Başkan Gültak'tan salgın uyarısı: Çember çok daraldı

Başkan Gültak'tan salgın uyarısı: Çember çok daraldı
Başkan Gültak'tan salgın uyarısı: Çember çok daraldı

MERSİN, (DHA)-MERSİN’de, Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak, salgın riskinin çok ciddi boyutlara ulaştığına dikkat çekerek, "Çember çok daradı" dedi.
Akdeniz Belediye Meclisi, Mustafa Gültak başkanlığında Aralık ayı toplantısı birinci oturumunu gerçekleştirdi. Açılış ve yoklamanın ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile devam eden toplantı, meclise sunulan önergelerle devam etti.
Belediye Başkanı Mustafa Gültak ve meclis üyeleri, ‘25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’ dolayısıyla, kadına yönelik şiddete karşı farkındalık oluşturmak amacıyla meclis toplantısı sırasında turuncu maskeler taktı. Başkan Gültak, "Kadınların her zaman yanındayız. Onlara kalkan eller kırılsın. Yeni kanun ve düzenlemelerle birlikte kadınlara yapılan şiddet ve eziyetin sona ermesini diliyorum" dedi.
Konuşmasında koronavirüs salgınına da dikkat çeken Başkan Gültak, virüsün her geçen gün daha da yayıldığına işaret ederek, "Belediye olarak bizler de tedbirlerimizi artırıyoruz. Hükümetimiz de tabi yeni tedbirler aldı. Çember artık çok daraldı. Bu işin şakası yok. Salgın artık her an karşımıza çıkabilir. Her yerde farkındalık yaratmamız, tehlikeyi anlatmamız gerekiyor. Hastalık, 30 ila 50 yaş arasındaki insanlarda da ölümcül olabiliyor. Koronavirüs olan belediye meclis üyelerimize ve mesai arkadaşlarımıza da geçmiş olsun diyor, acil şifalar diliyorum" diye konuştu.
Herkesin çok dikkat etmesi, kurallara uyması gerektiğini kaydeden Başkan Gültak, maske, mesafe ve hijyenin önemine dikkat çektiği konuşmasında, "İnsan sağlığı kadar önemli hiçbir şey yok. Lütfen sağlığımıza çok dikkat edelim. Belediye personelimiz arasında testi pozitif çıkan arkadaşlarımız var ve tedavi görüyorlar. Temaslı olan personellerimiz de evlerinde karantinada. Sağlığımız çok önemli, lütfen hem kendimiz dikkat edelim hem de çevremizdeki insanları mutlaka uyaralım ve duyarlı olalım" ifadelerini kullandı.
Başkan Gültak’ın pandeminin yayılma riskine dikkat çektiği açıklamasının ardından gündem maddelerine geçildi. İlk olarak, bir önceki toplantıya ait tutanak özeti oylandı, sonrasında 5620 Sayılı Yasanın Geçici 1’nci maddesi kapsamında çalışan geçici işçi vizeleri ile ilgili teklif görüşülerek oybirliğiyle kabul edildi. Konya Büyükşehir Belediyesi ile Akdeniz Belediyesi arasında yapılacak olan Kardeşlik Anlaşması ile ilgili protokol hazırlama ve sözleşmeler imzalama konusunda Başkan Gültak’a yetki verilmesi ve kardeş belediye ilişkisi kurulması ile ilgili teklif, meclis üyelerinin oybirliğiyle kabul edildi.
Beyaz Melekler Tüm Engelliler Derneği’nin, 'Geleceğiniz Çöp Olmasın / Hayatın İçinde Biz de Varız' adlı projesi kapsamında yapılan çalışmaları yerinde görmek ve incelemek amacıyla, Almanya’da bulunan çeşitli kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum kuruluşları ile yapacağı çalışmaları yerinde görmek için Akdeniz Belediyesi’nden 10 kişinin; Mersin Körleri Eğitim ve Kalkındırma Derneği’nden 2 kişinin; 2021 yılı içerisinde belirlenecek tarihler arasında, masrafların tamamının davet sahibi tarafından karşılanacağı proje gezisine katılmaları ile ilgili teklif, meclis üyelerinin oybirliği ile kabul edildi.
Mecliste; tehlikeli ve çok tehlikeli işlerde çalışan kişilerin zorunlu mesleki yeterlilik belgelendirilmesi için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı akreditasyon belgeli Mesleki Yeterlilik ve Belgelendirme Merkezi (MEYEM) 500 bin TL teminat mektubu verilmesi ve MEYEM ile Akdeniz Belediye Başkanlığı arasında protokol yapılarak, Aile ve Sosyal İşler Bakanlığı’na sunulması konusunda, Başkan Gültak’a yetki verilmesine ile ilgili teklif de üyelerin oybirliği ile kabul edildi.
Bahçe, Barış ve Mahmudiye Mahalleleri'ni kapsayan ve Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Proje Alanı ilan edilen alanın, yaklaşık 27 hektar alanı içeren 1’inci Bölge Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Proje alanında hazırlanan İmar Planı teklifini içeren komisyon raporları da görüşülerek, komisyondan geldiği gibi oylanıp oybirliğiyle kabul edildi.
Meclis’te; Akdeniz sınırlarındaki okul, ibadethane ve benzeri yerlerin bakım, onarım ve tadilat işlerinin (boya, asma tavan, marangoz, kaynak, inşaat, park ve bahçe düzenlemeleri, kilit taşı, karo yapımı, asfalt işleri vs.) yapılması konusunda, 5 milyon TL’ye kadar protokol imzalama konusunda Başkan Gültak’a yetki verilmesini içeren raporlar görüşüldü. Acil durumlarda bu bütçenin 1 buçuk milyon TL’sinin kullanılması için Başkan Gültak’a oybirliğiyle yetki verildi. Kalan tutarla ilgili olarak da ayrıntılı rapor hazırlanması ve talep gelen kurumların ihtiyacına göre planlanmasıyla ilgili meclis üyelerine bilgi verilmesi kararı alındı.
Mersin’de yaşayan Roman vatandaşların, işe alınmada ve kültürlerini yaşayabilecekleri, ayrıca el emekleriyle elde edilen sanatsal ürünlerini sergileyebilecek bir alan ve yer sağlanmasını içeren Çevre, Eğitim ve Kültür, Kadın Erkek Eşitliği ile Hukuk ve Toplumsal Adalet Komisyon Raporları da oybirliğiyle kabul edildi.
Meclis’te, salgına rağmen aralıksız ve özveriyle çalışan belediye personelinin belirlenip takdir edilmesi ve ödüllendirilmesi için belediye memurlarına ikramiye ödenmesi, lojistik merkezi kurulması ile imar planı değişiklikleri ve revizyon uygulama imar plan çalışmalarıyla ilgili çeşitli gündem maddelerinin görüşülüp komisyonlara havalesinden sonra, belediyede yapılan atama ve görevlendirmeler hakkında meclis üyeleri bilgilendirildi. Ardından önergeler okunup komisyonlara havale edildi.

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS