Çamlıbel Kentsel Yenileme Projesi’nin tanıtımı yapıldı

Çamlıbel Kentsel Yenileme Projesi’nin tanıtımı yapıldı
Çamlıbel Kentsel Yenileme Projesi’nin tanıtımı yapıldı

MERSİN, (DHA)- MERSİN'de Büyükşehir Belediyesi’nin ‘Çamlıbel Kentsel Yenileme Projesi Yarışması’ sonuçlandı.
‘Çamlıbel Kentsel Yenileme Projesi’nin tanıtım programı, Askerlik Şubesi önünden kortej yürüyüşü ile başladı ve yürüyüş Çamlıbel boyunca devam ederek Cumhuriyet Meydanı’nda son buldu. Korteje Büyükşehir Belediyesi Bando Takımı da çaldığı birbirinden neşeli parçalar ile eşlik etti. Törene, Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit, CHP Mersin İl Başkanı Adil Aktay, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan, MTSO Meclis Başkanı Hamit İzol, Mersin Sanayici ve İş İnsanları Derneği (MESİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Engin, Akdeniz Çamlıbel Derneği Başkanı Hüseyin Karlıklı, CHP il ve ilçe yöneticileri, Büyükşehir Belediyesi bürokratları ve daire başkanları, Meclis üyeleri, muhtarlar ve vatandaşlar da katıldı.
ÇAMLIBEL’DE BALE GÖSTERİ YAPILDI
Meşaleli kortej yürüyüşünde sokaktaki ve balkonlarındaki vatandaşları selamlayan Başkan Seçer’e ‘Mersin seninle gurur duyuyor’ ve ‘Büyük Başkan’ sloganları atıldı. Tanıtımda, Ahmet Demirci koreografisi ile konservatuar lise öğrencilerinin sergilediği bale gösterisi ilgiyle izlendi. Cumhuriyet Meydanı’nda süren tanıtımda, Çamlıbel Kentsel Yenileme Projesi Yarışması’nın birinci, ikinci ve üçüncülerinin proje görselleri ile mansiyon ödülüne layık görülen projelerin görselleri sergilendi. Törende daha sonra Mersin’in yerel sanatçılarından Demet Yıldırım ve Doğan Can Yıldız mini bir konser verdi.
Açılış konuşmasını yarışmanın jüri başkanı ve şehir plancısı Prof. Dr. Tamer Gök yaptı. Prof. Dr. Gök, uzun yıllardır süren kent merkezi canlandırma projelerinden söz ederek, “Böylesine önemli bir projeyi başardığı için. Bu kentsel tasarım projesi ne yapacak? Burayı yeniden canlandıracak, sağlıklaştıracak, hayatiyet kazandıracak, güzelleştirecek. 2 temel görevi var projenin. Birincisi yeniden işlevlendirme yapacak. Yürürken gördünüz, ticari faaliyetlerin birçoğu burayı terk etmiş, dükkânlar boş. Bunların yeniden canlanması için buraya yeni tür fonksiyonlar. Neler gelebilir, ne tür işlevler yer alabilir? Bu projenin ikinci görevi de çevrenin iyileştirilmesi ve fiziki. Bu ikisi beraber birbiriyle paralel yürüdüğü takdirde bu sağlıklaşma, canlanma ve güzelleşme projesi başarılı olur” dedi. Ödülü kazanan projenin ekip lideri mimar Ezel Okumuş, proje detayları ile ilgili bilgiler verdi.
SEÇER: “GÜNÜN BU SAATİNDE KENTİN KALBİ KARANLIĞA BÜRÜNMÜŞ”
Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, balkonlardan kendilerini izleyen Çamlıbelli hemşehrilerine de seslenerek, “Derinliğine bakıyorum, üzülüyorum. Günün bu saatinde kentin merkezi, kentin kalbi, kentin en kadim tarihi dokusu karanlığa bürünmüş. İnsanlar evlerine çekilmiş, esnaf dükkanını erkenden kapatmış ve belirli bir saatten sonra da ölü bir bölge haline gelen bir alandan bahsediyoruz. Cumhuriyet Meydanı ve Atatürk Caddesi. 2 çok değerli kavram bir araya gelmiş. Cumhuriyet ve Atatürk. Bu kadar tesadüf olamaz. Cumhuriyetçi ve Atatürkçü olunca insan heyecanlanıyor böyle” dedi.
Güzel ve değerli bir çalışmanın yapıldığını belirten Seçer, Büyükşehir Belediyesi olarak Çamlıbel’e sahip çıktıklarını ifade ederek, “Çıkmaya çalışıyoruz demiyorum, çıkıyoruz. Ama yapılan işin bir anlamı, bir değeri, bir bilimsel dayanağı, bir hesabı, bir kitabı olmalı. Gerçekten yapıldığı zaman insanlar tarafından takdir görmeli. Mersin Büyükşehir Belediyesi’ni yöneten ekibin bakış açısı; yaptığımız işin bir değerinin olması, bir anlamı olması, bir kalitesi olması üzerine dayalı. Yapalım, yasak savalım, yapmış gibi yapalım, davranalım ve günü kurtaralım. Böyle bir belediyecilik anlayışını reddediyoruz. Bugüne kadar yapıla gelen ve kente hiçbir şey katmayan böyle bir belediyecilik anlayışını hem kınıyorum hem tekrar da reddediyorum” diye konuştu.
Başkan Seçer konuşmasının ardından projenin ekip temsilcisi mimar Cemil Hamdi Okumuş’a ve proje ekibi ile ekip ortaklarına plaket takdim etti. Tören toplu hatıra fotoğrafı çektirilmesi ile sona erdi.

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS