Başkanı Gültak: Mersin’de değişim ve yenilenme, kentsel dönüşüm ile mümkün

Başkanı Gültak: Mersin’de değişim ve yenilenme, kentsel dönüşüm ile mümkün
Başkanı Gültak: Mersin’de değişim ve yenilenme, kentsel dönüşüm ile mümkün

MERSİN, (DHA)-MERSİN'de Akdeniz Belediye Başkanı M. Mustafa Gültak, kentsel dönüşüm projelerinin kent için kaçınılmaz olduğunu söyledi. Başkan Gültak, "Mersin’de değişim ve yenilenme, kentsel dönüşüm ile mümkün" dedi.
Akdeniz Belediye Meclisi, Ocak ayı ikinci birleşim, birinci oturumu Mustafa Gültak başkanlığında, belediye konferans salonunda gerçekleştirildi. Açılış ve yoklama ile başlayan toplantı, saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile devam etti. Bir önceki birleşim tutanak özeti oylanıp kabul edilmesinden sonra gündem maddelerine geçildi. İlk olarak Belediye Meclisi Denetim Komisyonu emrinde görevlendirilecek kişi ve gün sayısının, Belediye Meclisi tarafından belirlenmesini içeren komisyon raporları görüşülerek üyelerin oybirliğiyle kabul edildi.
Sonrasında ise 2021 yılında çalıştırılacak tam zamanlı sözleşmeli personel ücretlerinin tespit edilmesi ile ilgili komisyon raporları Meclis üyelerinin oybirliğiyle kabul edildi. Belediye Kanunu’nun 49'uncu Maddesi gereğince Sosyal Yardım İşleri Müdürü kadrosu ihdası için düzenlenen 1 sayılı kadro ihdası cetveli ile ilgili teklifi içeren komisyon raporları da yine oybirliği ile kabul edildi.
Meclis üyelerinin sorularını yanıtlayan Başkan Gültak, Barış, Bahçe ve Çay Mahalleleri'ni kapsayan yerinde kentsel dönüşüm projeleri hakkında bir değerlendirme yaptı. Cumhurbaşkanlığı’nın; Barış Mahallesi’ni riskli alan ilan ederek kentsel dönüşüme dahil ettiğini belirten Başkan Gültak; mahalle sakinleri ile ikinci tur görüşmelerin başladığını söyledi.
Mahalle sakinlerin projeye çok rağbet gösterdiğine ve birçok vatandaşın sözleşmeyi imzaladığına dikkat çeken Başkan Gültak, "İnsanlarımızın ekonomik durumlarını gözeterek, TOKİ yetkililerinin de duyarlılığı ve özverisi ile vatandaşlarımızın lehine sınırlarımızı zorladık. İçinde camisi, kültür merkezi ve kreşi olan, 400’ün üzerinde konutun yer alacağı güzel bir proje. İmzalar atıldıktan sonra Barış ve Bahçe’de dönüşüm gerçekleşmiş olacak. Mersin’i imar ve yerleşim açısından toparlayacak olan yöntem bu. Yerinde dönüşümü sağlayarak, şehrimizi daha yaşanılır bir hale getirmemiz gerekiyor. Mersin’de değişim ve yenilenme, kentsel dönüşüm ile mümkün" dedi.
Çay Mahallesi’nde gerçekleşen TOKİ konutları inşaatı hakkında da bir değerlendirme yapan Başkan Mustafa Gültak, projenin, tahminen Haziran ayı içinde, belirlenenden daha erken tarihte tamamlanabileceğini belirtti. TOKİ yetkililerinden randevu aldıklarını kaydeden Başkan Gültak, “Barış ve Bahçe’de olduğu gibi, TOKİ yetkilileri, Çay Mahallesi sakinleri ile görüşmeler başlatacak. Burası tamamen Çay sakinlerine münhasır. Olacak ve vatandaşlarımızın görüşlerini de elbette alacağız. Rağbet yüksek, sıkıntı olacağını sanmıyorum. 140 dönümlük bir arazi, 14 dönüm üzerinde park ve yeşil alanları olacak. Binalar 3 ve 5 katlı. Otoparkları, bodrumları ve diğer her türlü imkâna sahip olan bir yerleşim alanı. Camisi, 32 dükkanı ve iş merkezi olan bir alan. Bu hepimiz için tarihi bir fırsattır ve bu fırsatı kaçırmayalım" diye konuştu.

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS