10 ayda 1500 kedi ve 2 bin köpek iyileştirildi

10 ayda 1500 kedi ve 2 bin köpek iyileştirildi
10 ayda 1500 kedi ve 2 bin köpek iyileştirildi

MERSİN, (DHA)- MERSİN’de Büyükşehir Belediyesi bünyesinde hizmet veren Kaşlı Geçici Hayvan Bakımevi’nde Nisan 2019’dan bu yana geçen 10 aylık sürede 1500 kedi ve 2 bin köpek tedavi edildi.

Hayvan Bakımevi’nin yanı sıra kent genelinde bulunan kedi ve köpek beslenme odaklarını da kış şartlarına hazırlayan Tarımsal ve Veteriner Hizmetleri Dairesi yetkilileri, barınmanın yanı sıra hayvan dostlarımızın beslenme, rutin bakım ve tedavilerini de gerçekleştiriyor. Kaşlı Geçici Hayvan Bakımevi’nde Biyolog olarak görev yapan Altay Atlı, hayvan bakımevinin kış şartlarına hazırlıklı olduğunu ifade ederek,“Kaşlı Hayvan Bakımevimizde kedi ve köpek bölümlerinde ve kent genelindeki kedi ve köpek beslenme odaklarımızda hayvanlarımızı soğuktan ve yağmurdan korumak için etrafına su geçirmez malzeme ile kaplama çalışması yaptık.Bir de zeminlerine kendi ellerimizle paletler çaktık, toprağın soğuğundan korumak için. Kent genelindeki beslenme odaklarımıza mamalar bırakıyoruz. Gönüllü hayvan severlerimize mama desteği yapıyoruz. Onlar da hayvan dostlarımızın beslenmelerine destek oluyor”dedi.

Hayvan sahiplendirme oranının ciddi şekilde artış gösterdiğini ifade eden Atlı, şunları kaydetti: "Gün geçtikçe sahiplendirme oranımız ciddi sayıda artıyor. PatiFest’ten sonra basından duyanların fazlalığıyla birlikte sahiplendirme sayımız arttı. Yaklaşık 2 binin üzerinde köpeğin, 1200 tane kedinin kısırlaştırma işlemini yaptık. 800 köpek, 550 kedi sahiplendirmesi yaptık.  2 bin köpeğe karma ve kuduz aşısı yapılırken, iç dış parazit uygulaması yapıldı.  450 kedimize karma aşı yapıldı.”

Hayvan barınağının bakım standartlarının oldukça yüksek olduğunu belirten Atlı, yıl içerisinde çok sayıda trafik kazası geçiren, yaralanan ve işkence gören hayvanlara müdahale ettiklerini söyledi. Atlı,“Çok sayıda trafik kazası geçiren, dışarıda yaralanan, şiddet görenhayvanlarımızı misafir edip, tedavilerini yapıyoruz. Bu yıl yaklaşık 900 trafik kazalı hayvana müdahale ettik. Müdahale ettiklerimiz arasında 200’üne pin ve plaka uygulaması yapıldı. Hastanelerde insanlara uygulanan teşhis ve tedavi yöntemlerinin tümünü biz burada hayvan dostlarımıza uygulayabiliyoruz. Geri dönüşleri de çok güzel oluyor. Özellikle pin ve plaka uygulaması yaptığımız hayvanlarda iyileşme oranları çok yüksek oluyor”dedi.

Atlı, vatandaşların hayvan sahiplenme konusunda duyarlı ve hassas olmaları gerektiğini belirterek, şöyle devam etti: "Hayvan sahiplenmek isteyenlerin arasından sadece cins hayvan isteyenler çıkıyor. Hayvanların cinsi önemli değil. Yakın bağ kurmak önemli. Siz barınakta gezerken aslında siz onları seçmiyorsunuz onlar sizi seçiyor. Siz gezerken, yaklaşırken, hayvanlara bakarken onlar sizin yanınıza geliyor, kendilerini sevdirmeye çalışıyor. Her hayvan her insanın yanına gitmiyor. Bu çok önemli. Hayvan sahiplenirken duygusal bir bağ kuracağınız hayvanı sahiplenmeniz gerekiyor. Bu yaşam koşullarınıza göre de değişiklik sağlıyor. Ev içinde rahatça bakabileceğiniz daha küçük terrier cinsi de var, bahçeli evinizde bakabileceğiniz, bekçilik yapabilecek türlerimiz de var. Sahiplenmeye gelen vatandaşlarımıza ne amaçla sahipleniyorsunuz diye soruyoruz ve yönlendiriyoruz. Sahiplendirirken hayvanlarımızın beslenme, barınma bilgilerini, hastalandığında neler yapmaları gerektiği bilgisini veriyoruz. Sahiplendirilen kısırlaştırılmış hayvanlarımızda mutlaka iç-dış parazit uygulaması, kuduz aşısı yapılıyor, küçük hayvanlarımıza karma aşılarını yapıp o şekilde sahiplendirme yapıyoruz.”Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS