Akkuyu NGS 4 milyon kişiye ulaştı

Akkuyu NGS 4 milyon kişiye ulaştı
Akkuyu NGS 4 milyon kişiye ulaştı

Mustafa GÜMÜŞ/GÜLNAR(Mersin), (DHA)-MERSİN’in Gülnar ilçesinde yapımı devam eden Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) inşaat sahasında, Cumhurbaşkanlığı bünyesindeki İnsan Kaynakları Ofisi tarafından yürütülen Söz Yetenekte programının canlı yayını ile 4 milyon kişiye ulaştı.
Program, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın resmi sosyal medya mecralarında ve projenin resmi internet sitesi olan 'ytnk.tv’de canlı olarak yayınlandı. Programın sunuculuğunu ise ünlü televizyon sunucusu Oylum Talu yaptı. Canlı yayında, Akkuyu Nükleer A.Ş. adına Genel Müdür Birinci Yardımcısı ve NGS Yapı İşleri Direktörü Sergei Butckikh, İnsan Kaynakları Kıdemli Uzmanı Hande İncula, ve şirketin genç uzmanları; Hazırlık ve Onarım Birimi Uzmanı Yusuf Kılıç, Kullanılmış Nükleer Yakıt Yönetimi Birimi Uzmanı Mervan Güneş, Doküman Yönetim ve Kontrol Birimi Baş Uzmanı Polina Kasal söz aldı.
Programda konuşan Akkuyu NGS Yapı İşleri Direktörü Butckikh, Akkuyu NGS’nun en güvenli santral olacağını belirterek, "Akkuyu NGS inşaat sahasının bulunduğu bölgede, Türkiye'deki nükleer enerji haritasındaki ana coğrafi noktalar haline gelmiştir. Proje sayesinde altyapı güvenle gelişiyor, ekonominin, endüstrinin ve sosyal hayatın birçok alanı kalkınma için güçlü bir ivme kazanmış bulunuyor. Akkuyu NGS, en güvenli ve en gelişmiş nükleer santrallerden biri olacak. Akkuyu NGS bugün mevcut olan en gelişmiş güvenlik sistemleriyle donatılmıştır. Rus tasarımlı güç üniteleri sadece Türkiye'de değil, Çin, Belarus, Mısır gibi diğer ülkelerde de inşa ediliyor. Bu tip nükleer güç üniteleri aynı zamanda Rusya'da başarıyla işletiliyor" dedi
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Nükleer Enerji Proje Geliştirme Daire Başkanı Tuğrul Çağrı Cinkara, yayına Ankara'dan katıldı. 1960'lardan günümüze Türkiye'de nükleer enerji alanında mevzuat altyapısının gelişiminden bahseden Cinkara, ayrıca enerji güvenliği, iklim değişikliği ve çevre koruma sorunlarının çözümünde nükleer enerjinin önemini vurguladı.
Akkuyu Nükleer A.Ş. İnsan Kaynakları Kıdemli Uzmanı Hande İncula ise Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları arasından Akkuyu NGS'nin işletme personelinin yetiştirilmesine yönelik eğitim programı hakkında bilgi verdi.
Programın bir bölümü de projenin genç uzmanlarına ayrıldı. Uzmanlar, eğitimlerini ve büyük ölçekli bir uluslararası projenin ekibine nasıl katıldıklarını canlı yayında anlattı. Hazırlık ve Onarım Birimi Uzmanı Yusuf Kılıç, 2 yıldır hazırlık ve onarım biriminde nükleer fizik uzmanı olarak çalıştığını ifade ederek, "Ben de, Akkuyu NGS’nin bakım ve onarımından sorumluyum. Ne tür onarımlardan bahsettiğimize şaşırabilirsiniz. Sonuçta nükleer santral henüz işletmeye alınmadı, ancak tüm nükleer güç santrallerinde planlama birkaç yıl öncesinden yapılır. İstisnasız tüm süreçler önceden modellenir ve hesaplanır. Şu anda, en küçük ayrıntısına kadar, sahaya teslim edilen ekipmanın tüm parametrelerini Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA), Rusya ve Türkiye standartlarına uygunluk açısından ve bu ekipmanın gelecekte tam olarak servis ve onarımını sağlamak için tasarım belgelerini kontrol ediyoruz. Çalıştırıldığında hepsini tamamıyla biliyor olacağız" diye konuştu.
Doküman Yönetim ve Kontrol Birimi Baş Uzmanı Polina Kasal ise yaptığı konuşmada, "Doküman yönetimi ve kontrolü, önemli ve sorumluluğu yüksek olan bir iş. Çünkü şirketimiz devlet kurumları, yükleniciler, düzenleyici kurumlar gibi çok sayıda kuruluşla resmi yazışmaları sürdürüyor, bunun dışında şirketin çeşitli bölümleri arasındaki iç yazışmalar da mevcut. Belgeleri kaydederiz ve şirketin uygun bölümlerine göndeririz. Belgeler Rusça ve Türkçe bazen de İngilizce olarak düzenlenmektedir. Yaptığım iş çok ilgi çekici ve çok hoşuma gidiyor" ifadelerini kullandı.
Kullanılmış Nükleer Yakıt Yönetimi Birimi Uzmanı Mervan Güneş de, "Türkiye'de üniversitede elektrik ve elektronik bölümünde okuyordum. Daha sonra tüm hayatımı değiştiren bir ilan gördüm. Türkiye'nin ilk nükleer santrali Akkuyu projesi için personel yetiştirmek üzere bir eğitim programına katılmak isteyenlerin işe alınmasına ilişkin bir duyuruydu. Enerji sektöründeki farklı alanların gelişimini takip ediyordum ve bu büyük projede yetişebileceğim ve nükleer enerjinin ülkemin kalkınmasına katkı sağlayabileceği düşüncesi bana ilham verdi. Proje çerçevesinde eğitim programına katılmak için başvuruda bulundum, sınavları başarıyla geçtim, mülakatı geçtim ve gelecekte proje üzerinde çalışmak için Rusya'da öğrencilik hayatıma başladım. Stajımı tamamladıktan sonra Akkuyu Nükleer A.Ş.'de işe alındım. Başarıya her zaman inanıyordum, izleyicilerimize de inanmalarını diliyorum, siz de mutlaka başaracaksınız" diye konuştu.
Yayın sırasında izleyiciler, ana inşaat yüklenicisi olan Tıtan-2 IC İçtaş İnşaat’ın Program Direktörü Mete Bastırmacı eşliğinde Akkuyu NGS inşaat sahasında sanal bir tura çıktı. Bastırmacı, inşaat sahasında yapı işleri devam eden mevcut tesisleri, derin soğutma suyu deşarj sisteminde hangi boruların kullanılacağını, yerli halkın istihdamı hakkında istatistikleri ve şu an projede en çok hangi mühendislik dalından uzmanların talep görüldüğüne dair bilgileri paylaştı.
Yayının son bölümünde izleyicilere 5 sorudan oluşan bir bilgi yarışmasına katılmaları önerildi. Yarışma sorularını doğru cevaplayan ilk 10 seyirci, Akkuyu NGS inşaat sahasına teknik geziye katılmak için eşsiz bir fırsat yakaladı.

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS