Seçer: Karaduvar’da çarpık yapılaşmaya, sektörel gelişmeye son vermemiz gerek

Seçer: Karaduvar’da çarpık yapılaşmaya, sektörel gelişmeye son vermemiz gerek
Seçer: Karaduvar’da çarpık yapılaşmaya, sektörel gelişmeye son vermemiz gerek

MERSİN, (DHA)-MERSİN Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, merkez Akdeniz ilçesine bağlı Karacailyas ve Karaduvar Mahalleleri’ne yaptığı ziyarette vatandaşların taleplerini dinleyip, Büyükşehir Belediyesi’nin bölgedeki çalışmalarını yerinde inceledi. Seçer, "Karaduvar’da çarpık yapılaşmaya, sektörel gelişmeye son vermemiz gerek" dedi.
Başkan Seçer’in ziyaretlerine CHP Milletvekili Alpay Antmen, belediye meclis üyeleri ve mahalle muhtarları da eşlik etti. Başkan Seçer’in ilk durağı Karacailyas Mahallesi oldu. Mahallenin süregelen yağmur suyu sorununa karşı MESKİ tarafından 100. Yıl Caddesi’nde başlatılan yaklaşık 5 kilometrelik altyapı çalışmalarını yerinde inceleyen Başkan Seçer, daha sonra esnafı ziyaret etti. Ardından Karacailyas sakinleriyle buluşan ve Mersin’de son 1.5 yılda sağlanan huzur, barış ve kardeşlik ortamının gözle görülür hale geldiğini kaydeden Başkan Seçer, "Mersin, çok değerli, çok bereketli bir kent. Kardeşliğin olduğu, huzurun olduğu bir kent ki bu çok önemli. Türkiye’nin her tarafından insanlar var ama burada dostça yaşıyoruz. Türkiye’nin neresine giderseniz gidin, ‘Mersin’ dendiği zaman karmakarışık bir şehir gibi gelir. Sanki her gün burada kavga var, terör var, kardeş kavgası var. Böyle bir imaj hakimdi. Şimdi bu değişiyor. Emin olun, son 1.5 senedir çok daha fazla değişmeye başladı" dedi.
Mersin dışına çıktığında farklı şehirlerin insanlarına 'Mersin dışarıdan nasıl görünüyor?' diye sorduğunu ve 'Sanki bir özgürlük havası var' yanıtını aldığını söyleyen Başkan Seçer, "Belediye herkesin çok rahat girebileceği bir kurum haline geldi. Benim hizmet yaptığım hizmet binama ya da diğer birimlerimizin olduğu binaya gittiğiniz zaman kimse size kem gözle bakamaz. Kimse size çemkiremez. Kimse size hakaretvari konuşamaz. Herkesin vatandaşıma iyi muamele etme zorunluluğu var. Herkes kucaklanıyor, bunun değerini bilmek lazım" diye konuştu.
Başkan Seçer, Karacailyas’ta Büyükşehir Belediyesi’nin son 16 aydaki ve pandemi sürecindeki hizmetlerini de anlattı. Karacailyas’ın süregelen yağmur suyu sorununa değinen Seçer, MESKİ’nin şu anda 14 noktada çalışmalarının sürdüğünü belirtti. Karacailyas’taki altyapı sorununun bu yılsonuna kadar çözüleceğini vurgulayan Başkan Seçer, "Ardından yollarınız, tahrip olmuş kaldırımlarınız yenilenecek. Bu cadde artık Şanzelize gibi tertemiz bir cadde haline gelecek. Daha önceki çalışmalarımızda ihtiyaç olan alanlarda asfalt çalışması yaptık. Şehirler canlı varlık gibi sorunu bitmez. Su, kanalizasyon sorunu olur çözersin, bir başka sorun başlar. Durmadan, duraksamadan imkanlarımızı en iyi şekilde kullanarak sorunları çözüyoruz" ifadelerine yer verdi.
Büyükşehir Belediyesi’nin hizmetlerinin her koşulda süreceğini sözlerine ekleyen Başkan Seçer, şunları söyledi:
"Güçlü bir belediyeniz var. Türkiye’nin en saygın belediyesi. Güçlü de bir belediye başkanınız var. Biz kimseden himmet, yardım beklemiyorum. Ağlamıyoruz. Ağlamak benim alışkanlığım değil. Ben dik durmasını bilen bir adamım ve dik de duruyoruz. Bizim istediğimiz şu; bu ülkede kanun varsa, nizam varsa, adalet varsa herkes onu uygulamak zorunda. Kimse keyfine göre karar veremez. Belediyemizin de işleri engellenmesin, arzumuz bu."
Karaduvar Mahallesi’ni de ziyaret eden Başkan Seçer, sahil şeridi üzerindeki yolda yapılan hizmetleri yerinde inceledi. Başkan Seçer, Karaduvar sakinleri tarafından alkışlarla karşılandı. Burada çalışmalara dair açıklamalarda bulunan Başkan Seçer, "Büyükşehir Belediyemiz burada kaldırım çalışması yaptı. Ağaçlandırma, aydınlatma direkleri, çiçek, saksı, bank çalışması yaptı. Akdeniz Belediyesi de kendilerine ait olan bölgelerde bazı çalışmalar yaptı. Ne kadar güzel olmuş. Aydınlanma sorunu var, TEDAŞ'la bir problem yaşanıyor. Hemen haftaya çözecekler. Geldik, gördük. Sorunları yerinde görmek bize daha çabuk çözüm ürettirebiliyor. Bütün daire başkanlarımız burada. Buranın çarpık bir yapısı var, hem yerleşim, yaşam yerinde, konutların olduğu yerde, hem genel Karaduvar'da. Burası balıkçı kasabası, tarım kasabası, turizm kasabası ama sanayi, kimya, petrokimya, karman çorman bir yapı. Kafamız karıştı. 50-70 yıllık bir sonuç. Bundan sonra bunu nasıl düzene koyabiliriz? Bu tabii makro bir düşünce. Ben yerel yönetici, Büyükşehir Belediye Başkanı olarak kendi yetkilerim ve sorumluluk alanım dahilinde burada bu çarpık yapılaşmaya, çarpık sektörel gelişmeye son vermemiz gerektiğini görüyorum. Onun için polipropilen tesisine karşı çıktım, burada olmaz, bunu buraya yapamayız dedim. Burayı öncelikli olarak bir turizm kasabası, tarımın yapıldığı bir kasaba olarak geliştirmenin daha doğru olacağını düşünüyorum ve bu konuda da bazı adımlar attık. Sahilde ivedi düzenlemeler yaptık" diye konuştu.
Büyükşehir Belediyesi’nin 16 aylık süreçte sosyal hizmetler alanında önemli çalışmalara imza attığını ve pandemi sürecini tamamen kendi imkanlarıyla yürüttüğünü kaydeden Başkan Seçer, şunları söyledi:
"Hiçbir şeyde aman bizim paramız yok, borçlanma alamadı ki, para gelemedi, engellendik yok. Yapıyoruz ve 3 liralık borcu 2 liraya düşürdük. 16 ayda oldu bunlar ve devam edecek. Dün metro ihalesine çıktık. İnşallah bir sorunla karşılaşmayız. Daha önce de çıktık, itirazlar, şurayı düzelt, burayı düzelt. İptal ediyorsun ihaleyi ya da KİK iptal ediyor. Tekrar çıkmak zorunda kalıyorsun. Bakın 73 yeni otobüs aldık. Şimdi süreci bekliyoruz, ona da bir itiraz gelmiş. Bu ülke hukuk devleti olmazsa, bu ülkede hukuk hakim olmazsa vay halimize."
Karaduvar sahil şeridindeki yolda yaptıkları düzenlemeyle mahalleye güzel bir görünüm kazandırdıklarını vurgulayan Başkan Seçer, MESKİ’nin Karaduvar’daki arıtma tesisinde de çalışmaların sürdüğünü belirtti. Seçer, tesisin revize edilerek üzerinin kapatılacağını, böylece koku sorununu ortadan kaldıracaklarını belirtti. Seçer, ayrıca Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Dairesi Başkanlığı’na devredilen 9 dönümlük bir arazide mahalleye bir spor kompleksi kazandıracaklarının müjdesini verdi.
Büyükşehir Belediye Meclisi’nde Ağustos ayında görüşülen konulardan birisinin de Karaduvar olduğunu söyleyen Başkan Seçer, "Burada bir düzenleme yapacağız. Buranın kent estetiği açısından daha güzel bir görüntüye kavuşması için binaların boyanmasından giydirilmesine, duvar resimlerine kadar arkadaşlarımız buraya turistik bir kasaba havası verecek bazı çalışmalar yapıyor. Burayı çok daha şirin bir hale getireceğiz. Burada restoranlar var, hafta sonu gelsinler, esnaf sayısı artsın, insanlar alışveriş etsin. Bir belediye başkanı olarak burada petrokimya tesislerine, akaryakıt tesislerine, bugüne kadar yapılmış ama bundan sonra bunun süregitmesine razı değilim" dedi.
Karaduvar Mahalle Muhtarı Fikret Altan da mahalledeki çalışmalardan memnuniyetini dile getirerek, “Yıllardır görmediğimiz, yaşamadığımız hizmetin içindeyiz. İnanın bu sahili bu şekilde görmek, bundan 15-20 yıl öncesine kadar hayaldi. Bugün bu hayal gerçekleşti. Şu an bu sahil kullanabilecek bir şekilde, çok da güzel. İnsanların da hoşnut olduğu, sevindiği, sevdiği ve burada vakit geçirdiği bir alan oldu" dedi.
Büyükşehir Belediyesi personelleri mahalle ziyaretlerinde çocuklara MESKİ’nin kumbaralarından hediye ederken, vatandaşlara da içerisinde sabun ve maske bulunan sağlık paketlerinden dağıttı.

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS