AHBİB'den Nisan'da 120,6 milyon dolarlık ihracat

AHBİB'den Nisan'da 120,6 milyon dolarlık ihracat
AHBİB'den Nisan'da 120,6 milyon dolarlık ihracat

MERSİN, (DHA)- MERSİN'de Akdeniz Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (AHBİB) Nisan ayında 120,6 milyon dolar ihracat gerçekleştirdi.

AHBİB Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Arslan, nisan ayında geçen yılın eş değer dönemine göre yüzde 31 artış sağlayıp, 120,6 milyon dolar ihracat gerçekleştirdiklerini belirtti. Başkan Arslan, 2020 Ocak-Nisan döneminde de yüzde 17 artış yakalayıp, Türkiye’ye 424,6 milyon dolar döviz kazandırdıklarını vurguladı.

VİRÜS KRİZİ SEKTÖRLERİ TEĞET GEÇTİ
Koronavirüs salgını kaynaklı olarak dünya genelindeki ticaret hacminde yaşanan gerilemenin hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri sektörünü teğet geçtiğini belirten Başkan Arslan, şunları söyledi:
"Covid-19 salgınının en sert etkilerinin görüldüğü Nisan ayında Türkiye geneli hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri ihracatımız 595,4 milyon dolar oldu. Eş değer dönemde 120 milyon 611 bin dolar ihracat gerçekleştiren Birliğimiz, sektör ihracatından yüzde 20,26’lık pay aldı. AHBİB’in Nisan ayında en fazla ihracat yaptığı ülkeler 29,1 milyon dolar ile Irak, 9,93 milyon dolar ile Suriye, 5 milyon dolar ile Almanya oldu. Bölge özelinde Nisan ayının rekortmen Birliği olan AHBİB, Almanya, Hollanda, Umman, Birleşik Arap Emirlikleri, Kanada, Çin, KKTC, Kuveyt, Tayland, Avusturya, Türkmenistan, Venezuela, Güney Sudan, Norveç ve Brezilya’ya yönelik ihracatında 14 kata varan oranlarda artış sağladı. Avrupa, Ortadoğu, Asya, Güney Amerika pazarlarında etkinliğimizi güçlendirdik.”

İHRACATI KIRMIZI MERCİMEK SIRTLADI

Salgının başladığı ilk haftalarda gümrük kapılarında yaşanan sıkıntıların alınan önlemlerle aşılmaya başlamasıyla birlikte hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri ihracatının kesintisiz devam ettiğini, gelinen noktada normalleşme sürecinin hız kazandığını dile getiren Arslan, “İhracatımızı ürün bazlı değerlendirdiğimizde, Nisan ayında en fazla bakliyat ürünleri, bunların arasında en fazla kırmızı mercimek ihraç ettik. Bakliyat ihracatımız yüzde 121 artarak 39,83 milyon dolara ulaştı ve ihracatımızdan yüzde 34 pay aldı. Toplam bakliyat ihracatımızda kırmızı mercimek 29,92 milyon dolar değer ve yüzde 300 artış kaydederek, aylık ihracatımızdan yüzde 25 pay aldı. Bakliyatın ardından ikinci sırada yer alan pastacılık ürünlerinde yüzde 41 artış yakaladık ve 30,55 milyon dolar değere ulaştık. Şeker ve şeker mamulleri ihracatımız, yüzde 24 artış ve 10,44 milyon dolar değer ile üçüncü sırada yer aldı” diye konuştu.

SEKTÖR NİSAN’DA EN FAZLA İHRACATI IRAK’A YAPTI
Arslan, Nisan’da 8,9 milyar dolarlık Türkiye geneli ihracattan yüzde 6,6 pay alan hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri sektörünün en fazla ihracat yaptığı ürün grubunun 177 milyon dolar değer ve yüzde 30’luk pay ile pastacılık ürünleri olduğunu, tüm ürünler arasında ilk sırada 69,92 milyon dolar değer ve yüzde 12’lik pay ile buğday ununun yer aldığını bildirdi. Söz konusu dönemde sektörün ihracatını ülkelere göre ele alan Arslan, 132,9 milyon dolar ile Irak’ın birinci sırada yer aldığını, bu ülkeyi 30,12 milyon dolar ile Birleşik Devletler ve 25,34 milyon dolar ile Suriye’nin izlediğini aktardı. Arslan, hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri sektörünün Nisan ayında Venezuela, Çin, Umman, Pakistan, Kongo, Burkina Faso, Şili, Sri Lanka, Moldovya, Vietnam, Brezilya, Mozambik, Slovenya, Cebeli Tarık, Burundi, Belize ve Guyana pazarlarında 14 kata varan oranlarda artış elde ederek, etkinliğini artırdığını sözlerine ekledi.

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS