Manisa'da 390 bin 240 dekar alan sulandı

Manisa'da 390 bin 240 dekar alan sulandı
Manisa'da 390 bin 240 dekar alan sulandı

DEVLET Su İşleri (DSİ) Genel Müdürü Mevlüt Aydın, 2019 yılı sulama sezonunda, Manisa ve ilçelerinde 390 bin 240 dekar tarım arazisinin suyla buluşturulduğunu söyledi, Aydın, yapılan bu sulu tarım ile ülke ekonomisine 336 milyon TL katkı sağlandığını bildirdi.


Tarım ve Orman Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü yaptığı yatırımlarla modern sulama sistemlerini yaygınlaştırmaya, tarımda su tasarrufu sağlamaya, çiftçilerimizin kazançlarını doğrudan ve dolaylı yollarla artırmaya ve ülke tarımına katkı sunmaya devam ediyor. DSİ tarafından konuyla ilgili yapılan yazılı açıklamada, Türkiye'de suyun 4'te 3'ünün  sulamada kullanılmakta olması nedeniyle sulama tesislerini inşa ederken en modern ve tasarrufu en yüksek yağmurlama ve damlama sistemleri tercih ettikleri bildirildi. Kapalı sistem basınçlı borulu sulamaya geçilmesi ile iletim kayıplarının minimum seviye indirildiği ve tarla içi sulama sitemleri ile önemli ölçüde su tasarrufu sağlanarak çiftlik randımanının maksimum seviyeye yükseltildiği belirtildi. Böylelikle, yağmurlama sulamalarda yüzde 35, damla sulamalarda ise yüzde 65 oranında su tasarrufu sağlandığı kaydedildi.


DSİ olarak son yıllarda modern sulama projelerini geliştirerek uygulamaya koyduklarını belirten DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın, "Modern sulama ile tarımda sağlanan verim artışları, üretim deseninin çeşitlenmesi; çiftçi gelirlerinde doğrudan ve dolaylı artışa neden oluyor. Bu durum bir yandan kırsal kalkınmanın hedeflerinden olan yoksulluğun azaltılması amacına hizmet ediyor bir taraftan da yaşam standardını yükselttiği için göçü önlüyor" dedi.


Üzümün başkenti Manisa'da 13 Mart 2019 tarihinde başlayan sulama sezonun 1 Ekim 2019 tarihinde tamamlandığını hatırlatan Aydın, "2019 yılı sulama sezonunda Manisa ve ilçelerinde toplam 390 bin 240 dekar tarım arazisi sulanmıştır. Yapılan bu sulu tarım ile birlikte 2019 yılı birim fiyatları ile ülkemiz ekonomisine 336 milyon TL katkı sağlanmıştır" dedi.


Aydın, tarım arazilerinin suya kavuşmasını, kapalı sistem sulamanın yaygınlaşmasını ve sulamada su tasarrufu sağlanmasını önemsediklerini vurgulayıp, çalışmalarını bu yönde kararlılıkla sürdürdüklerini kaydetti.


MANİSA, (DHA)


FOTOĞRAF


 


 


 


 


Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS