Cumhuriyet okulu 100 yıl sonra eğitimin hizmetinde

Cumhuriyet okulu 100 yıl sonra eğitimin hizmetinde
Cumhuriyet okulu 100 yıl sonra eğitimin hizmetinde

MERSİN, (DHA)- MERSİN'de inşasına Cumhuriyetin ilanıyla başlanan Eski Mezitli İlkokulu (Taş Mektep), 100 yıl sonra yine eğitime hizmet vermeye devam edecek.

Atıl halde bulunan tarihi Taş Mektep’i restore ederek çürümekten kurtaran Mezitli Belediyesi, Mersin Üniversitesi ile yaptığı protokol ile her yaştan Mezitlili ile konservatuar seviyesinde sanatsal eğitim verilecek. Bölgeyi çekim alanı haline getirecek olan işbirliği aynı zamanda Mezitli Kent Orkestrasının da kurulmasına öncülük edecek. Taş Mektep’te ilk etapta, Güneş Çocuk Korosu, Güneş Gençlik Korosu ve Güneş Yetişkin Korosu olmak üzere, yediden yetmişe farklı yaş gruplarını içine alan ve farklı repertuar ve anlayışla çalışacak, üç farklı çok sesli koro oluşturulacak İşbirliğinin en büyük sonuçlarından birisi de Mezitli Müzik Kütüphanesinin kurulması olacak. Bu kütüphane müziği seven ve bu alanda çalışma yapmak isteyen herkes için büyük fayda sağlayacak kütüphanede opera, bale ve genel müzik kültürü ile ilgili basılmış olan ulusal tüm kitapların temini sağlanacak. Bu özel kütüphanenin dijital ses ve görsel arşiviyle de ülke çapında ses getirebilecek bir merkez konumuna gelmesi planlanıyor. Mersin konservatuarı plak arşivini de buradan yararlanmak isteyen müzikseverler için açacak. Müzik Bölümü ve Sahne Sanatları Bölümü öğrencilerinin Taş Mektep binasında vereceği konserlerde bölgenin sinerjisini artıracağı gibi çehresini de tamamen değiştirecek.

Taş Mektep, bu konserlerle, kentin sanat buluşmalarının en özel mekânlarından biri haline gelecek. Tarihi Taş Mektep’te sanatsal eğitimin yanında robotik kodlama eğitimi verilmesi yapılan protokolle karara bağlandı. Taş Mektep’i kültür, sanat ve turizm alanında Mezitli ilçesinde ve Mersin ilinde bir çekim alanı haline getirmek amacıyla gerçekleştirilen protokol tarihi binada düzenlenen bir törenle imzalandı. Protokol imza törenine Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan’ın yanı sıra Mersin Üniversitesi Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Mehmet İsmail Yağcı ve Prof. Dr. Ali Kaya, Rektör Danışmanı Doç. Dr. Esma Kadızade Dumanlı, Devlet Konservatuarı Müdürü Prof. Dr. Taşkıner Ketenci, Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Murat Gizir, belediye meclis üyeleri, mahalle muhtarları, sivil toplum kuruluş temsilcileri, öğretim elemanları ve Konservatuar öğrencileri katıldı.

İstiklal Marşı ve saygı duruşu ile başlayan törende piyanoda Devlet Konservatuarı öğretim elemanları Marina Jincharadze ve Bengisu Türk, Devlet Konservatuarı öğrencileri, kemanda Doğa Karahan, gitarda Aylin Çelik, flütte Selin Kaya, solist tenor Kerem Yaman ve solist soprano Aysel Cankatan’ın yer aldığı bir müzik dinletisi sunuldu.  Devlet Konservatuarı Müdürü Prof. Dr. Taşkıner Ketenci, yapılan protokolün Mezitli’ye kazandıracaklarını anlattı.Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS