100 yaşındaki avukat Şinasi Develi yaşamını yitirdi

100 yaşındaki avukat Şinasi Develi yaşamını yitirdi
100 yaşındaki avukat Şinasi Develi yaşamını yitirdi

MERSİN, (DHA) - MERSİN'de 1964-1974 döneminde Baro Başkanı olarak görev yapan kent tarihine ışık tutan, Araştırmacı Yazar 72 yıllık avukat H. Şinasi Develi 100 yaşında hayatını kaybetti.

Mersin Barosu Başkanı Bilgin Yeşilboğaz, duayen ağabeylerini kaybetmenin üzüntüsünü yaşadıklarını belirterek, "100 yaşındaki Av. Şinasi Develi’nin hayatını kaybetmesinin derin üzüntüsü içerisindeyiz. Çok başarılı bir hukukçu olmasının yanı sıra, aynı zamanda, araştırmacı ve yazar kimliğiyle de Mersin’in tarihine ışık tutan, Mersin tarihinin hafızası olan Şinasi Develi, meslek ilkelerinden ödün vermeden, laik ve demokratik bir ülke için, adalet ve hukuk mücadelesi vermiştir. Baro başkanlığı döneminde de, meslektaşlarımızın ve baromuzun güçlenmesine öncülük etmiştir" diye konuştu.

Mersin Barosu’nda 4 Nisan 2019 tarihinde, kendisine meslekte 71’nci yıl plaketini takdim etmenin onurunu yaşadıklarını ifade eden Baro Başkanı Yeşilboğaz, "100 yaşında olmasına ve sağlık sorunu olmasına rağmen, hiçbir koşul O’nu baromuzdan ve meslektaşlarımızdan ayırmadı. Çünkü mesleğine âşık birisiydi. Av. Şinasi Develi Baromuzda en son yaptığı konuşmasında, avukatlık mesleğinin mesleklerin en güzeli olduğunu söylemişti. ‘Oğlumu ve torunumu avukat yaptım. 10 çocuğum olsaydı, hepsini de avukat yapardım. Sizlerden en büyük beklentim, birbirinizi sevin, birbirinize sarılın’ demişti. Meslekte ve yaşamı boyunca başarılı olmasının formülü de buydu. Kendisi, mesleki bilgilerin yanı sıra, kentimizin tarihi ve yaşam mücadelesi adına çok şey öğrendiğimiz öğretmenimizdi. Bizlere, ‘1948 yılında girdiğim Mersin Barosu’nu hiçbir zaman unutmadım, hiçbir zaman da unutmayacağım’ demişti. Bizler de kendisini unutmayacağız. 100 yıllık çınarımız, duayenimiz Av. Şinasi Develi’ye Allah'tan rahmet, meslek camiamıza değerli ailesine, Mersin’e, tüm sevenlerine sabır ve başsağlığı dilerim. Mekanı cennet olsun" diye konuştu.

01 Temmuz 1920 tarihinde Karaman’da dünyaya gelen Av. Şinasi Develi, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olup, 6 Nisan 1948’de avukatlık mesleğine başladı. Develi 24 Ocak Cuma günü saat 11.00'da Mersin Adliyesi'nde düzenlenecek cenaze töreninin ardından, öğle namazını müteakiben Müftü Camii'nde kılınacak cenaze namazının ardından Akbelen Mezarlığı'nda defnedilecek.Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS