Başkan Özdemir: Ticaret ve lojistik merkezi olabilir

Başkan Özdemir: Ticaret ve lojistik merkezi olabilir
Başkan Özdemir: Ticaret ve lojistik merkezi olabilir

Mustafa ERCAN/MERSİN, (DHA) –MERSİN Ticaret Borsası Başkanı Abdullah Özdemir, kentin Türkiye’de yerleşmiş dış ticaret kültürüne sahip nadir şehirlerden biri olması nedeni ile ticaret ve lojistik merkezi olduğunu söyledi.
Ticaret Borsası Başkanı Özdemir, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından uygulanmaya başlanan yeni hesapla yöntemi ile Mersin’in dış ticaretti payının gün yüzüne çıktığını belirterek, "Buna göre 2019 yılında Mersin 1.8 milyar dolar ihracat ile ülke genelinde 14’üncü, 1.2 milyar dolar ithalat ile 16’ncı ve toplamda 3 milyar dolar dış ticaret hacmi ile yine 14’üncü sırada bulunuyordu. Yeni hesaplama yöntemi kentimizin gerçek değerini göstermektedir. 2020 yılı ocak ayından itibaren ise TÜİK, dış ticaret verilerinin hesaplanmasında serbest bölgeler ve gümrük antrepoları verilerini de dahil ederek ilgili istatistikleri genel ticaret sistemine göre yayınlanmaktadır" dedi.
Başkan Özdemir, TÜİK tarafından uygulanmaya başlayan yeni yöntemin, Mersin’in Türkiye dış ticaretindeki rolünü ve serbest bölgeler ile gümrük antrepolarının kent açısından önemini açık bir şekilde ortaya koyduğunu ifade ederek, "Bu yeni hesaplama yöntemine göre Mersin 2019 yılında gerçekleştirdiği 3 milyar dolar ihracat ile Türkiye genelinde 8’inci, 2.6 milyar dolar ithalat ile 9’uncu ve toplamda 5.6 milyar dolar dış ticaret hacmi ile yine 9’uncu sırada yer almaktadır. Aynı verilere göre kentimizin 5.6 milyar dolarlık dış ticaret hacminin yüzde 48’lik bölümü (2.7 milyar dolar) serbest bölge ve gümrük antrepoları kapsamında yapılmaktadır. Bu oran ile Mersin Türkiye genelinde ilk sırada bulunmaktadır. Yani, serbest bölge ve gümrük antrepolarının kent dış ticaretine en aktif katkısı olan ildir" diye konuştu.
İstatistiklerin ışığında Mersin’in Türkiye'nin yerleşmiş dış ticaret kültürüne sahip nadir şehirlerinden biri olduğuna dikkat çeken Başkan Özdemir, "Üstelik kentimiz liman, serbest bölge, organize sanayi bölgesi, gümrüklü antrepolar, çok çeşitli lojistik imkanlar gibi sahip olduğu değerler ile bu alanda daha da gelişmek için önemli bir potansiyele sahiptir. Dolayısıyla kentimizin gelişim modeli açısından dış ticaret ve dış ticarete dayalı lojistik yatırımları büyük önem arz etmektedir. Bu doğrultuda ilimiz için yeni ufuklar açacak olan Çukurova Havalimanı Projesi, Mersin Konteyner Limanı Projesi, Lojistik Merkezi Projelerinin tamamlanması halinde Mersin, bir ticaret ve lojistik merkezine dönüşecektir. Bu şekilde hem kentimiz ekonomisinin büyüme hızı ve refah seviyesi artacak, hem de istihdam ve gelir yaratma kapasitesi yükselecektir. Ticaret hacmimizin de genişlemesiyle çok daha rekabetçi pozisyona ulaşmamız mümkün olacaktır" ifadesini kullandı.

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS