Başkan Seçer: 4 ilçeyi birbirine demir ağlarla bağlamak istiyoruz

Başkan Seçer: 4 ilçeyi birbirine demir ağlarla bağlamak istiyoruz
Başkan Seçer: 4 ilçeyi birbirine demir ağlarla bağlamak istiyoruz

MERSİN, (DHA)-MERSİN Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, kent trafiğini rahatlatacak olan metro projesi ile 4 ilçeyi birbirine demir ağlarla bağlamak istediklerini söyledi.
Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, TRT Çukurova Radyosu’nda yayınlanan ‘Akdeniz'den Toroslara’ programının canlı yayın konuğu oldu. Programda Seda Uslu Sarıoğlu’nun sorularını yanıtlayan Başkan Seçer, Büyükşehir Belediyesi’nin kent trafiğini rahatlatacak çalışmaları hakkında bilgiler verdi. Mersin Metrosu hakkında da konuşan Başkan Seçer, "Kısa bir süre içerisinde Mezitli, Yenişehir, Toroslar ve Akdeniz olmak üzere 4 ilçeyi birbirine demir ağlarla bağlamak istiyoruz. Mersin Metrosu 3 etaplı bir çalışma olacak. Bizimki Hafif Raylı Sistem ama Yeraltı Hafif Raylı Sistem ilk etabı. Bu etapta Mezitli noktası, başlangıç noktası. Eski belediye önünden başlıyor, eski otogara kadar devam ediyor. Tren İstasyonu’nun yanından geçiyor. Oradan sonra 2’nci etap devam edecek. Bu ilk hattımız yaklaşık olarak 13.4 kilometre. Bir de tramvay hattımız var. O da şu anki Kipa, GMK üzerindeki kavşaktan, şu anda fuar alanının olduğu noktadan Üniversite Hastanesi’ne, Üniversite Hastanesi’nden Üniversite’ye. Oradan böyle bir ring yapıyor ve o da yaklaşık olarak 7 kilometrelik bir çalışma olacak. İlk etapta planladığımız toplamda 29 kilometrelik bir raylı sistem" dedi.
Mersin Metrosu’nun trafik, ulaşım ve çevre temizliği konusunda önemli katkılar sağlayacağını ifade eden Seçer, "Mersin için bu kadar önemli bir yatırım, yüksek bedelli bir yatırım diye düşünülebilir. Ama yakın tarihte, fazla uzun değil 5 yıl sonra bakacaksınız ki gerçekten ‘İyi ki yapılmış’ diyebileceğimiz bir proje olarak değerlendiriyorum. Mimarlık, mühendislik konusunda önemli bir ödül almaya şu anda çok yakın. Çünkü finale kalan 3 projeden biri Mersin Metro Projesi. Bu anlamda da değerli bir proje olduğunu düşünüyoruz ve Mersin’e önemli katkılar yapacağını düşünüyoruz" diye konuştu.
Metronun ön yeterlilik ihalesine 28 firmanın başvuruda bulunduğunu hatırlatan Seçer, "Önümüzdeki günlerde ilk ön yeterlilik ihalesi tamamlanıp, fiyat teklifi ihalesi gerçekleşecek. Birkaç ayımızı alacak. Sonra da tabi ki hukuki olarak bir sorun çıkmazsa, herhangi bir itiraz söz konusu olmazsa birkaç ay içerisinde ihale sonuçlanır ve yer teslimi yapılır, yüklenici firma inşaata başlar. Bunun çalışmalarını devam ettiriyoruz" ifadelerini kullandı.
Seçer, Metro Projesi’ne inandığını ve önemli bir yatırım olarak gördüğünü anlatırken, inşaat süresinin 4 yıl, opsiyon süresinin de 2 yıl olduğunu vurguladı. 13.4 kilometrelik 1’inci etap çalışmaları devam ederken aç-kapa sistemiyle bazı güzergahlarda trafiği engelleyeceklerini anlatan Seçer, bu çalışmaların planlı ve programlı bir biçimde yürütüleceğini anlattı. Seçer, "Belki de bu çalışmalar devam ederken hem 2’nci etabın hem de tramvay hattı dediğimiz 3’ncü etabın çalışmalarını da, yapım ihalelerini de gerçekleştireceğiz. Kısa bir süre içerisinde Mersin merkezin, Mezitli, Yenişehir, Toroslar ve Akdeniz olmak üzere 4 ilçesini birbirine demir ağlarla bağlamak istiyoruz" diye konuştu.
Yenişehir Bölgesi’nde bir 4’üncü Çevre Yolu çalışmaları olacağını aktaran Seçer,  "Yenişehir bölgesinde başlayacak. Müftü Deresi’nin Yenişehir ilçesi bölümünden başlayıp, üniversiteye kadar devam edecek 1.5 kilometrelik ilk etapta 4'üncü Çevre Yolu’nun çalışmalarını da şu anda hızlandırıyoruz. Hafta sonu itibariyle de Forum Kavşağı dediğimiz, 2'nci Çevre Yolu üzerinde, trafiğin yoğun olduğu bir bölge olan o kavşakta katlı kavşak çalışması yapıldı. Şu anda orası trafiğe kapandı. Yine bunun yanında Forum Katlı Kavşağı’nı gerçekleştirdikten sonra ocak ayında bu inşaatı bitireceğiz" dedi.
Mersin-Adana arasındaki demiryolu hattına paralel bir güzergah, yeni bir karayolu oluşturmaya çalışacaklarını da aktaran Seçer, "Yine, Organize Sanayi Bölgesi’nde çalışan arkadaşlarımız, fabrika sahipleri, oradaki işverenler ve işçilerin bizden yoğun talebi, özellikle sabah saatlerinde işyerlerine çok uzun zaman harcayarak gidiyorlar. Tarsus, Mersin Organize Sanayi Bölgesi, biliyorsunuz Huzurkent Bölgesi’nde yaklaşık olarak bir 15 kilometrelik Mersin merkeze mesafesi var oranın. Ama saat olarak baktığımız zaman 60-70 kilometreyi kat edeceğiniz bir sürede oraya ulaşabiliyorsunuz. Sabah saatlerinde trafik yoğun oluyor. Orada da Akdeniz İlçesinin 2’nci etap 1/5000’lik plan çalışmaları gerçekleşir gerçekleşmez ki bu konuda Nazım Plan konusunda çok gayret sarf ediyoruz. Bu da Mersin’in trafiğini rahatlatacak önemli bir çalışma olacak diye düşünüyorum" diye konuştu.

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS