Başkan Özdemir: Sebze ve meyvede ton başına ihraç fiyatımızı artırabiliriz

Başkan Özdemir: Sebze ve meyvede ton başına ihraç fiyatımızı artırabiliriz
Başkan Özdemir: Sebze ve meyvede ton başına ihraç fiyatımızı artırabiliriz

MERSİN, (DHA)-MERSİN Ticaret Borsası Başkanı Ö. Abdullah Özdemir, sebze ve meyve ihracatının artması Türkiye açısından önemli olduğunu ancak ihraç edilen ürünlerin değerine satılmasının daha da önem taşıdığını dile getirerek, "Sebze ve meyvede ton başına ihraç fiyatımızı artırabiliriz" dedi.
Mersin Ticaret Odası Başkanı Ö. Abdullah Özdemir, Türkiye tarımı ve ekonomisi açısından sebze ve meyve sektörünün çok önemlı olduğunu belirterek, "FAO (2019) verilerine göre Türkiye dünya sebze üretiminde dördüncü, meyvede altıncı sırada yer alıyor. İhracatta ise ülkemiz miktar olarak meyvede sekizinci, sebzede dokuzuncudur. Kayısı, incir ve ayvanın hem üretiminde hem de ihracatında lider pozisyondayız.  Ayrıca Türkiye İstatistik Kurumu rakamlarına göre ülkemiz tarımsal ihracatının yüzde 30’u (5,8 milyar dolar) yaş sebze ve meyve, sebze-meyve mamulleri ile kuru meyve ve mamullerinden oluşuyor. Sebze ve meyve ihracatının artması Türkiye açısından önemli ancak ihraç edilen ürünlerin değerine satılması da oldukça önem taşıyor. Ülkemiz ise ihracat yapabilmek ve mevcut pazarlarını koruyabilmek için rekabet içerisinde olduğu ülkelere kıyasla daha ucuza sebze ve meyve satıyor. Örneğin ülkemizin ihracatta lider olduğu incirden ton başına 3.304 dolar kazanıyoruz. İkinci sırada bulunan Afganistan ise 7.091 dolar kazanıyor. Benzer şekilde yaş kayısıdan ton başına gelirimiz 860 dolar. Oysa İtalya 2.086, İspanya 1.732, İtalya 1.329 ve Özbekistan 1.160 dolar gelir elde ediyor. Tarımsal ihracatımızda bir diğer önemli ürün olan domatesi ton başına 567 dolara ihraç ediyoruz. Fakat Hollanda 1.777, İspanya 1.345, Fas 1.215 ve Meksika 1.164 dolara ihraç ediyor" diye konuştu.
Her sektörde olduğu gibi sebze ve meyve sektöründe de kilogram başına katma değeri yüksek kılmanın büyük önem taşdığını ifada eden Başkan Özdemir, "Örneğin sofralık portakaldan dünya genelinde ton başına ortalama 619 dolar kazanç sağlanırken, portakal suyu ihracatında bu rakam yüzde 63 artarak 1.010 dolara yükselmektedir. Elma sadece meyve olarak ihraç edildiğinde dünya genelinde ton başına ortalama 834 dolar gelir oluşurken, kurutulmuş olarak ihracında bu rakam yaklaşık üç kat artarak 2.314 dolara çıkmaktadır.  Sonuç olarak önümüzdeki süreçte sebze ve meyve sektöründe miktar olarak sahip olduğumuz güçlü pozisyona değer olarak da ulaşabiliriz. Bu bağlamda sektörümüze daha da güçlü bir ihracat perspektifi kazandırarak, ülke ekonomisine katkısının artmasına odaklanmamız gerektiğini düşünüyorum. 3'üncü Tarım Şurası Sonuç Bildirgesi, ekonomi Reform Paketi, Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı ve 11'inci Kalkınma Programında markalaşma, katma değerli üretim, yeni pazarlara açılma, ihracatın tabana yayılması ve ihracatta rekabet gücünün artırılması ile ilgili oldukça doğru belirlenmiş hedefler var. Bu hedeflere yönelik eylem planları takvimine uygun, istikrarlı ve dirayetli bir şekilde uygulandığı takdirde sebze ve meyve sektöründe arzu ettiğimiz dönüşümü gerçekleştirebileceğimiz kanısındayım" ifadelerini kullandı.

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS