Salihli'de şehitler anısına 6 bin 800 zeytin fidanı dikildi

Salihli'de şehitler anısına 6 bin 800 zeytin fidanı dikildi
Salihli'de şehitler anısına 6 bin 800 zeytin fidanı dikildi

MANİSA'nın Salihli ilçesindeki T Tipi Kapalı ve Açık Ceza İnfaz Kurumu Yerleşkesi'ndeki 105 dönümlük alana, Zeytin Dalı Harekatı sırasında şehit düşen askerler anısına 6 bin 800 zeytin fidanı dikildi.


Salihli T Tipi Kapalı ve Açık Ceza İnfaz Kurumu'nda, Zeytin Dalı Harekatı'nda şehit düşen Mehmetçik için fidan dikim etkinliği düzenlendi. Salihli Kaymakamı Levent Kılıç, Salihli Cumhuriyet Başsavcısı Hasan Uğurlu, Belediye Başkan Yardımcısı Nuri Kaya, İlçe Emniyet Müdürü Sayım Başaran, İlçe Milli Eğitim Müdürü İsa Dilek, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İbrahim Yüksel, Ziraat Odası Başkanı Cem Yalvaç, İzleme Kurulu Başkanı Mahmut Yenen, hakim ve savcılar, hayırseverler ve davetliler etkinliğe katıldı.


Konuşma yapan Cezaevi Müdürü Erkan Keskin, "Toplam 105 dekar olan arazimize 6 bin 800 trilye cinsi zeytin fidesi dikimi gerçekleştireceğiz. Bu alanın kurumumuza tahsisinden sonra gerek arazinin hafriyat işleri, gerekse fidanların temini çeşitli sivil toplum kuruluşları, hayırsever iş insanları, kamu kurum ve kuruluşları tarafından temin edilmiştir. Katkılarından dolayı herkese teşekkür ediyorum. Bu vesile ile tüm şehitlerimize bir kez daha Allah'tan rahmet diliyorum" dedi.


Salihli Cumhuriyet Başsavcısı Hasan Uğurlu ise, "Bu atıl alan, yapılan girişimler sonucunda Tarım ve Orman Bakanlığımız tarafından mera vasfından çıkarılarak Hazine ve Maliye Bakanlığı'na daha sonra da kurumumuza tahsis edilmişti. Bu arazi ıslah ve diğer faaliyetler sonucunda tarıma uygun hale getirildi. Bu fidanları, sınır güvenliği için düzenlenen Zeytin Dalı Harekatı'nda şehit olan askerlerimizin anısını yaşatmak için onların adına ve anısına diktik" diye konuştu. Zeytin Dalı Harekatı'nda şehit düşenlere Allahtan rahmet dileyen Uğurlu, "Türk ordusu barış ve huzur için bölgedeki varlığını dost- düşman tüm dünyaya göstermiştir. Bu operasyon sonucu, 52 kahraman askerimizi şehit verdik. 52 kahraman askerimizi saygı ve minnetle yad ediyoruz" dedi.


Kaymakam Levent Kılıç ise, "52 kahraman askerimiz anısına hayata geçirilen bu anlamlı çalışmadan dolayı teşekkür ediyorum" diye konuştu.


Adalet Bakanlığı Ceza İnfaz Kurumları ile Tutukevleri İş yurtları Kurumu Tetkik Hakimi Fettah Çavuş ise şunları söyledi:


"Ağaç dikmek sadece bir canlının büyümesine imkan tanımaktan ibaret değildir. Bizim kadim kültürümüzde ağacın ormanın daha geniş anlamları vardır. Her şeyden önce bir fidan dikmek, bir hayali bir ümidi ortaya koymak onları geleceğe taşımak için eylemde bulunmak demektir. Bugün burada hem yarınlarımız için çok önemli bir umudu yeşertiyor hem de bu vesileyle aziz şehitlerimiz yad ediyoruz."


Konuşmalar sonrası program Kuran okunması, zeytinlerin temini ile alanın düzenlenmesine katkıda bulunanlara plaket verilmesiyle sürdü. Ardından son zeytin fidanları dikilip, can suyu verildi.


Emre SAÇLI / SALİHLİ (Manisa), (DHA)Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS