{$ day.Temps.HighTemp $} °

Başkan Seçer: Mersin mutluysa ben mutluyum

Başkan Seçer: Mersin mutluysa ben mutluyum
Başkan Seçer: Mersin mutluysa ben mutluyum

MERSİN, (DHA)-MERSİN Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Mersin’in değerlerinin gün ışığına çıkarılması için oluşturulan Mersin’e Değer Katanlar Kurulu’nun (MEDEKA) Edebiyat ve Sinema Kurulu üyeleri ile bir araya geldi.
Başkan Vahap Seçer, çok büyük önem ve değer verdikleri bir çalışmayı Mersin’de başlatmış olmanın mutluluğunu yaşadıklarını, çok değerli sonuçlar alacaklarını kaydederek, "Yola çıkış amacımız; geçmişten bugüne, bugünden yarınlara, Mersin’in her açıdan değerlerini ortaya çıkaracak, bundan sonraki kuşaklara taşıyacak, bugüne kadar üstü örtülü kalan ya da yok sayılan ya da görmezlikten gelinen ya da bir köşede unutulan değerlerimizi açığa çıkarmak. Bu potansiyelleri açığa çıkarmak. Mersin’in tarihine, kültürüne, birikimine yaraşır bir kültür, sanat, tarih, edebiyat, sinema, bu alanda aklınıza gelebilecek her türlü konuda bir değer yaratmak, değer katmak" dedi.
MEDEKA’nın ilk günlerinin emekleme dönemleri olduğunu ifade eden Başkan Seçer, çalışmaların belli bir sistematiğe oturduğu zaman daha çok keyif vereceğini kaydetti. Seçer, "Bakış açımız belli, dünya görüşümüz belli, yaşam biçimimiz belli. Olayları değerlendirme biçimimiz belli. Ben kentin Belediye Başkanı olarak, Mersin’i seküler, rengarenk, Türkiye’nin bir izdüşümü ve çok önemli, değerli; hem bölgede hem dünyada sadece ülkemizde değil; bir coğrafya olarak, bir kent olarak değerlendiriyorum. Bu anlamda da Mersin’e hizmet etmek istiyorum. Ama bunu bir başıma, bir belediye başkanının her anlamda bilgi birikiminin yeterli olmadığını da biliyorum. Onun için de bunu açıklıkla ifade etmek isterim. Gönüllü savaşçılara, mücadele insanlarına ihtiyacımız var. Hep beraber bunu yapmak zorundayız. Sizlerin de bu düşünceler içerisinde katkı vereceğinizi düşünüyorum. Çalışma ortamları, oluşabilecek çalışmalara lojistik destek, aklınıza gelebilecek her türlü konuda Belediyemiz bu yapının, bu kurumun emrine amade. İnşallah çok güzel çalışmalar yapacağız. Umut ediyorum çok da güzel değerleri hep beraber tekrar gün ışığına çıkaracağız" diye konuştu.
Başkan Seçer’in konuşmasının ardından kurul üyeleri önerilerini sunup, fikir alışverişinde bulundu. Kurulları hakkında bilgi verip, düzenlenmeyi planladıkları proje, festival ve etkinlikler ile ilgili bilgi paylaşımı yapan üyeler, ayrıca böyle bir kurulu oluşturduğu ve MEDEKA’ya sunduğu katkılar için Başkan Seçer’e teşekkürlerini iletti. Kurul üyeleri MEDEKA’nın kent adına çok verimli katkılar sunacağını da ifade etti. Edebiyat Kurulu Üyesi Mehmet Ali Elçin de okuduğu ‘Bingöl Çobanları’ şiiri ile toplantıya renk kattı.
Seçer, üyelerden gelen, özellikle kırsalda yaşayan yetenekli kız ve erkek öğrenciler için yurt yapılması önerisini cevaplayıp, Büyükşehir Belediyesi olarak Gülnar ilçesinde 120 kapasiteli yurt yapıldığı bilgisini paylaştı. Eski Mersin Üniversite Hastanesi’ni de protokol ile aldıklarını belirten Seçer, Büyükşehir Belediyesi’nin Kır Çiçekleri Projesi’nden de bahsetti. Manevi olarak 55 kızının olduğunu belirten Seçer, önümüzdeki günlerde kız öğrenci sayısının artacağını da söyledi. Eğitimde fırsat eşitliğine önem verdiklerini belirten Seçer, Büyükşehir olarak eğitim alanında hayata geçirdikleri projeleri de tek tek paylaştı.
Seçer, MEDEKA’nın diğer kurul üyeleri ile de yakında zamanda bir araya geleceklerini belirterek, şöyle devam etti:
"Bir sistem oluşturalım, çok değerli bir sistem olsun bu. Tıkır tıkır bu mekanizma işlesin. Burada öyle köşe noktaları çizelim ki, öyle işler başlatalım ki, örneğin kültür ve sanat dalında ödüller, festivaller, etkinlikler geleneksel hale gelsin. Artık o kentin değeri olsun. Vahap Başkan’ın, Ahmet Başkan’ın, Mehmet Başkan’ın değil, kentin değeri olsun. Ben çok iyi, güzel projeler çıkacağına inanıyorum, hepimizi mutlu edecek sonuçlar göreceğiz. Mersin mutluysa ben mutluyum. Mersin keyifliyse ben keyifliyim. Mersin yapılan işten keyif alıyorsa, haz duyuyorsa ben de keyif alıyorum, haz alıyorum. Kafamın arkasında en ufak bir hesap dahi yok. Onun için ben sizinle Mersin adına yapılacak her türlü güzel işlerde varım."
Mersin Büyükşehir Belediyesi, MEDEKA aracılığıyla kente değer katacak bir geleneği başlattı. MEDEKA bünyesinde Edebiyat, Müzik, Fotoğraf, Sinema, Sahne Sanatları, Plastik Sanatlar, Spor, Gastronomi, Arkeoloji-Turizm, Kent Mimarisi ve Estetiği, Kent Tarihi Araştırmaları, Kent Belleği, Kent Elçileri, Akademik Araştırma ve Kent Gelişimine Katkı olmak üzere toplam 15 alt kurul yer alıyor. Büyükşehir, kentte sanat, bilim, kültür, mimari, tarih, spor ve turizm gibi alanlarda farklı çalışmalar yürüterek Mersin’i bir kültür-sanat ve spor şehri haline getirmek için çaba gösteriyor. Bu anlamda kente değer katacak çalışmaları yaygınlaştırmak için ilgili daire başkanlıkları da çalışmalar gerçekleştiriyor. MEDEKA aracılığıyla, Mersin’de kent kimliği ve kültürünün oluşturulmasına katkı sağlayan kişi ve grupların desteklenmesini ve böylece kent kimliği ile kültürünün geliştirilmesini hedefleyen Büyükşehir, bu kapsamda gerçekleştirilmesi öngörülen faaliyetler sayesinde sanat, bilim, kültür, mimari, tarih, spor, turizm gibi alanlarda geçmişten günümüze kadar kente değer katan kişi ve grupların onurlandırılmasının yanı sıra gelecek kuşakların ve yeni nesillerin bu anlamda motive edilmesinin de önünü açmayı planlıyor.
Büyükşehir Belediyesi, geçmişte Mersin’e dair yapılmış, kent kültürüne katkı sağlamış faaliyetler, çalışmalar ve ürünlerin bir araya getirilmesi, muhafaza edilmesi ve geliştirilmesi yoluyla kent belleğinin kuvvetlendirilmesini amaçlıyor. Böylece gerçekleştirilen faaliyetler bir eşgüdüm içerisinde hayata geçirilecek ve yerel yönetimin kent yaşamının her alanında katılımcı ve etkin politikalar oluşturması ve uygulamasının da önü açılacak.

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS