Aşhanede günlük  9 bin kişiye sıcak yemek ulaştırılıyor

Aşhanede günlük  9 bin kişiye sıcak yemek ulaştırılıyor
Aşhanede günlük  9 bin kişiye sıcak yemek ulaştırılıyor

MERSİN, (DHA)- MERSİN'de salgın döneminde günlük 9 bine yakın vatandaşın evine ücretsiz ve sıcacık yemek hizmeti sunan Büyükşehir Belediyesi aşhanesi, aradan geçen 71 günlük süreçte vatandaşlara 400 bin yemek paketi ulaştırdı.
65 yaş ve üstü vatandaşlar, sokağa çıkma yasağının başladığı 22 Mart’tan itibaren Büyükşehir’e ulaşarak, yemek taleplerini iletti. Büyükşehir Belediyesi, yaş almış vatandaşların yemek ihtiyaçlarını hızla karşılamaya başladı. Büyükşehir’in kent merkezindeki Aşhanesi’nde günlük olarak pişen yemekler öğle saatlerinde araçlara yüklenerek, 65 yaş üstü vatandaşların evlerine sıcak ve ücretsiz olarak götürüldü. Büyükşehir, süreç içerisinde bünyesine Tarsus’ta da bir Aşhane kattı. Büyükşehir ekipleri, şu anda 9 bine yakın vatandaşların yemek hizmeti veriyor. Büyükşehir’in 65 yaş üstü vatandaşlara ilk gün 150 paketle başlayan yemek hizmeti, aradan geçen 71 günlük süreçte 400 bine ulaştı.
Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanı Serdal Gökayaz, gelen başvurular doğrultusunda şu anda günlük 9 bine yakın vatandaşa ulaştıklarını belirterek, “Pandemi sürecinde 65 yaş üstü vatandaşlarımıza sokağa çıkma yasağının geldiği 22 Mart’tan itibaren, başvurulara istinaden vatandaşlarımızın evlerine yemek götürmeye başladık. İlk günkü çalışmamız 150-200 kişi civarındayken şu anda günlük ortalama 9 bine yakın yemeği 65 yaş üstü vatandaşlarımızın evlerine servis ediyoruz. Şu an itibariyle 400 bin sayısına ulaşmış bulunuyoruz” dedi.
Aradan geçen 71 günlük süreçte 65 yaş üstü vatandaşların önemli bir ihtiyacını karşıladıklarını ve olumlu geri dönüşler aldıklarını da sözlerine ekleyen Gökayaz, “Bu süreç içerisinde vatandaşlarımızdan çok olumlu tepkiler aldık. Yasak olduğu için 65 yaş üstü vatandaşlarımız dışarıya çıkamadı. Ondan dolayı beslenmeyle ilgili bir problem ortaya çıktı. Bu açığı kapatmak için böyle bir çalışma yapmayı uygun bulduk. Tabi bu çalışmanın vatandaşlarımızın dışarıya çıkmamaları ve herhangi bir sağlık problemiyle karşılaşmamaları açısından da olumlu bir etki yarattığını düşünüyoruz” diye konuştu.
Büyükşehir’in merkez Aşhanesi’nin baş aşçısı Durdu Gürbüz, bazen bir şarkıya başlayarak ekibin motivasyonunu artırdığını söyledi. Yüksek bir enerjiyle güne başladıklarını belirten Gürbüz, “İşimizi severek yapıyoruz. Severek yapmazsak olmaz zaten. Ekibimi çok güzel motive ettiğimi düşünüyorum. Koordineli, güzel bir şekilde çalışıyorlar. Burada yeri geliyor şarkılarla, türkülerle motive oluyoruz. Güzel bir iş çıkarttığımızı düşünüyorum. Biz bu süreçte vatandaşlarımıza dokunmaya çalıştık. Ellerinden tutmaya çalıştık. Evdekiler de bu süreçte bize çok yardımcı oluyor. Biz bir ekibiz. Bu kapıdan girdiğimizde enerjimizi yüksek tutuyoruz. Tabii bu ekip ruhunu oluşturmak hiç kolay değil. O yüzden enerji yüksek olsun diye baş aşçı olarak bazen bir şarkıya, türküye girerek ‘Arkadaşlar hadi!’ diyorum. Burası enerjisi yüksek bir yer” ifadelerine yer verdi.

 

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
 
LG
MD
SM
XS