Caretta yumurtalarına zabıta koruması

Caretta yumurtalarına zabıta koruması
Caretta yumurtalarına zabıta koruması

MERSİN, (DHA)-MERSİN’de, Mezitli Belediyesi ekipleri, nesli tükenme tehlikesi altında bulunan Caretta Caretta kaplumbağa yuvaları için tedbir alıyor.
Yumurtlama mevsimi olması nedeniyle, özellikle Soli ve Viranşehir bölgelerinde denize giren vatandaşların yuvaları tahrip etmemesi için uyarı levhaları hazırlanarak sahillere yerleştirildi. Zabıta ekipleri de, bölgede denize giren vatandaşları yuvaların zarar görmemesi adına uyarıyor.
Mezitli’de farklı bölgelerde yuvalama alanı olduğu bilgisini veren zabıta ekipleri, "Vatandaşlardan gelen ihbarlar üzerine yaptığımız incelemelerde, içerisinde yumurta bulunan Caretta Caretta yuvalarının olduğunu tespit ettik. Vatandaşlarımızın konuya duyarlı olması adına daha önce diğer bölgelerde hazırlayarak yerleştirdiğimiz uyarı tabelalarını bu alana da yerleştirdik. Şu an bulunduğumuz alanda 70-80 arası yuva bulunuyor. Bizlerde çevre gönüllülerimizle birlikte önlemlerimizi alıyoruz. Bu konuda önemli geri dönüşler aldık. Vatandaşlarımız duyarlı bir biçimde yapılan uyarıları dikkate alarak kontrollü denize giriyorlar" ifadelerini kullandı.
Vatandaşların her zaman çevresine duyarlı olduğuna ifade eden Belediye Başkanı Neşet Tarhan, "Soyu tükenme tehlikesi altındaki CarettaCaretta kaplumbağalarının üreme dönemi olan 15 Mayıs-15 Eylül tarihleri arasında yuvaların tahrip olmaması için büyük özen göstermek gerekiyor. Biz daha kolay fark edilmesi amacıyla yuvaların bulunduğu alanlara tabela dikerek uyarılarda bulunuyoruz. Sağ olsunlar vatandaşlarımız da son derece duyarlı ve doğasına saygılı olduğunu her zaman göstermiştir. Dünyayı birlikte paylaştığımız canlıların yaşamına saygı göstermemiz gerekiyor. Vatandaşlarımıza bu duyarlılıkları nedeniyle teşekkür ederim" diye konuştu.

.

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS