Gültak: 5 binlik imar planı acilen hazırlanmalı

Gültak: 5 binlik imar planı acilen hazırlanmalı
Gültak: 5 binlik imar planı acilen hazırlanmalı

Mustafa ERCAN/MERSİN, (DHA)-MERSİN'de Akdeniz Belediye Başkanı M. Mustafa Gültak, şehrin 1/5 binlik imar planının en kısa sürede bitirilmesi ve kentsel dönüşüm projelerinin hayata geçmesi için çağrıda bulundu.
Akdeniz Belediye Başkanı M. Mustafa Gültak, Mithat Paşa Mahallesi’nde vatandaşlarla bir araya geldi. Burada konuşan Başkan Gültak, Mersin’in en büyük sorununun 'imar' olduğunu yineleyerek, bu sorunu Büyükşehir Meclisi’nde de sürekli dile getirdiğini belirtti. Başkan Gültak, "Bu işin hızlanması lazım. İnsanlarımız ev yapmak, evini yenilemek istiyor, fakat ben imar veremiyorum. Neden? Çünkü 1/5 binlik imar planı daha bitmedi. Şu anda GMK’nın altının 5 binliği geçti. Binliğini de belediyemizde aylarca tartışmamıza rağmen, muhalif Meclis üyelerimiz, ‘biraz daha bakalım’ dediler ve Eylül ayına kaldı. Sonra Mersin Büyükşehir’e yollayacağız, orada tartışılacak. GMK’nın altındaki bölgenin imarı, yılsonuna doğru bitecek. Fakat GMK’nın üstünün 5 binlik planı bitmedi. O bitecek, sonra biz 1/1000’liği yapacağız. Büyükşehir ne kadar hızlı bitirirse, biz de o kadar hızlı sonuçlandırırız. Halkımızın imarla ilgili sorunlarını çözebilmemiz için planın bir an önce bitirilmesi lazım" dedi.
'KENTSEL DÖNÜŞÜMÜ ELBİRLİĞİYLE BAŞLATMAMIZ LAZIM'
Konuşmasında; "Kentsel dönüşüm sorunu, sadece Akdeniz Belediyesi, Merkezi İdare veya TOKİ’nin tek başına yapacağı iş değil" diyen Başkan Gültak, "Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı’nın da bir an önce istekli vatandaşlarla bir araya gelmesi, mahallelerde artık alternatifler üretmesi gerekiyor. Çay, Barış ve Turgut Reis mahallesindeki insanlara ben nasıl ulaştıysam, siz de ulaşabilirsiniz. Şu an Çay Mahallesi’nde ilk etapta 3 ila 5 katlı 415 konut, 44’ün üzerinde işyeri, camisi ile 140 dönümlük arazide toplam 700 konut yapılıyor. Bunun Türkiye’de başka bir örneği yok" diye konuştu.
Akdeniz’de, 50 yıllık, 100 yıllık evlerin bulunduğunu kaydeden Başkan Gültak, "Bunun çözüm yöntemi, yerinde kentsel dönüşümdür. Çay ve Barış mahallelerinde devlet biraz zarar ediyor. Vatandaş da bunun farkında. Barış Mahallesi’nde vatandaşlarımızın yüzde 82’si gelip gönüllü imzalarını attı. Fakat bunu sadece Akdeniz Belediyesi veya TOKİ’nin imkânları ile yapamayız. Gelmiş geçmiş belediye başkanları güzel laflar etmişler, ama seçildikten sonraki 5 yılda hiçbir şey yapmamış, sorunları halının altına süpürmüşler. Vatandaşlarımıza nasıl yeni parklar ve yeşil alanlar kazandıracağız? Birbirini kesen bu sokakları nasıl düzelteceğiz? İmar nasıl düzelecek? Ada bazında yeniden çalışıp, insanlarımızın mağdur olmayacağı bir formül üretip, yerinde kentsel dönüşüm projelerini başlatmak zorundayız" ifadelerini kullandı.
5 YILDA BİN 500 KONUT YAPILMIŞ OLUR
Başkan Gültak; girişimleri sonucu kent merkezinde yer alan Barış Mahallesi’ni kapsayacak kentsel dönüşüm ihalesinin de 30 Temmuz 2021 tarihinde yapılacağını dikkat çekerek, şunları söyledi:
"Arkasından Turgut Reis Mahallemiz geliyor. Böylelikle 5 yıl içinde yaklaşık bin 500’ün üzerinde konut yapılmış olacak. Bir alt belediye için bu büyük bir iştir. Bir bu kadarını da Büyükşehir yapsa 3 bin konut olurdu. Hem Büyükşehir hem de ilçe belediyeleri istikrarlı olur isek, sadece 10-15 yıl içinde bu sorun tamamen ortadan kalkmış olur"

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS