hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Valisi Pehlivan'dan 'Anemurium Antik Kenti'ne davet

  Valisi Pehlivandan Anemurium Antik Kentine davet
  expand

  Valisi Pehlivan'dan 'Anemurium Antik Kenti'ne davet

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Mithat ÜNAL/ANAMUR (Mersin),(DHA)- MERSİN Valisi Ali Hamza Pehlivan, antik liman kenti Anemurium'u ziyaret etti. UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'ne aday göstermek için başvuru yapacaklarını kaydeden Vali Pehlivan, herkesi Anemuriium'a davet etti.

  İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Ercan Atasoy ve İl Emniyet Müdürü Kamil Karabörük’ün de katıldığı gezide Kaymakam Bilal Bozdemir, Garnizon Komutanı Albay Taner Tükel ve Belediye Başkan Yardeımcısı Necdet Ünal tarafından karşılanan Mersin Valisi Ali Rıza Pelivan, yaklaşık 600 dönümlük bir alanda yer alan Anemurium Antik Kenti'nde Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Konya Selçuk Üniversitesi işbirliğinde 12 ay boyunca devam eden kazı, araştırma ve onarım çalışmalarının yürütüldüğü alanda incelemelerde bulundu. İncelemeler sırasında Vali Pehlivan ve beraberindekiler, Konya Selçuk Üniversitesi'nden Kazı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Tekocak ve Kaymakam Bilal Bozdemir tarafından bilgilendirdi. Kazı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Tekocak, Anemurium Antik Kenti'nde 7'nci sezonlara girdiklerini belirtti. Vali Pehlivan, "12 ay aralıksız devam ettiğimiz için iyi bir yol kat ettik. Şu an merkez A kapısı olarak adlandırdığımız genç antik çağ altyapı kazı ve onarım çalışmasını birlikte yürütüyoruz. Aynı zamanda antik kentimizin çevre düzenlemesinin birinci etabına başlandı. Karşılama merkezi, sosyal donatı ve park alanlarımızın inşası da en kısa zamanda tamamlayıp, nezih ortamı sağlamlaştırmayı hedefliyoruz" dedi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  DAVET

  Antik kentin ören olarak ziyaret edilebilmesi için giriş yeri bir kabul noktası yapımına başlandığını ifade eden Pehlivan, "Burada bilet gişesi, hediyelik eşya satış noktası ve diğer sosyal mekanlarda olacak bir yapı kazandıracağız. Sahil bölümünde de aslına uygun şekilde bir yapı inşa edilecek" dedi.

  Vali Pehlivan, açıklamasının sonunda, Türkiye ve dünyanın tüm kültür elçilerini, Mersin’e ve Anemurium Antik Kenti'ne davet etti. (DHA)

  FOTOĞRAFLI

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow