Yaylada Bandırma şenliği

Yaylada Bandırma şenliği
Yaylada Bandırma şenliği

Okan ÇALIŞKAN/ÇAMLIYAYLA,(Mersin),(DHA)- MERSİN'in Çamlıyayla ilçesinde düzenlenen Bandırma Batırma Şenliği'ne büyük ilgi gördü.

Çamlıyayla ilçesine bağlı Belçınar Mahalle Muhtarlığı tarafından düzenlenen, 'Bandırma Batırma ve Yayla Üreticilerimizi Destekleme Şenliği' Atdağ mevkiinde gerçekleştirildi. 1500 metre yükseklite düzenlenen şenlikte, Adana ve Mersin illeri ile Tarsus ilçesinden yaklaşık bin kişinin katıldı.  Çamlıyayla'da yetişen cevizlerin ipe dizilmesi ve ardından üzüm şırasından elde edilen palıza kazanlarına daldırılması işlemi ilgiyle izlendi.  Görülmeye değer etkinlikte kazandan çıkarılan cevizli bandırmalar katılımcılara ikram edilirken, Çamlıyayla’da ilk kez gerçekleşen Bandırma Batırma Şenliği’ne Darıpınarı, Sarıkavak, Belçınarı, Korucak ve Sebil Mahallelerinden olan kadınların iğne oyası ve yetiştirdiği ürünlerin satışa sunuldu.

Şenlikte bandırma yapımını öğrenenler olduğu kadar el emeği göz nuru iğne oyaları ile yöresel ürünler sergisi de beğeni topladı.Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS