Kıyafetleri özel kanun, tüzük ve yönetmelikle tespit edilmiş kamu personeli ise (Emniyet, Jandarma, Sağlık gibi) yazlık kıyafetlerini kendi kurumlarının usul ve esaslarına tabi olacak.

Malatya Valisi Aydın Baruş, "Kamu Kurum ve Kuruluşlarında çalışan personelin, ilgi Yönetmelik ve ilgi Genelgede belirtilen hususlar çerçevesinde, 15 Mayıs 2019 tarihinden 15.Eylül 2019 tarihine kadar yazlık kıyafetle mesai yapması uygun görülmüştür. Bu dönemde de yönetmeliğin 5'inci maddesi hükümlerine uygun hareket edilecektir. Personelin ilgi yönetmelik ve genelge hükümlerine uygun kılık ve kıyafet içinde bulunmasından sıralı amirler sorumlu olacak, hükümlere aykırı hareket edenler hakkında yönetmeliğin 16'ncı maddesi gereğince işlem yapılacaktır. Bilgi ve gereğini arz ve rica ederim" ifadeleri yer aldı.


Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS