Barış Mahallesi'nde hak sahipleriyle anlaşma yüzde 90'ı aştı

Barış Mahallesi'nde hak sahipleriyle anlaşma yüzde 90'ı aştı

Barış Mahallesi'nde hak sahipleriyle anlaşma yüzde 90'ı aştı

Barış Mahallesi'nde hak sahipleriyle anlaşma yüzde 90'ı aştı

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Mustafa ERCAN/MERSİN, (DHA)-MERSİN kent merkezinde yer alan Barış Mahallesi’nde başlayan yerinde kentsel dönüşüm projesinde büyük bir yol alındı. Mahalle sakinleri ile devam eden görüşmeler sonucu, arsa alanı üzerinden hak sahiplerinin yüzde 90,64’ü ile anlaşma sağlandı. Anlaşılan hak sahiplerinin yüzde 80.46’sının da tapu devir işlemleri tamamlandı.
Mersin’in değişim ve dönüşümünün, Akdeniz’in değişiminden geçtiğinin altını her fırsatta çizen Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak, Barış Mahallesi'nde gerçekleşen yerinde kentsel dönüşüm projesine ilişkin bir değerlendirme yaptı. Örnek proje ile kent merkezinde yepyeni, modern ve güvenli yapıların bulunduğu bir mahallenin yükseleceğini vurgulayan Başkan Gültak, "Çay Mahallesi’nin ardından Akdeniz’i değiştirecek olan ikinci proje olan Barış Mahallesi Yerinde Kentsel Dönüşüm Projesi’nde, arsa alanı üzerinden hak sahiplerinin yüzde 90,64’ü ile anlaşma sağlandı. Anlaşma yapılan hak sahiplerinin de yüzde 80.46’sının tapu devir işlemleri tamamlandı. Barış Mahallesi'nde her yönüyle modern ve kent yaşamının gerektirdiği tüm sosyal ve kültürel donatı alanlarının yer alacağı bir mahallenin inşa edilecek. Önümüzdeki haftalar içinde temel atma işine başlanacak. Projede 415 konut, 45 işyeri, 1 cami, 1 kreş 1 de kültür evimiz var. Ayrıca otoparkları, peyzaj alanları, spor alanları ile kent merkezinde yepyeni bir mahalle yükselecek" dedi
Kentin değişimi için her türlü siyasi riski aldıklarını ifade eden Başkan Gültak, "Akdeniz ilçemiz, Mersin'in kalbi diyoruz. Fakat şehrimiz yıllardır değişmemişti ancak artık değişim ve dönüşüm başladı. Uzun uğraşlar sonucu 1 yıl içinde bu noktaya geldik. Barış Mahallesi’nde yaşayan vatandaşlarımızın memnuniyet ve heyecanı, doğru bir yol üzerinde olduğumuzu gösteriyor. Tabi bu işleri yapabilmek kolay değil. Zira belediye başkanları için siyasi riskler taşır. Ancak biz, ilçemizin ve nihayetinde kentimizin değişimi ve yenilenmesi amacıyla bu risklerin tümünü aldık" diye konuştu.
Kent merkezini değiştirecek devrim niteliğinde bir projeyi hayata geçirdiklerini kaydeden Başkan Gültak; kentsel dönüşüm projesi kapsamında eski evlerin yıkımına başlanan Barış Mahallesi’ni ziyaret ettiğini, çalışmaları inceleyip mahalle sakinleri ile sohbet ettiğini de hatırlattı. Tapu devirlerinin ardından vatandaşlara kira bedellerinin ödenmeye devam ettiğini belirten Başkan Gültak; Akdeniz’i kapsayan devrim niteliğindeki değişim hareketinin tüm Mersin’i ve ilçelerini kapsaması gerektiğinin de altını çizdi.
Kentin tüm sivil dinamiklerinin desteği ile bu değişim hareketinin, zaman içinde tüm şehri kapsamasını diliyen Başkan Gültak, "Yakın zaman içinde bu alanda modern ve planlı şehircilik anlayışını her yönüyle göreceksiniz. Park ve otoparklar, sportif mekânlar, düzenli cadde ve sokaklar, çocukların oynayabileceği alanlar olacak. Bu da hem mahalleye hem Akdeniz'in marka değerinde artış sağlayacak. Bu anlamda, kıymetli desteklerini esirgemeyen Cumhurbaşkanımız  Recep Tayyip Erdoğan'a, Eski Hazine ve Maliye Bakanımız  Lütfi Elvan ile Çevre ve Şehircilik Bakanımız  Murat Kurum’a, TOKİ yetkililerine, Meclis üyelerimiz ve bürokratlarımıza teşekkür ediyor, Akdeniz ve Mersin’e hayırlı olmasını diliyorum" ifadelerini kullandı
Bu arada, bölgeyi kapsayan yerinde kentsel dönüşüm projesi ile ilgili duygu ve düşüncelerini anlatan Barış Mahallesi sakinleri; yaşadıkları çevreyi tamamen değiştirip güzelleştirecek olan projeye ilişkin memnuniyetlerini dile getirdi.
Yine kent merkezinde yer alan ve zaman içinde adeta çöküntü bölgesine dönüşen Turgut Reis Mahallesi’ni kapsayan yerinde kentsel dönüşüm projesinde de yasal prosedürlerin sürdüğünü kaydeden Başkan Gültak, mahalle ile ilgili sürecin 2022 yılı içinde netleşeceğini sözlerine ekledi.

FOTOĞRAFLI

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber