Başkan Tunç: Sınav sistemi varsa, dershanelere ve kurslara ihtiyaç var

Başkan Tunç: Sınav sistemi varsa, dershanelere ve kurslara ihtiyaç var
Başkan Tunç: Sınav sistemi varsa, dershanelere ve kurslara ihtiyaç var

MERSİN, (DHA) – MERSİN Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) 28 No’lu Eğitim Hizmetleri Meslek Komitesi Başkanı Mehmet Cahit Tunç, son yıllarda yapılan değişikliklerle eğitim sektörünün ciddi haksızlıklara uğradığına inandıklarını dile getirip, eski dershane sisteminin devam etmesini gerektiğini söyledi.
Eğitim Hizmetleri Meslek Komitesi Başkanı Mehmet Cahit Tunç, son günlerde yoğun olarak gündeme taşınan temel liseler ve özel öğretim kurumlarının yaklaşık 4 yıl önce dershanelerin dönüşüp temel liselere dönüştüğünü belirterek, 30 Haziran 2019 itibariyle bu temel liseler kapatılarak, tam teşekküllü okullara dönüşeceklerini dile getirdi. Başkan Tunç, her şeye rağmen özel öğretim kurslarında ciddi sorunlar yaşandığını ifade ederek, "Kapanan dershanelerle birlikte temel liseye dönüşmeyen kurumların bir kısmı özel öğretim kursları adı altında yollarına devam etti. İlk etapta bu kurslara 5 derse kadar eğitim izini verildi. Yani bir kurs, seçeceği 5 branşta ders verebilecekti. Ancak geride bıraktığımız 4 yılda kademeli olarak bire indirildi. Bu da önemli bir sorunu beraberinde getirdi çünkü özellikle devlet okullarında okuyan öğrenci velileri, sınava girecek olan çocuklarına takviye ders aldırma ihtiyacı duydu. Gönderdikleri kurslar yalnızca bir dersten eğitim verince birkaç kursa göndermeye maddi güçleri yetmedi. Bunun sonunda da çok sayıda kaçak, ruhsatsız kurs oluştu. Ortada ciddi bir ihtiyaç olunca sayının artışına kimse müdahale edemediği gibi bunların kontrolünün yapılabilmesi de çok mümkün olmadı. Bu kaos yaşanırken geçtiğimiz günlerde tüm özel öğretim kurslarının kapatılacağına dair bir açıklama yapıldı" dedi.
Bugün gelinen noktada özel öğretim kurslarının açılması sırasında uygulanan tek ders sınırlamasıyla da ciddi sorunlar yaşandığını kaydeden Tunç, "Temel liselerin kapatılması kararı hukuka uygun. Ona bir itirazımız yok ama dershanelere de ihtiyaç olduğu kesin. Okullara girişlerde halen sınav sistemi devam ediyor. Bu nedenle insanların kurslara ihtiyacı da sürüyor. Geçmişte 1500-2 bin TL ödeyen herkes dershanelerden yararlanıp çocuklarının eksik derslerini takviye edebiliyordu. Bugün ise tek tek kurslara gönderilmesi nedeniyle rakamlar 15 bin TL’lere yaklaştı. Gelir seviyesi düşük kişiler bu imkandan yararlanamıyor. Eğitimdeki adalet de bozuldu. Birden fazla dersin verilebildiği eski dershanecilik sistemi geri gelmeli. Üniversiteye hazırlık, LGS, AYT ve TYT olmak üzere her türlü sınava yönelik dersler bir arada verilebilmeli” diye konuştu.
Dershaneler yerine okullaşmanın teşvik edildiğini vurgulayan Tunç, şunları söyledi:
"Dershanelerin kapatılması sürecinde başta arsa teşviki olmak üzere okul yatırımı yapacak kişilere çeşitli teşvikler vaat edilmişti ancak hiçbiri yerine getirilmedi. Sektör temsilcileri büyük borçların altına girdi ve büyük stres yaşadı. Mali sorunları düşünmeleri nedeniyle eğitim kalitesine odaklanamadı. Bir dershaneyi 300 – 400 bin TL’ye açabilirsiniz ancak okul için en az 3 milyon TL yatırım gerekiyor. Bir okul rantabl olabilmesi için de en az 4 yıl kendisini çevirebilecek cari gelire sahip olmalı. Bu da en az 250-300 sabit öğrenci anlamına geliyor. Yeter sayıyı bulamayan okullar ciddi ekonomik sorun yaşıyor ki bu da hem sektöre hem de ülke ekonomisine zarar veriyor."

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS