Büyükşehir’de, Dünya Çevre Günü etkinlikleri

Büyükşehir’de, Dünya Çevre Günü etkinlikleri
Büyükşehir’de, Dünya Çevre Günü etkinlikleri

MERSİN, (DHA)-MERSİN Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi, 5 Haziran Dünya Çevre Günü kapsamında dolu dolu bir etkinlik takvimi hazırladı. 7 gün boyunca sergiler, deniz dibi temizliği, caretta caretta üreme sahası temizliği gibi etkinlikler gerçekleştirilecek.
Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi’nin ev sahipliğinde, Çevre Mühendisleri Odası Mersin Şubesi ve Mersin Kent Konseyi’nin katkılarıyla Dünya Çevre Günü etkinlikleri, kentteki bir alışveriş merkezinde gün boyu sürecek ‘Çevre Karikatürleri Sergisi’ ile başlayacak. Sergi, 11 Haziran gününe kadar aynı noktada gün boyu devam edecek.
İklim değişikliği ile mücadele kapsamında Sera Gazı Emisyonu Envanteri’ni hazırlamak ve İklim Değişikliği Eylem Planı’nı oluşturmak için bir süredir çalışmalara devam eden Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi, 'Mersin Sera Gazı Emisyonu Envanteri Kapanış Toplantısı'nı da Çevre Günü etkinlikleri kapsamında gerçekleştirecek. Toplantı, 7 Haziran günü Kongre ve Sergi Sarayı Çok Amaçlı Salon’da saat 14.00’te yapılacak.
'Circular II. Ulusal Çevre ve Sanat Sergisi' açılışı da aynı gün saat 15.00’te Kongre ve Sergi Sarayı Çok Amaçlı Salon’da gerçekleştirilecek. Büyükşehir Belediyesi, Çevre Mühendisleri Odası Mersin Şubesi ve D5 Sanat Ortamı iş birliğiyle yapılacak sergi, 9 Haziran’a kadar gün boyu ziyaretçilerini bekliyor olacak.
Dünya Çevre Günü kapsamında yapılacak önemli etkinliklerden biri de nesli koruma altında olan 'Caretta Carettaların Üreme Sahalarının Temizliği' olacak. 8 Haziran günü 100'üncü Yıl Tabiat Parkı’nda saat 15.00’te başlayacak etkinlikle caretta carettaların üreme sahası temizlenecek, Haziran ayının ortalarından itibaren denize ulaşmak için gün yüzüne çıkacak yavru carettaların önü açılacak.
9 Haziran günü saat 08.00’de Karaduvar Sahili’nde yapılacak çevre temizliğinin ardından saat 10.00’da Karaduvar Limanı’ndan 'Dalış ve Deniz Dibi Temizliği Etkinliği' düzenlenecek. Etkinlikle kara ve insan kaynaklı atıklar denizden temizlenecek.
Bir diğer 'Dalış ve Deniz Dibi Temizliği Etkinliği'nin adresi 11 Haziran günü Mersin Marina olacak. Saat 10.00’da başlayacak etkinlik ile balık adamlar dalış gerçekleştirerek denizin dibinde bulunan insan kaynaklı atıkları çıkaracak.

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS